Turvalisus
Vanem peab teadma, kus laps on
Suvevaheaeg on kohe kohe algamas ning koolilastel on teoksil palju põnevat. Lapsevanematel on oluline teada, et alla 16 aastastel lastel on seadusega kehtestatud ilma täiskasvanud saatjata liikumispiirang. 
Kassi- ja koerahammustus vajab kiiret puhastamist
Kassilt saadud vigastused on kas kriimustused või torkehaavad ning need võivad olla üsna sügavad. Häda ei tekita haava sügavus, vaid see, et kassi süljest satuvad haava mikroobid. Looma mikroobid tekitavad infektsiooni, mille tüsistusena võib tekkida veremürgistus. Põletik võib tekkida juba 20-30 minutit pärast hammustust. Haav läheb mädaseks ja hakkab punetama.
Kui laps läheb üksinda ringi rändama
Mõned lapsed on väga aktiivsed ja energilised. Neile meeldib ringi joosta ja sageli kaasneb sellega ka vanema silmade eest ära kadumine. Teised lapsed lähevad lihtsalt vanema kõrvalt omaette kõndima ja ei vaata kordagi tagasi. Sellele probleemile on välja pakkunud lahenduse maailmakuulus lapsehoidja Jo Frost. Tema nimetab seda rändlusmeetodiks.
Esmaabi - põletushaavad lapse nahal
Kui su laps end põletab, hoia külmkapist ja sügavkülmikust eemale ning suundu kraani poole.
Esmaabi - elektriõnnetused lapsega
Elektrilöök võib põhjustada üliraske šokiseisundi ja elektripõletusi. Kergema vigastuse korral tunneb kannatanu peapööritust, valu. Šokiseisund tekib, kui vool on tugev, kontakt kestab kaua ja elekter läbib lapse keha elutähtsaid tsoone. Kontakti kohas tekib põletus.
Esmaabi - kui võõrkeha satub hingamisteedesse
Kui inimene üheaegselt sööb, joob, räägib ega näri piisavalt toitu, võib kõripealis jääda valel ajal avatuks. Toit võib söögitoru asemel libiseda hingekõrisse. Edasine sõltub juba sellest, kui suur on võõrkeha ja kuhu see sattus. Esmaabi teadmised on sel puhul kriitiliselt vajalikud ning võib päästa elu.
Lämbuva imiku aitamine
On oluline teada, kuidas aidata kiiresti ja õigesti oma väikest beebit, kes on endale miskit kurku tõmmanud. Need õnnetused juhtuvad alati ootamatult ning seetõttu peab teadma, mida siis ette võtta.
Anafülaktiline šokk ja esmaabi
Anafülaksia on eluohtlik, kiiresti kujunev ülitundlikkuse reaktsioon, mis võib viia šokini. Selle tagajärjel võivad väga kiiresti tekkida pöördumatud kahjustused organites.
Esmaabi - võõrkeha silmas ja silmavigastused
Kõige sagedamini satuvad lastele silma liivaterakesed. Kuid silma võib sattuda ka ripsmekarv, kivike möödasõitva auto rataste alt või ilutulestiku järel õhus hõljuv osake. Kui võõrkeha asub silma limaskesta peal, ei ole tunginud selle sisse ega seda vigastanud, võite võõrkeha silmast ise eemaldada. Kui aga võõrkeha on raske eemaldada ja laps kurdab valu, tuleb pöörduda kiiresti arsti juurde.
Ettevaatust elektrooniliste aknaklaasidega!
Lastele meeldib mängida igasuguste nuppude ja pultidega. Autos olles peab sellele pöörama erilist tähelepanu, sest elektroonilised aknaklaasid võivad olla lapse jaoks ohtlikud.
Kuidas väikelastega ohtudest rääkida ja traagilisi veeõnnetusi ära hoida?
1–3-aastaste laste arenguülesanne on oma keha ja teda ümbritseva maailma tundmaõppimine. Tohutu uudishimu, vajadus kõike ise järele katsuda, maitsta, loopida, ronida jne paneb neid sageli olukordadesse, kus õnnetused on kerged juhtuma.
Rästikuhammustuse esmaabi
Suvisel ajal looduses ringi liikudes tasub olla ettevaatlik. Lisaks palju kardetud puukidele, võib metsas kokku puutuda ka rästikuga. Seetõttu on väga tähtis vaadata oma jalgade ette. Kui rästik hammustab, tuleb kutsuda kiiresti abi.
Lapse peavigastused - millal ja miks peab arsti kutsuma?
Paljud täiskasvanud arvavad, et kui laps millegagi vastu pead saab, on väga ohtlik tal magada lasta. Kui peavigastus ei ole tõsine, võib enamasti lapsel siiski magada lasta, eriti kui ta teeb endiselt regulaarseid uinakuid ning on harjunud keskpäeval magama või kui on õhtul aeg magama minna.
Mürgistuse sümptomid lapsel
Lapsed õpivad esimestel eluaastatel maailma tundma sageli maitstes. Paraku aga leiavad sel eluperioodil tee lapse suhu ka vähemal või rohkemal määral ohtlikud ained. Heal juhul lõpeb selline maailma avastamine ehmatusega, rängemal juhul eluaegse terviseprobleemiga.
Vali autoklaasile ohutu päikesesirm
Kevadine päike paistab järjest eredamalt ning auto aknale kinnitatud päiksesirm on laste jaoks hädavajalik, kui just pole tumendatud aknaklaasid. Päikesesirmi ostes on oluline jälgida, et see oleks ohutu.
Õpeta laps enda eest seisma
Kõik oluline saab alguse kodust - meie väärtushinnangud, suhtumine teistesse inimestesse, meie käitumine. Avaldame mõned mõtted, mida võiks lapsele õpetada turvalisest liiklemisest, enda hoidmisest ja oma vara kaitsmisest. 
Kiivri kandmine vähendab oluliselt pea- ja ajuvigastuste ohtu
Liiga sageli on linnapildis näha lapsi ratastel sõitmas ilma kiivrita. Kiiver kuulub nende abivahendite hulka, mis võib päästa lapse raskest traumast või koguni elu. Kiivri kandmine on kohustuslik ja seejuures on väga tähtis, et see oleks lapsele paras.
Esmaabi - kuidas elustada last?
Kui laps kaotab teadvuse, tuleb kutsuda kiirabi. Enne selle saabumist andke kannatanule esmaabi, seda peaks oskama iga lapsevanem ja hoidja. Teadvusetu lapse aitamisel tuleb tegutseda selle järgi, milline on lapse seisund.
Kui ohutu on kasutatud ja laenutatud turvatool?
Turvatoolide valik on poodides suur ning veelgi suurem on nende järelturg. Turvatooli ostu võib pidada omamoodi investeeringuks, sest see võib päästa lapse elu. Seetõttu on oluline veenduda kasutatud turvatooli ostes või laenates selle kvaliteedis.
Esmaabi luumurru korral
Talvisel ajal on libeduse tõttu palju enam luumurde kui muul aastaajal. Seetõttu on kasulik teada peamisi esmaabi võtteid.

Mida jälgida turvatooli ostmisel?

esmaspäev, 15. detsember 2014
Turvatooli valimine ja ostmine on teema, millesse tasub põhjalikult süveneda. Selleks, et teha parim valik, tasub silmas pidada mõningaid märksõnu.

Enne ostmist on soovitatav teha internetis väike eeltöö ja välja otsida nn lemmikud, mida kindlasti vaadata soovite ja arvate teile sobivat. Kui turvatooli tootev firma on teile tundmatu, siis guugeldage ja otsige infot tootja kohta. Kui vastavat infot ei ole kuskil (müügikuulutused ei kuulu siia), siis parem jätke see turvatool nimistust välja. Kahjuks liigub Eesti turul kahtlase väärtusega tooteid, mille tootjaid ei ole võimalik tuvastada. Tootja on oluline, et teada saada kuidas turvatool toodeti ja kus, kas sellel on kõik nõudes täidetud ja ei kujuta lapsele ohtu. ECE märgistusega kleepekas ei anna mingit garantiid, sest seda võib igaüks ise kodus printida ja kasvõi taburetile kleepida. Kui kunagi peaks turvatooliga probleeme esinema, siis saate tootja poole pöörduda.

Millises või millistes autodes turvatooli kasutama hakkan? 
Kuna kõik turvatoolid ei sobi igasse autosse on väga oluline minna turvatooli ostma selle autoga, milles turvatooli kasutama hakatakse. Kui peres on rohkem autosid, siis peaks ostetavat turvavarustust kõigisse proovima. Oluline on mõelda sellelegi, kas vahel sõidutab last keegi kolmas isik (nt vanavanem) ja kas tema autosse ostetav turvatool ikka sobib. Eriti oluline on seda mõelda ISOfix turvavarustust ostes. Kõigis autodes ei pruugi selle valmidus olla, seega võib tekkida probleeme turvatoolidega, mis on ainult ISOfix kinnitusega. Turvavööga kinnitades peab jälgima, et kinnitus ei jääks vale nurga alla, sest avarii korral võib liiga suure koormuse korral see avaneda. Kasutades turvatooli, millel on tugijalg, eriti just sss turvatoolidel, peab kindel olema, et autos ei ole põrandal asuvat panipaika. Tugijalg ei tohi toetuda panipaiga luugile, sest avarii korral see võib puruneda ja turvatool ei paku enam maksimaalset kaitset.

Kas peres on rohkem kui üks laps? 
Kui peres on mitu last või sõidutatakse sageli autoga mitut last, kes kõik peavad turvatoolis olema, siis oleks mõistlik kõik kasutatavad turvatoolid ostmise ajaks autosse panna. Selliselt saab kontrollida, et kõik turvatoolid ikka ilusti ära mahuksid. Ei ole just harv olukord, kui kolm turvavarustust kõrvuti ei mahu. Õnneks toodetakse turvatoole, mis võtavad vähem ruumi ja mahuvad paremini väikestesse autodesse. Kui kõiki turvatoole kaasa võtta ei saa, siis peaks kodus eelnevalt ära mõõtma, kui suur ruum uuele turvatoolile jääb.

Seljaga sõidusuunas turvatooli mahtumine autosse
Kas plaanitav turvatool üldse sobib autosse või ei mahugi see sinna? Kas eesiste tuleb väga ette lükata ja seda ei saagi enam kasutada? See on väga oluline teadmine ja sellepärast peab kindlasti turvatooli autosse proovima.

Näoga sõidusuunas turvatool
Seda ostes peab hoolega jälgima kuidas turvavöö kinnitus jääb - see ei tohi jääda kuidagi nurga alla, et avarii korral avaneks. Löökpadjaga turvatooli ostes tuleb kontrollida, et turvavöö üle selle mahuks. On juhuseid, kus auto turvavööd võivad liiga lühikeseks jääda. Sellisel juhul peab proovima mõne teise firma toodet või mudelit.

Millise nurga alla jääb lamamiskalle? 
Selle saab teada, kui turvatooli autosse proovida. Autoistmetel on erinevad kalded ja need mõjutavad tublisti turvatooli lamamiskallet. Kui turvatool jääb liiga püstiselt, siis võib lapse pea magades rinnale vajuda. 

Ja kõige olulisem punkt - kas laps valitud turvatooli sobib ja on nõus selles istuma?
Õige turvatool sobib lapsele ideaalselt ja toetab teda igast küljest. Magades ei vaju lapsel pea rinnale või laps kössakile rihmade otsa.

Kui nendest punktidest kinni pidada, siis on lootus leida see õige turvatool, mis kestab mitu aastat. Kui poes ei lubata turvatooli autosse proovida või last turvatooli panna, siis ärge ostke sealt. Turvatool on turvavarustus ja seda lihtsalt peab enne proovima.

Allikas: turvatool.blogspot.com/search/label/laps%20autos



pood.minulaps.ee - soodsalt kodused asjad tuntud kaubamärkidelt
ABC Design, Angry Birds, Biolatte, Cybex, Ecolab, Difrax, Fehn, GloMinerals, Haba, Helmi, Herlitz, Huggies, Lotte, Munchkin, Muumi, Neutral, Shea Mooti, Sonett, Weleda

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Inetu pardipoja kujundamine lapses
Lemmikute kujunemist kohtab igas peres ja paratamatult on sellest möödapääsemiseks vähe võimalusi. 2/3 lapsi väidab, et nende vanemad ilmutavad ühes või teises vormis vanemlikku eelistust ning kui lapsed on väiksed, ei möödu ühtki jõuluõhtut ilma vimmaka jälgimiseta, kellele saavad osaks kõige ägedamad kingitused. See on normaalne, kuid mõnes peres peab mõni laps elama teadmisega, et tegelikult ei ole ta soovitud.
Kas kosmeetikas ja kodukemikaalides kasutatav triklosaan on ohutu?
Triklosaan on ühend, mille kohta tänapäeval jagatakse väga vastandlikku infot. Hambaarstid kiidavad ühendit tema halba hingeõhku parandavate omaduste pärast ja keskkonnakaitsjad ning loomuliku eluviisi pooldajad näevad triklosaanis ohtu inimeste tervisele ja keskkonnale. Mida kujutab endast kiidetud ja laidetud triklosaan?
Aktiivse kuulamise komistuskohad
Iga värskelt omandatud oskus vajab palju harjutamist, enne kui see muutub nii loomulikuks, et inimene seda tehes enam ei märkagi, et ta seda teeb. Olgu siin näiteks kasvõi autojuhtimine: kogenud juht lihtsalt sõidab, tehes seda sujuvalt, ennast ja teisi liiklejaid ohustamata.  Hea suhtlejagi liikleb erinevates suhtlemisolukordades sarnasel moel, valides kohase käitumisviisi vastavalt olukorrale, hoides iseennast ja oma suhteid.
Isetehtud külmarohi Citrosept
Talvise perioodiga käib paratamatult kaasas palju viirushaigusi. Seetõttu leiab koduapteegis kindlasti koha isetehtud tervislik külmarohi. Vähe koostisaineid, lihtne teha ja soodne.
Avasta GloMinerals kvaliteetne mineraalkosmeetika
GloMinerals toodete põhikoostistes ei sisaldu keemilisi lõhna- ja värvaineid. Tooted on allergiavabad, mistõttu sobivad hästi ka kõige tundlikumatele nahatüüpidele. Põletikuvastased koostisained aitavad parandada aknele ja rosaceale kalduva naha tervist ja väljanägemist.

Fatal error: Uncaught Error: Non-static method View::setHeaderAttribute() cannot be called statically in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php:30 Stack trace: #0 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/design/body_templates/default_site/inner.php(63): ArticlesController->displayArticle() #1 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/view.php(358): require('/data02/virt449...') #2 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/dispatcher.php(18): View->render(Object(Page)) #3 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/index.php(4): require('/data02/virt449...') #4 {main} thrown in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php on line 30