Turvalisus
Vanem peab teadma, kus laps on
Suvevaheaeg on kohe kohe algamas ning koolilastel on teoksil palju põnevat. Lapsevanematel on oluline teada, et alla 16 aastastel lastel on seadusega kehtestatud ilma täiskasvanud saatjata liikumispiirang. 
Kassi- ja koerahammustus vajab kiiret puhastamist
Kassilt saadud vigastused on kas kriimustused või torkehaavad ning need võivad olla üsna sügavad. Häda ei tekita haava sügavus, vaid see, et kassi süljest satuvad haava mikroobid. Looma mikroobid tekitavad infektsiooni, mille tüsistusena võib tekkida veremürgistus. Põletik võib tekkida juba 20-30 minutit pärast hammustust. Haav läheb mädaseks ja hakkab punetama.
Kui laps läheb üksinda ringi rändama
Mõned lapsed on väga aktiivsed ja energilised. Neile meeldib ringi joosta ja sageli kaasneb sellega ka vanema silmade eest ära kadumine. Teised lapsed lähevad lihtsalt vanema kõrvalt omaette kõndima ja ei vaata kordagi tagasi. Sellele probleemile on välja pakkunud lahenduse maailmakuulus lapsehoidja Jo Frost. Tema nimetab seda rändlusmeetodiks.
Esmaabi - põletushaavad lapse nahal
Kui su laps end põletab, hoia külmkapist ja sügavkülmikust eemale ning suundu kraani poole.
Esmaabi - elektriõnnetused lapsega
Elektrilöök võib põhjustada üliraske šokiseisundi ja elektripõletusi. Kergema vigastuse korral tunneb kannatanu peapööritust, valu. Šokiseisund tekib, kui vool on tugev, kontakt kestab kaua ja elekter läbib lapse keha elutähtsaid tsoone. Kontakti kohas tekib põletus.
Esmaabi - kui võõrkeha satub hingamisteedesse
Kui inimene üheaegselt sööb, joob, räägib ega näri piisavalt toitu, võib kõripealis jääda valel ajal avatuks. Toit võib söögitoru asemel libiseda hingekõrisse. Edasine sõltub juba sellest, kui suur on võõrkeha ja kuhu see sattus. Esmaabi teadmised on sel puhul kriitiliselt vajalikud ning võib päästa elu.
Lämbuva imiku aitamine
On oluline teada, kuidas aidata kiiresti ja õigesti oma väikest beebit, kes on endale miskit kurku tõmmanud. Need õnnetused juhtuvad alati ootamatult ning seetõttu peab teadma, mida siis ette võtta.
Anafülaktiline šokk ja esmaabi
Anafülaksia on eluohtlik, kiiresti kujunev ülitundlikkuse reaktsioon, mis võib viia šokini. Selle tagajärjel võivad väga kiiresti tekkida pöördumatud kahjustused organites.
Esmaabi - võõrkeha silmas ja silmavigastused
Kõige sagedamini satuvad lastele silma liivaterakesed. Kuid silma võib sattuda ka ripsmekarv, kivike möödasõitva auto rataste alt või ilutulestiku järel õhus hõljuv osake. Kui võõrkeha asub silma limaskesta peal, ei ole tunginud selle sisse ega seda vigastanud, võite võõrkeha silmast ise eemaldada. Kui aga võõrkeha on raske eemaldada ja laps kurdab valu, tuleb pöörduda kiiresti arsti juurde.
Ettevaatust elektrooniliste aknaklaasidega!
Lastele meeldib mängida igasuguste nuppude ja pultidega. Autos olles peab sellele pöörama erilist tähelepanu, sest elektroonilised aknaklaasid võivad olla lapse jaoks ohtlikud.
Kuidas väikelastega ohtudest rääkida ja traagilisi veeõnnetusi ära hoida?
1–3-aastaste laste arenguülesanne on oma keha ja teda ümbritseva maailma tundmaõppimine. Tohutu uudishimu, vajadus kõike ise järele katsuda, maitsta, loopida, ronida jne paneb neid sageli olukordadesse, kus õnnetused on kerged juhtuma.
Rästikuhammustuse esmaabi
Suvisel ajal looduses ringi liikudes tasub olla ettevaatlik. Lisaks palju kardetud puukidele, võib metsas kokku puutuda ka rästikuga. Seetõttu on väga tähtis vaadata oma jalgade ette. Kui rästik hammustab, tuleb kutsuda kiiresti abi.
Lapse peavigastused - millal ja miks peab arsti kutsuma?
Paljud täiskasvanud arvavad, et kui laps millegagi vastu pead saab, on väga ohtlik tal magada lasta. Kui peavigastus ei ole tõsine, võib enamasti lapsel siiski magada lasta, eriti kui ta teeb endiselt regulaarseid uinakuid ning on harjunud keskpäeval magama või kui on õhtul aeg magama minna.
Mürgistuse sümptomid lapsel
Lapsed õpivad esimestel eluaastatel maailma tundma sageli maitstes. Paraku aga leiavad sel eluperioodil tee lapse suhu ka vähemal või rohkemal määral ohtlikud ained. Heal juhul lõpeb selline maailma avastamine ehmatusega, rängemal juhul eluaegse terviseprobleemiga.
Vali autoklaasile ohutu päikesesirm
Kevadine päike paistab järjest eredamalt ning auto aknale kinnitatud päiksesirm on laste jaoks hädavajalik, kui just pole tumendatud aknaklaasid. Päikesesirmi ostes on oluline jälgida, et see oleks ohutu.
Õpeta laps enda eest seisma
Kõik oluline saab alguse kodust - meie väärtushinnangud, suhtumine teistesse inimestesse, meie käitumine. Avaldame mõned mõtted, mida võiks lapsele õpetada turvalisest liiklemisest, enda hoidmisest ja oma vara kaitsmisest. 
Kiivri kandmine vähendab oluliselt pea- ja ajuvigastuste ohtu
Liiga sageli on linnapildis näha lapsi ratastel sõitmas ilma kiivrita. Kiiver kuulub nende abivahendite hulka, mis võib päästa lapse raskest traumast või koguni elu. Kiivri kandmine on kohustuslik ja seejuures on väga tähtis, et see oleks lapsele paras.
Esmaabi - kuidas elustada last?
Kui laps kaotab teadvuse, tuleb kutsuda kiirabi. Enne selle saabumist andke kannatanule esmaabi, seda peaks oskama iga lapsevanem ja hoidja. Teadvusetu lapse aitamisel tuleb tegutseda selle järgi, milline on lapse seisund.
Kui ohutu on kasutatud ja laenutatud turvatool?
Turvatoolide valik on poodides suur ning veelgi suurem on nende järelturg. Turvatooli ostu võib pidada omamoodi investeeringuks, sest see võib päästa lapse elu. Seetõttu on oluline veenduda kasutatud turvatooli ostes või laenates selle kvaliteedis.
Esmaabi luumurru korral
Talvisel ajal on libeduse tõttu palju enam luumurde kui muul aastaajal. Seetõttu on kasulik teada peamisi esmaabi võtteid.

Esmaabi - võõrkeha silmas ja silmavigastused

neljapäev, 20. juuli 2017
Kõige sagedamini satuvad lastele silma liivaterakesed. Kuid silma võib sattuda ka ripsmekarv, kivike möödasõitva auto rataste alt või ilutulestiku järel õhus hõljuv osake. Kui võõrkeha asub silma limaskesta peal, ei ole tunginud selle sisse ega seda vigastanud, võite võõrkeha silmast ise eemaldada. Kui aga võõrkeha on raske eemaldada ja laps kurdab valu, tuleb pöörduda kiiresti arsti juurde.

Tunnused
Silmad on väga tundlikud. Põletiku tunnused tekivad silmas kohe pärast ärritust või vigastust. Silmatraumad on väga valusad, sellepärast võib laps valust karjatada, tahab kätega silmi hõõruda ja hakkab kiiresti pilgutama. Silm reageerib pisarate tekke ja punetusega. Laps võib kurta nägemise nõrgenemist.

Kui punetavad mõlemad silmad ja laps kurdab ebamugavust, mitte valu, võib põletiku põhjuseks olla allergia või nakkus, mitte vigastus ega võõrkeha.

Mida teha
Kui silma on sattunud võõrkeha. Ärge lubage lapsel silmi hõõruda, nii võib võõrkeha silma vigastada või vigastusi süvendada. Kui näete silmas ripsmekarva või muud tillukest prügi, julgustage last kiiresti silmi pilgutama, kaasnev pisaratevool võib prügi silmast iseenesest eemaldada. Kui see ei aita, peske käed ja niisutage taskurätiku rullikeeratud ots puhtas vees ja pühkige sellega õrnalt võõrkeha silmast ära.

Kui te ei näe võõrkeha, haarake kõigepealt ülalau ripsmetest ja tõmmake laugu õrnalt ettepoole. Paluge lapsel alla vaadata. Kui märkate võõrkeha, eemaldage see vatitiku niiske otsaga. Kui võõrkeha on ülalau küljes, pöörake laug õrnalt väljapoole ja eemaldage võõrkeha. Kui te ülalau küljes võõrkeha ei näe, haarake tasa alalaust ja paluge lapsel vaadata üles.

Ärge püüdke kangekaelselt ära pühkida võõrkeha, mis tundub väiksena, kuid keeldub ära tulemast. See võib olla osa suuremast võõrkehast, mis on tunginud silmamunasse. Ärge pühkige võõrkeha ära silma võrkkestalt, vaid paluge lapsel pilgutada ja oodake, kuni pisarad viivad prügi silmavalgele.

Kui silm on vigastatud. Igasuguseid silmavigastusi tuleb näidata arstile. Kui silma on sattunud kodukeemia pritsmeid, helistage kohe kiirabisse. Andke arsti saabumist oodates esmaabi - hoidke lapse silma lahtisena voolava jaheda vee all. Pilgutamine süvendab kahjustust, sellepärast hoidke sõrmedega silma lahti ja jätkake loputamist kuni 20 minutit või kuni saabub kiirabi.

Ärritatud ja vigastatud silm on väga valgustundlik. Sellepärast katke lapse silm õrnalt sidemega, kui olete esmaabi andmise lõpetanud või viite lapse ise haiglasse. Nii pilgutab laps vähem ja kahjustus süveneb aeglasemalt.

Kutsuge kiirabi või viige laps kohe haiglasse, kui:
  • Võõrkeha ei õnnestu silmast eemaldada;
  • Laps kurdab valu ka pärast võõrkeha eemaldamist;
  • Silma on sattunud söövitavat ainet;
  • Lapse silm on saanud vigastada.
Ennetamine
Kuigi liiva või ripsmekarva silma sattumist ei õnnestu täielikult vältida, saate silmavigastuste ohtu siiski vähendada. Pange liivaga mängival lapsele ette päikeseprillid. Ärge lubage lastel mängida ilutulestikuga. Pange laste käeulatusest eemale kodukemikaalid ja ärge valage neid lapse näo läheduses, kus pritsmed võivad silma tabada. Hoidke lastest eemal teravad esemed ja elektrilised kodumasinad, olge juures, kui väikelaps joonistab ja ärge andke talle nõelteravaks teritatud pliiatsit.

Loe lisa raamatust: "Lapse tervise ABC"



pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Hoppekids, Laica, Lego, Maxi-Cosi, Makayla Design, Muumi, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Weleda 



 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Teadlase kasvatamine lapses
Igas väikelapses on palju väikesi teadlasi. Jälgige lähemalt ja te ei näe mitte ainult füüsikut liivakastis, vaid ka botaanikut, entomoloogi ja geoloogi pargis, keemikut köögis, leiutajat mängunurgas - kogu aeg uurimas, vaatlemas, katsetamas, võrdlemas, arendamas ja kontrollimas oma teooriaid. Kõik puhtalt avastamisrõõmust.
Mikrolaineahi hävitab kasulikud toitained, jättes alles tühjad kalorid
Mikrolained laastavad toidu väärtuse, hävitades kõik vitamiinid ja fütotoitained, mis ennetavad haigusi ning hoiavad tervist. On leitud, et mikrolained hävitavad näiteks brokolis 98% vähivastastest toitainetest.
7 võimalust, kuidas lõpetada lapse peale karjumine
Paljud vanemad karjuvad laste peale. Me tunneme pärast sageli süümepiinu ja loodame, et ei teinud lapsele halba. Me veename ennast, et reeglina lapsed ju teavad, et me armastame neid vaatamata sellele, et me nende peale karjume. Kuid karjumine teeb sellegipoolest lastele haiget.
Maailma lihtsaim gurmee-dessert
Iial pole piisavalt palju lahedaid ideid, kuidas kiirelt ja lihtsalt midagi eriti efektset ja maitsvat lauale saada. Vaja on vaid head jäätist ja põnevaid maitseid.
Taimetoidupäev Telliskivi Loomelinnakus, 19. aprillil
aprill
Juba sel pühapäeval leiab Telliskivi Loomelinnakus taas aset Taimetoidupäev!

Fatal error: Uncaught Error: Non-static method View::setHeaderAttribute() cannot be called statically in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php:30 Stack trace: #0 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/design/body_templates/default_site/inner.php(63): ArticlesController->displayArticle() #1 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/view.php(358): require('/data02/virt449...') #2 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/dispatcher.php(18): View->render(Object(Page)) #3 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/index.php(4): require('/data02/virt449...') #4 {main} thrown in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php on line 30