Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Õige vahetusjalanõu aitab ennetada tervisehädasid

teisipäev, 28. oktoober 2014
Koolilaps veedab suure osa oma päevast vahetusjalanõudes ning seetõttu on oluline teha selles osas õige valik. Turvaportaali "Julged hoolida" lehel on huvitav lugemine vahetusjalanõudest, kus temaatilist nõu annab ortopeed Kalev Toots. 

Millised peaksid olema koolilapse vahetusjalanõud?
Vahetusjalanõu on oma olemuselt hoopis teistsugune kui välisjalanõu. Kui sügisel lapsed hakkavad koolis käima, siis on kummik üks põhiline jalanõu. Eriti laste puhul, kellel on pöiaprobleemid või tugev x-jalgsus, ei ole hea kanda pehmeid jalanõusid – mida tugevam on jalanõu kannaosa, seda fikseeritum on hüpeliiges ja ka põlv ja puus liiguvad sujuvamalt. Seepärast peaks vahetusjalanõu olema tugevama tallaga.

Lapse jalgade tervist peaks lapsevanem jälgima. Sageli vajub kandluuosa ära. Vanemad saavad kontrollida õuejalanõusid: selliste jalanõude puhul, millel on konts veidi tugevamast materjalist, susside puhul ei ole see märgatav, tuleb panna tähele, kas tald on hakanud kuluma ebaühtlaselt – sise- või väliskülje pealt. See ei pruugi tuleneda lampjalgsusest, vaid sellest, et sidekude on nõrk ja kandluu veidi vajunud.

Kui on märgata ebaühtlast kulumist, tuleks pöörduda jalaravi spetsialisti poole. Vahel ei jõuta ravile enne, kui laps kurdab juba põlvevalusid.

Kui tulla spetsialisti vastuvõtule, tehakse kõigepealt jalast pilt, diagnoositakse probleem. Ravi käib tavaliselt n-ö sügisest sügiseni. Kooliaasta alguses hangitakse sobiv ortopeediline jalats või tald ning seda kannab laps vähemalt ühe aasta. Järgmisel sügisel tehakse korduspilt ja analüüs. Tavaliselt, kui juba on vajadus ortopeedilise korrigeerimise järele, käiakse spetsiaalsete jalanõude või taldadega kaks kooliaastat. Tegelikult on nii, et mida varem probleem avastatakse, seda parem, seega võime rääkida lasteaia-aastast. Kui on tarvidus, siis hakatakse spetsiaalseid jalanõusid kandma alates 3. eluaastast.

Kui lapseeas jääb probleem välja ravimata, hakkab see ennast varem või hiljem tunda andma. Noorsportlastel juhtub see sageli 15-16aastaselt, kui koormused suurenevad. Kui jätta vana vigastus õigesti välja ravimata, siis see jääbki korduma. Kõige parem on ikkagi korralikult juba lapseeas probleem välja ravida ja ennetada edasiste probleemide tekkimist!

Millised on nõuded lapse jalanõudele kehalise kasvatuse tunnis, et vältida vigastusi? Kuidas suhtuda võimlemissussidesse?
Võimlemissussid – parem ei suhtugi nendesse. Tänapäeva lapsed – ei tea, kui palju nad üldse arvuti tagant ära saavad. See, et tänapäeval pöiadeformatsioone nii palju on, on selle tulemus, et jalgu väga ei treenita. Võimlemistunni jalanõu peaks olema tugeva tallaga, natuke pehmema põhjaga ning jalg peaks olema rohkem fikseeritud. Võimlemise tunnist on saanud ju sporditegemise tund – palju on jooksmist, hüppeid.  Põhiline on, et õrnad liigesed ei saaks põrutada – sealt saab valu alguse. Sportimise käigus saadud põrutuse puhul ei oska laps sageli ise rääkida, mis juhtus. Näiteks hüppas trepist alla ja alles hiljem hakkas jalg valutama. Raske on probleemi põhjust üles leida ja parem on ennetada.

Kas lubada puberteediealisel kanda kõrgeid kontsi?
Ainult siis, kui ta käib kord kuus teatris nendega. Mida kaugemale kõrgete kontsadega käimine lükatakse, seda parem – hüppeliiges on ikka väga õrn asi. Mida madalam on konts, seda laiem on tallaosa ja seda stabiilsem jald. Mida kõrgem on konts, seda väiksem on pind, millele jalg toetub ja see teeb käimise vähem stabiilseks.

Koolilapse diskoõhtu konts ei tohiks olla üle 5-6 cm, igapäevane kanna kõrgus 3 cm ringis.


Allikas: julgedhoolida.ee/oige-vahetusjalanou-aitab-ennetada-tervisehadasid/




pood.minulaps.ee - soodsalt kodused asjad tuntud kaubamärkidelt
Biolatte, Cybex, Ecolab, Fehn, Haba, Helmi, Herlitz, Huggies, Lotte, Munchkin, Muumi, Neutral, Shea Mooti, Sonett, Weleda

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Mõned levinud müüdid seoses mõnuainete tarvitamisega
Mõnikord usuvad vanemad, et nende võimalused laste käitumist mõjutada on väga piiratud. Mõned levinumad müüdid, mis panevad vanemaid uskuma, et nemad ei saagi midagi teha seoses mõnuainete tarvitamisega.
8 levinumat viga lapse distsiplineerimisel
Kui laps ei kuula sõna, on vanemal lihtne kasutada erinevaid mõjutusvahendeid. Need 8 distsiplineerimisvahendit on kõige enam levinud, kuid paraku sageli ilma loodetava tulemuseta.
Mida tasub teada rasvade ja õlide valikul
Rasvad annavad toidule hea maitse, ilma nendeta oleks meie toitumine ebatõhus, kuna me ei saaks piisavalt energiat ega omastaks kõiki vitamiine. 1980-1990-ndatel võimust võtnud arvamus, et “rasvad on kahjulikud ja teevad paksuks” hakkab tänaseks õnneks taanduma. Tervisliku toitumise ja kaalulangetamise märksõnaks ei ole enam “rasvavaba”, vaid “tervislikud rasvad”. Kaasaegsed tervisliku toitumise teooriad ei keskendu rasva vähendamisele menüüs, vaid loomsete rasvade ja kahjulike taimsete rasvade asendamisele tervislike taimsete rasvadega.
Kus mu laps on – usaldada või kontrollida?
Tehnoloogia- ja infoajastu tähendab muuhulgas ka seda, et üha lihtsamaks muutub info hankimine tehnoloogiliste vahendite abil. Näiteks on võimalik lapse kasutuses olevat mobiiltelefoni positsioneerida, et tuvastada tema asukoht. Kui noorema koolilapse puhul võib see olla vajalik turvalisuse eesmärgil, siis teismeliste puhul muutub küsitavaks positsioneerimise tegelik põhjus.
Väikelapse hirmudega tuleb tegeleda
Ilmselt igal lapsel on mingi hirm - kes kardab sääske, koera, lindu, pimedust, uusi inimesi või hoopis arsti. Lapse hirmude üle naermine või nende ignoreerimine võib tema tundeid võimendada ning kaasa tuua suuremaid hirme. Seetõttu on oluline teadvustada, miks lapsed tunnevad hirmu ning kuidas nendega tegeleda.

Fatal error: Uncaught Error: Non-static method View::setHeaderAttribute() cannot be called statically in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php:30 Stack trace: #0 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/design/body_templates/default_site/inner.php(63): ArticlesController->displayArticle() #1 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/view.php(358): require('/data02/virt449...') #2 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/dispatcher.php(18): View->render(Object(Page)) #3 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/index.php(4): require('/data02/virt449...') #4 {main} thrown in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php on line 30