Turvalisus
Vanem peab teadma, kus laps on
Suvevaheaeg on kohe kohe algamas ning koolilastel on teoksil palju põnevat. Lapsevanematel on oluline teada, et alla 16 aastastel lastel on seadusega kehtestatud ilma täiskasvanud saatjata liikumispiirang. 
Kassi- ja koerahammustus vajab kiiret puhastamist
Kassilt saadud vigastused on kas kriimustused või torkehaavad ning need võivad olla üsna sügavad. Häda ei tekita haava sügavus, vaid see, et kassi süljest satuvad haava mikroobid. Looma mikroobid tekitavad infektsiooni, mille tüsistusena võib tekkida veremürgistus. Põletik võib tekkida juba 20-30 minutit pärast hammustust. Haav läheb mädaseks ja hakkab punetama.
Kui laps läheb üksinda ringi rändama
Mõned lapsed on väga aktiivsed ja energilised. Neile meeldib ringi joosta ja sageli kaasneb sellega ka vanema silmade eest ära kadumine. Teised lapsed lähevad lihtsalt vanema kõrvalt omaette kõndima ja ei vaata kordagi tagasi. Sellele probleemile on välja pakkunud lahenduse maailmakuulus lapsehoidja Jo Frost. Tema nimetab seda rändlusmeetodiks.
Esmaabi - põletushaavad lapse nahal
Kui su laps end põletab, hoia külmkapist ja sügavkülmikust eemale ning suundu kraani poole.
Esmaabi - elektriõnnetused lapsega
Elektrilöök võib põhjustada üliraske šokiseisundi ja elektripõletusi. Kergema vigastuse korral tunneb kannatanu peapööritust, valu. Šokiseisund tekib, kui vool on tugev, kontakt kestab kaua ja elekter läbib lapse keha elutähtsaid tsoone. Kontakti kohas tekib põletus.
Esmaabi - kui võõrkeha satub hingamisteedesse
Kui inimene üheaegselt sööb, joob, räägib ega näri piisavalt toitu, võib kõripealis jääda valel ajal avatuks. Toit võib söögitoru asemel libiseda hingekõrisse. Edasine sõltub juba sellest, kui suur on võõrkeha ja kuhu see sattus. Esmaabi teadmised on sel puhul kriitiliselt vajalikud ning võib päästa elu.
Lämbuva imiku aitamine
On oluline teada, kuidas aidata kiiresti ja õigesti oma väikest beebit, kes on endale miskit kurku tõmmanud. Need õnnetused juhtuvad alati ootamatult ning seetõttu peab teadma, mida siis ette võtta.
Anafülaktiline šokk ja esmaabi
Anafülaksia on eluohtlik, kiiresti kujunev ülitundlikkuse reaktsioon, mis võib viia šokini. Selle tagajärjel võivad väga kiiresti tekkida pöördumatud kahjustused organites.
Esmaabi - võõrkeha silmas ja silmavigastused
Kõige sagedamini satuvad lastele silma liivaterakesed. Kuid silma võib sattuda ka ripsmekarv, kivike möödasõitva auto rataste alt või ilutulestiku järel õhus hõljuv osake. Kui võõrkeha asub silma limaskesta peal, ei ole tunginud selle sisse ega seda vigastanud, võite võõrkeha silmast ise eemaldada. Kui aga võõrkeha on raske eemaldada ja laps kurdab valu, tuleb pöörduda kiiresti arsti juurde.
Ettevaatust elektrooniliste aknaklaasidega!
Lastele meeldib mängida igasuguste nuppude ja pultidega. Autos olles peab sellele pöörama erilist tähelepanu, sest elektroonilised aknaklaasid võivad olla lapse jaoks ohtlikud.
Kuidas väikelastega ohtudest rääkida ja traagilisi veeõnnetusi ära hoida?
1–3-aastaste laste arenguülesanne on oma keha ja teda ümbritseva maailma tundmaõppimine. Tohutu uudishimu, vajadus kõike ise järele katsuda, maitsta, loopida, ronida jne paneb neid sageli olukordadesse, kus õnnetused on kerged juhtuma.
Rästikuhammustuse esmaabi
Suvisel ajal looduses ringi liikudes tasub olla ettevaatlik. Lisaks palju kardetud puukidele, võib metsas kokku puutuda ka rästikuga. Seetõttu on väga tähtis vaadata oma jalgade ette. Kui rästik hammustab, tuleb kutsuda kiiresti abi.
Lapse peavigastused - millal ja miks peab arsti kutsuma?
Paljud täiskasvanud arvavad, et kui laps millegagi vastu pead saab, on väga ohtlik tal magada lasta. Kui peavigastus ei ole tõsine, võib enamasti lapsel siiski magada lasta, eriti kui ta teeb endiselt regulaarseid uinakuid ning on harjunud keskpäeval magama või kui on õhtul aeg magama minna.
Mürgistuse sümptomid lapsel
Lapsed õpivad esimestel eluaastatel maailma tundma sageli maitstes. Paraku aga leiavad sel eluperioodil tee lapse suhu ka vähemal või rohkemal määral ohtlikud ained. Heal juhul lõpeb selline maailma avastamine ehmatusega, rängemal juhul eluaegse terviseprobleemiga.
Vali autoklaasile ohutu päikesesirm
Kevadine päike paistab järjest eredamalt ning auto aknale kinnitatud päiksesirm on laste jaoks hädavajalik, kui just pole tumendatud aknaklaasid. Päikesesirmi ostes on oluline jälgida, et see oleks ohutu.
Õpeta laps enda eest seisma
Kõik oluline saab alguse kodust - meie väärtushinnangud, suhtumine teistesse inimestesse, meie käitumine. Avaldame mõned mõtted, mida võiks lapsele õpetada turvalisest liiklemisest, enda hoidmisest ja oma vara kaitsmisest. 
Kiivri kandmine vähendab oluliselt pea- ja ajuvigastuste ohtu
Liiga sageli on linnapildis näha lapsi ratastel sõitmas ilma kiivrita. Kiiver kuulub nende abivahendite hulka, mis võib päästa lapse raskest traumast või koguni elu. Kiivri kandmine on kohustuslik ja seejuures on väga tähtis, et see oleks lapsele paras.
Esmaabi - kuidas elustada last?
Kui laps kaotab teadvuse, tuleb kutsuda kiirabi. Enne selle saabumist andke kannatanule esmaabi, seda peaks oskama iga lapsevanem ja hoidja. Teadvusetu lapse aitamisel tuleb tegutseda selle järgi, milline on lapse seisund.
Kui ohutu on kasutatud ja laenutatud turvatool?
Turvatoolide valik on poodides suur ning veelgi suurem on nende järelturg. Turvatooli ostu võib pidada omamoodi investeeringuks, sest see võib päästa lapse elu. Seetõttu on oluline veenduda kasutatud turvatooli ostes või laenates selle kvaliteedis.
Esmaabi luumurru korral
Talvisel ajal on libeduse tõttu palju enam luumurde kui muul aastaajal. Seetõttu on kasulik teada peamisi esmaabi võtteid.

Ohutult rannas - täispuhutavad mänguasjad, alajahtumine ja kuumarabandus

esmaspäev, 6. juuli 2015
„Mõned asjad on loogilised: kui liigud avalikus kohas inimeste seas, siis hoia oma asju. Kui olete mitmekesi rannas, ärge minge kõik koos vette, vaid jätke keegi asju valvama,“ ütleb 10-aastat G4Si rannavalves töötanud Aleksander Suits. Mõned muud asjad on jällegi hea teadjate käest üle kuulda.

Laps ei ole väike täiskasvanu
Aleksander paneb lapsevanematele südamele, et nad peaksid meeles, et laps on küll anatoomiliselt täiskasvanuga väga sarnane, kuid lapsel on teistsugune füsioloogia. „Sellest tulevalt tuleb rannas arvestada, et ta keha jahtub kergemini, tema hingamisteede ehitus on teistsugune, seega on ka lämbumisoht suurem,“ räägib Suits

Täispuhutavad mänguasjad
Aleksander juhib tähelepanu, et tasuks mõelda sellele, mis vahe on sertifitseeritud päästerõngal ja mõnel nt Hiinast pärit tootel – täispuhutaval pallil, madratsil või pardil. Oma kogemusest rääkides ütleb ta, et ei usaldaks oma lapse tervist täispuhutud pallile. „Minu lapsel on palju täispuhutavaid palle ja parte, aga ühegi ventiil ei pea kaua vastu. Vees on madalam temperatuur ja õhk tõmbub kokku, päikese käes vastupidi ning see hakkab mõju avaldama,“ segitab Aleksander. „Lapsevanematele ütleksin: ärge mitte ainult hoidke lastel silma peal, vaid olge kogu aeg ise kõrval!“ rõhutab ta. „Näiteks Harku rannas olen ise käinud päästmas lapsi, kes on hätta sattunud kombinatsiooniga täispuhutav rõngas ja silma peal hoidmine. Õnneks lõppes kõik hästi.“

Alajahtumine
Vetelpäästja soovitab kõikidel rannalistel õppida selgeks alajahtumise tunnused – eriti nendel, kes naudivad veemõnusid koos lastega. „Kui lapsel on huuled sinised, siis see on kindel märk alajahtumisest. Alajahtumise märk on kindlasti ka tahtele allumatud värinad,“ selgitab Aleksander. „Kui alajahtumist on märgatud, siis tuleb inimene kiiresti veest välja tuua, kuivatada, sest märjalt nahalt on soojuskadu oluliselt suurem kui kuivalt ja soojendada.“

Kuumarabandus
Kuumarabandus tekib sageli siis, kui vedeliku kogus kehas langeb ning ollakse kaua päikese käes. Esmaabiks tuleks minna varju, jahutada keha. Vajadusel tuleb pöörduda rannavalve poole, kes annab abi või kui inimese seisund muutub hullemaks, kutsub kiirabi. Päikese käes peesitades ei pruugi ise kohe aru saadagi, et keha vajab rohkem vedelikku. Seepärast peaks rannas enda ligi kindlasti hoidma mineraalvee pudelit, kust regulaarselt rüübata. Kogused, kui palju vett peaks tarbima, on individuaalsed, sõltudes inimese kehaehitusest, soost ja päikese käes oldud ajast.

Päikesekreemid
Päikesekaitsekreem kaitseb ikka ainult siis, kui see on õige faktoriga ning faktorile ei saa anda universalseid soovitusi, kuna see on individuaalne. 

Allikas: G4Si turvaportaal „Julged hoolida?", www.julgedhoolida.ee



pood.minulaps.ee
 - tuntud kaubamärgid, hea hind
Brändiriided ja -jalanõud, Biolatte, Carriwell, Cybex, Ecolab, GloMinerals, Herlitz, Huggies, Lavazza, Lotte, Munchkin, Muumi, Shea Mooti, Sonett, Weleda jt

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Tutvu teemakeskustega üle Eesti
juuli
Suvi on hea aeg ringi sõitmiseks ja uute kohtade avastamiseks. Üle Eesti on mitmeid teemakeskuseid, kus leidub tegevust nii suurtele kui väikestele.
Jänku-Jussi multikad esmaabist
Laste jaoks on portaalis lastekas.ee hulganisti toredaid multikaid esmaabist. 
Suvine tervislik vahepala - kama
Kamast saab valmistada väga maitsvaid magustoite igal aastaajal. Suvisel perioodil on kama eriti populaarne, sest klassikalised kamajoogid on palava suveilma ideaalne söök-jook. Kama on tegelikult ka väga tervislik ja vitamiinide rikas toiduaine.
Miks eelistada kitsepiima?
Kitsepiim on väga hea toiduaine, mis ravib allergiat, parandab seedimist ning tugevdab organismi. Klaas kitsepiima puhastab organismi ebasoovitavatest ainetest tänu selles leiduvale looduslikule antibiootikumile.
Mida teha, kui lastevanematel on erinevad vaated kasvatamises?
Isegi neil paaridel, kellel muidu on palju ühist, võib lapsekasvatuse filosoofias olla raskusi ühise keele leidmisel.

Fatal error: Uncaught Error: Non-static method View::setHeaderAttribute() cannot be called statically in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php:30 Stack trace: #0 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/design/body_templates/default_site/inner.php(63): ArticlesController->displayArticle() #1 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/view.php(358): require('/data02/virt449...') #2 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/dispatcher.php(18): View->render(Object(Page)) #3 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/index.php(4): require('/data02/virt449...') #4 {main} thrown in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php on line 30