Turvalisus
Vanem peab teadma, kus laps on
Suvevaheaeg on kohe kohe algamas ning koolilastel on teoksil palju põnevat. Lapsevanematel on oluline teada, et alla 16 aastastel lastel on seadusega kehtestatud ilma täiskasvanud saatjata liikumispiirang. 
Kassi- ja koerahammustus vajab kiiret puhastamist
Kassilt saadud vigastused on kas kriimustused või torkehaavad ning need võivad olla üsna sügavad. Häda ei tekita haava sügavus, vaid see, et kassi süljest satuvad haava mikroobid. Looma mikroobid tekitavad infektsiooni, mille tüsistusena võib tekkida veremürgistus. Põletik võib tekkida juba 20-30 minutit pärast hammustust. Haav läheb mädaseks ja hakkab punetama.
Kui laps läheb üksinda ringi rändama
Mõned lapsed on väga aktiivsed ja energilised. Neile meeldib ringi joosta ja sageli kaasneb sellega ka vanema silmade eest ära kadumine. Teised lapsed lähevad lihtsalt vanema kõrvalt omaette kõndima ja ei vaata kordagi tagasi. Sellele probleemile on välja pakkunud lahenduse maailmakuulus lapsehoidja Jo Frost. Tema nimetab seda rändlusmeetodiks.
Esmaabi - põletushaavad lapse nahal
Kui su laps end põletab, hoia külmkapist ja sügavkülmikust eemale ning suundu kraani poole.
Esmaabi - elektriõnnetused lapsega
Elektrilöök võib põhjustada üliraske šokiseisundi ja elektripõletusi. Kergema vigastuse korral tunneb kannatanu peapööritust, valu. Šokiseisund tekib, kui vool on tugev, kontakt kestab kaua ja elekter läbib lapse keha elutähtsaid tsoone. Kontakti kohas tekib põletus.
Esmaabi - kui võõrkeha satub hingamisteedesse
Kui inimene üheaegselt sööb, joob, räägib ega näri piisavalt toitu, võib kõripealis jääda valel ajal avatuks. Toit võib söögitoru asemel libiseda hingekõrisse. Edasine sõltub juba sellest, kui suur on võõrkeha ja kuhu see sattus. Esmaabi teadmised on sel puhul kriitiliselt vajalikud ning võib päästa elu.
Lämbuva imiku aitamine
On oluline teada, kuidas aidata kiiresti ja õigesti oma väikest beebit, kes on endale miskit kurku tõmmanud. Need õnnetused juhtuvad alati ootamatult ning seetõttu peab teadma, mida siis ette võtta.
Anafülaktiline šokk ja esmaabi
Anafülaksia on eluohtlik, kiiresti kujunev ülitundlikkuse reaktsioon, mis võib viia šokini. Selle tagajärjel võivad väga kiiresti tekkida pöördumatud kahjustused organites.
Esmaabi - võõrkeha silmas ja silmavigastused
Kõige sagedamini satuvad lastele silma liivaterakesed. Kuid silma võib sattuda ka ripsmekarv, kivike möödasõitva auto rataste alt või ilutulestiku järel õhus hõljuv osake. Kui võõrkeha asub silma limaskesta peal, ei ole tunginud selle sisse ega seda vigastanud, võite võõrkeha silmast ise eemaldada. Kui aga võõrkeha on raske eemaldada ja laps kurdab valu, tuleb pöörduda kiiresti arsti juurde.
Ettevaatust elektrooniliste aknaklaasidega!
Lastele meeldib mängida igasuguste nuppude ja pultidega. Autos olles peab sellele pöörama erilist tähelepanu, sest elektroonilised aknaklaasid võivad olla lapse jaoks ohtlikud.
Kuidas väikelastega ohtudest rääkida ja traagilisi veeõnnetusi ära hoida?
1–3-aastaste laste arenguülesanne on oma keha ja teda ümbritseva maailma tundmaõppimine. Tohutu uudishimu, vajadus kõike ise järele katsuda, maitsta, loopida, ronida jne paneb neid sageli olukordadesse, kus õnnetused on kerged juhtuma.
Rästikuhammustuse esmaabi
Suvisel ajal looduses ringi liikudes tasub olla ettevaatlik. Lisaks palju kardetud puukidele, võib metsas kokku puutuda ka rästikuga. Seetõttu on väga tähtis vaadata oma jalgade ette. Kui rästik hammustab, tuleb kutsuda kiiresti abi.
Lapse peavigastused - millal ja miks peab arsti kutsuma?
Paljud täiskasvanud arvavad, et kui laps millegagi vastu pead saab, on väga ohtlik tal magada lasta. Kui peavigastus ei ole tõsine, võib enamasti lapsel siiski magada lasta, eriti kui ta teeb endiselt regulaarseid uinakuid ning on harjunud keskpäeval magama või kui on õhtul aeg magama minna.
Mürgistuse sümptomid lapsel
Lapsed õpivad esimestel eluaastatel maailma tundma sageli maitstes. Paraku aga leiavad sel eluperioodil tee lapse suhu ka vähemal või rohkemal määral ohtlikud ained. Heal juhul lõpeb selline maailma avastamine ehmatusega, rängemal juhul eluaegse terviseprobleemiga.
Vali autoklaasile ohutu päikesesirm
Kevadine päike paistab järjest eredamalt ning auto aknale kinnitatud päiksesirm on laste jaoks hädavajalik, kui just pole tumendatud aknaklaasid. Päikesesirmi ostes on oluline jälgida, et see oleks ohutu.
Õpeta laps enda eest seisma
Kõik oluline saab alguse kodust - meie väärtushinnangud, suhtumine teistesse inimestesse, meie käitumine. Avaldame mõned mõtted, mida võiks lapsele õpetada turvalisest liiklemisest, enda hoidmisest ja oma vara kaitsmisest. 
Kiivri kandmine vähendab oluliselt pea- ja ajuvigastuste ohtu
Liiga sageli on linnapildis näha lapsi ratastel sõitmas ilma kiivrita. Kiiver kuulub nende abivahendite hulka, mis võib päästa lapse raskest traumast või koguni elu. Kiivri kandmine on kohustuslik ja seejuures on väga tähtis, et see oleks lapsele paras.
Esmaabi - kuidas elustada last?
Kui laps kaotab teadvuse, tuleb kutsuda kiirabi. Enne selle saabumist andke kannatanule esmaabi, seda peaks oskama iga lapsevanem ja hoidja. Teadvusetu lapse aitamisel tuleb tegutseda selle järgi, milline on lapse seisund.
Kui ohutu on kasutatud ja laenutatud turvatool?
Turvatoolide valik on poodides suur ning veelgi suurem on nende järelturg. Turvatooli ostu võib pidada omamoodi investeeringuks, sest see võib päästa lapse elu. Seetõttu on oluline veenduda kasutatud turvatooli ostes või laenates selle kvaliteedis.
Esmaabi luumurru korral
Talvisel ajal on libeduse tõttu palju enam luumurde kui muul aastaajal. Seetõttu on kasulik teada peamisi esmaabi võtteid.

Milline peaks olema õige ennetustöö netiohtude eest?

kolmapäev, 24. september 2014
Interneti kasutamine on tänapäeval igapäevane tegevus, laste ja noorte elus on see keskkond juba aga pea möödapääsmatu. Seetõttu on eriti tähtis meeles pidada, et see piiramatute võimalustega keskkond on turvaline vaid juhul, kui seda õigesti kasutada.

Tuleb meeles pidada, et on kaks peamist tingimust, mis peavad olema täidetud enne, kui laps tohib omapäid internetikeskkonnas toimetama hakata.
  • Esiteks peab laps olema saanud elementaarse seksuaalkasvatuse. See pealtnäha elementaarne nõue on vajalik, kuna interneti piiramatud võimalused tähendavad seda, et paratamatult puutub laps netis varem või hiljem kokku erootilise või lausa pornograafilise materjaliga. Elementaarsete faktiteadmistega laps oskab ebasobivat materjali nähes elutervemalt tegutseda ning antud materjali võimalik negatiivne mõju tema psüühikale on kindlasti väiksem.
  • Teiseks peab laps oskama ära tunda põhilisi petuskeeme. See tähendab, et Sa pead lapsele selgeks tegema, et inimesed ei tegutse internetis alati just parimate kavatsustega ning nii nagu ei tohi teistele inimestele oma asju päriselus, ei tohi neile jagada näiteks ka oma salasõnu või muid isiklikk andmeid.

Kui need kaks tingimust on täidetud, siis võid olla kindel, et Sinu laps omab baasteadmisi internetis hakkama saamiseks. Ainult üldsõnalistest loosungitest aga ei piisa – seepärast pakume järgnevalt ka väikese valiku täpsematest nõuannetest, mille järgimine aitab internetti su lapsele turvalisemaks keskkonnaks muuta.

Tunne huvi oma lapse netikasutuse vastu
Ära kunagi ütle lapsele, et Sind ei huvita „need interneti asjad“ – sellega võid saavutada vaid olukorra, kus ta ei küsi Sinu käest sel teemal enam kunagi nõu. Tunne huvi lapse lemmiklehekülgede kohta – seeläbi saad ka aru, mida need talle täpselt pakuvad.

Hoia end lapse netikeskkondadega kursis
Kui laps teab, et Sa tunned ta tegevuse vastu huvi ning omad elementaarseid teadmisi tema lemmikportaalidest, on tal Sinuga netiteemadel märksa kergem rääkida.

Ära häbene oma teadmatust
Anna lapsele teada, et Sa ei pruugi teada kõike, mida tema teab, kuid Sa oled alati valmis õppima – seeläbi kuuled lapselt asjadest, mis tema ringkonnas tunduvad iseenesestmõistetavad. Arvesta, et teie internetikasutusel on tihtipeale hoopis erinevad eesmärgid ja seeläbi on need ka olemuselt erinevad.

Aita lapsel netis edukas olla
Pea meeles, et isegi kui Sa pole internetisuhtlusportaalidega kursis, siis saad lapsele abi pakkuda just oma kogemusega suhtlemises. Mitmekümne eluaasta jooksul kogunenud kogemustepagasiga saad oma last aidata paremini eesmärke saavutama, inimestega suhtlema ja ohte vältima. Kuigi laps võib olla väga edukas tehnika kasutaja kulub täiskasvanu elukogemus talle virtuaalmaailma mõistmisel alati marjaks ära.

Õpeta laps „õigeid“ otsuseid tegema
Kui Sinu laps oskab emotsionaalselt raskes olukorras otsuseid teha, teeb ta vähem rutakaid otsuseid nii internetis kui ka tavaelus. Selleks õpeta talle oskus end probleemist hetkeks eemale rebida, lasta peal selgineda ning alles siis tegutseda või vastata. Laps peaks teadma, et kui keegi internetituttavatest käitub pidevalt kiuslikult või palub teha midagi ebameeldivat, on parim lahendus selle inimesega suhtlemine lõpetada, ta oma sõprade listist blokeerida ning sellest ka vanemale rääkida.

Väldi ülereageerimist ja keskendu lahendusele
Kõikidel lastel on saladusi, mida nad oma vanematele avaldada ei soovi. Kui laps on Sulle usaldanud ehmatavaid seiku oma netielu ja –sõprade kohta, siis jää rahulikuks ning ära hakka kohe karistust määrama. Karistuse asemel arutle lapsega olukorra üle ning rääkige võimalikest tagajärgedest ja lahendustest – seeläbi õpetad lapsele tulevikus sarnaste probleeme vältimis ning tagad selle, et ta tahab ka tulevikus Sinult nõu küsida.

Soovita lapsele usaldusisikut
2008. aastal Eesti 5.-9. klassi õpilaste seas läbi viidud uurimuse kohaselt rääkis 67% protsenti lastest oma negatiivsest netikogemusest sõbraga. Lapsevanemaga ei jaganud seda mitte ükski vastanutest. Pead arvestama, et teismeline ei taha alati kõiki oma probleeme vanemaga jagada – sellistel hetkedel oleks tore, kui Su lapsel oleks mõni teine usaldusväärne isik, kelle poole probleemi korral pöörduda. Anna oma lapsele mõista, et peamine on see, et ta oma muresid jagaks, isegi kui ta nendest Sulle ei räägi.

Hoia lapse arvutit üldkasutatavas ruumis
Kui laps kasutab arvutit Sinu silma all, saad kontrollida seda, kui kaua ta arvutis on ning oled ühtlasi kursis ka tema tegevustega netis.

Tea, kellega ning miks laps netis suhtleb
Mõistlik on tunda oma lapse netituttavate vastu samasugust huvi nagu tema sõprade-tuttavate ning klassi- ja trennikaaslaste vastu „päriselus“.

Leppige kokku reeglid
Lepi lapsega kokku reeglid, mis lubavad tal tegeleda netis oma huvialadega (sõprade leidmine, nendega suhtlemine, mängimine jne), aga nii, et ta ei kujutaks seda tehes ohtu endale ega teistele pereliikmetele. Õpeta lapsele, millist isiklikku infot tohib suhtlusportaalides ja kirjavahetuses jagada ning millist mitte.

Lase lapsel suhelda
Hoolitse selle eest, et lapsel oleks piisavalt palju erinevaid sotsiaalseid gruppe (nt. trennid, ringid, klass, naabrid, veebisuhtlus) kuhu kuuluda. Seeläbi „maandub“ laps pehmemalt, kui ta ühes gruppidest pettub või ta sellest mingil põhjusel välja tõrjutakse.

Oska jälgida kodust netiliiklust
Õpi ära paar elementaarset moodust, kuidas oma kodust netiliiklust jälgida (nt vaadatud lehtede ajalugu). Siis saad vajaduse korral olla paremini kursis oma lapse tegevustega internetis. Kui laps on kursis, et Sul on oskus netiliiklust jälgida, on ta märksa varmam ka ise endale piiranguid seadma.


NB! Pea meeles, et kui õpetad oma lapse netiohte ära tundma ja mõistma, muudad Sa interneti tema jaoks märksa ohutumaks ja turvalisemaks keskkonnaks.


Allikas: www.netiohud.ee/ennetada/kuidas-ohte-ennetada.html




pood.minulaps.ee - soodsalt kodused asjad

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Rahvusvaheline koertenäitus - Dogshow 2014, 27.-28. september
september
Kui sinu laps on suur koerte sõber, tasub sel nädalavahetusel külastada rahvusvahelist koertenäitust.
Märka rongi - õpeta lapsele, kuidas käituda ohutult rongi ja raudtee läheduses
Uued rongid on ilusad, mugavad, keskkonnasõbralikud, vaiksed ja kiired. Kahest viimasest positiivsest omadusest võib aga tulla suuri probleeme, kui me ei õpi märkama rongi, mis liigub väga kiiresti ja väga vaikselt.
Mida ütlevad munapakendite sildid munade tootmise kohta?
Inimeste üldine teadlikkuse tase selle kohta, kuidas toiduks kasvatatavaid loomi ja linde koheldakse on tõusuteel. Eetilised kaalutlused mõjutavad inimeste tarbimisotsuseid aina sagedamini. On vähe teaduslikku kinnitust sellele, et hästi koheldud loomade liha on kõrgema toiteväärtusega, kuid paljud tarbijad ja isegi kokad leiavad, et lisaks eetilistele kaalutlustele on tegemist ka maitsvama ja väärtuslikuma toorainega. Kanamunade tootjad on ehk kõige kiiremini hakanud tarbijate soovidele vastu tulles kanadepidamise tingimusi muutma ning poeletil laieneb saadaolevate munade valik. Mis vahe on mahemunadel, vabapidamisel kanade munadel ja puurikanade munadel?
Töödeldud lihatooted põhjustavad enneaegset surma
Liigne töödeldud liha söömine põhjustab varasemat surma. Uurijad jälgisid kümne Euroopa riigi inimesi keskmiselt 13 aastat ning selgitasid välja, et kõige suurematel lihatoodete sööjatel oli kõige suurem risk surra südamehaigusesse või vähki. 
Väikelapse kõne areng ja selle toetamine
Väikelapse kõne areng algab juba varakult, enne kui seda ise tajume. See läbib mitmeid etappe ning esimeste eluaastate jooksul kujuneb välja kõnelemisoskus. Sorava ja selge kõneni jõudmisel võib osadel lastel tekkida ka takistusi, kuid õigel ajal abi otsides ja teda õigesti toetades, saadakse probleemidest üle.

Fatal error: Uncaught Error: Non-static method View::setHeaderAttribute() cannot be called statically in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php:30 Stack trace: #0 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/design/body_templates/default_site/inner.php(63): ArticlesController->displayArticle() #1 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/view.php(358): require('/data02/virt449...') #2 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/dispatcher.php(18): View->render(Object(Page)) #3 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/index.php(4): require('/data02/virt449...') #4 {main} thrown in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php on line 30