Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Nohu tõhus ravimine looduslike vahenditega

teisipäev, 7. november 2017
Enamiku külmetushaiguste juurde kuulub ka nohu - vesine nohu, paks nohu, lihtsalt kinnine nina - igaühel omamoodi. Praktika näitab, et mida kiiremini esimeste väiksemategi sümptomite ilmnemisel nohu ravimist alustada, seda kiiremini nohu taandub. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on head nõuanded nohu looduslikuks raviks.

Õige toitumise ja kiire raviga võib nohust lahti saada isegi ühe päevaga. Kui kohe ei õnnestu nohule piir panna, on ravi pikem. Rahvatarkus ütleb naljaga pooleks, et ravides kaob nohu seitsme päevaga, kui ei ravi, siis nädalaga. Terje Tähe sõnul kaob nohu õigesti ravides 2-3 päevaga ja ravimata jättes võib muutude krooniliseks.

Kui inimene toitub õigesti, siis nohu ta peaaegu ei põe. Sest nohu on nn "limane haigus" ja väga suurt rolli nohu tekkimisel mängib limaste toitude söömine - piimatooted (eriti kui inimesel on varjatud piimatalumatus), teravili (eriti kui inimesel on varjatud gluteenitalumatus, ohtra valgu tarbimine (liha, muna, kohupiim). Neil, kes toituvad tervislikult, tekib nohu ainult siis, kui nad on nt peol midagi ebatervislikku või kehale sobimatut söönud. Seos on kiire ja otsene.

Mis on nohu?
Kui nina limaskestale satuvad viirused või bakterid (või allergeenid), hakkab nina limaskest nende kiireks väljaviimiseks ohtralt lima eritama. Nina hakkab jooksma. Keha tahab ohtlikest sissetungijatest võimalikult kiiresti vabaneda ning kui see õnnestub, sis suuremat haigestumist ei järgnegi.

Nina limaskestas asuvad näärmed võivad täiskasvanul ööpäevas eritada 1-2 liitrit lima. Järelikult on külmetushaiguste vältimiseks nina limaskesta hea seisukord väga tähtis ehk see peab olema piisavalt niiske. Kui kehas on vedelikupuudus (inimene ei joo piisavalt vett, viibib pidevalt liiga kuivas õhus jne), siis nina limaskestad on kuivad ja õhukesed, pidevalt kergelt ärritunud seisundis ning haigustele vastuvõtlikumad.

Et haigusetekitajatega kokku puutunud nina limaskesta varustada suurenenud lima tootmiseks vajaliku vedelikuga, väiksed veresooned ninas laienevad. Tekib limaskesta turse, mida me kogeme ninakinnisusena.

Paks kollane eritis on aga juba segu limast, surnud bakteritest-viirustest ja neid hävitama tõtanud leukotsüüdidest. Teades, mis see kollane paks tatt tegelikult on, võiksime igast nuuskamisest rõõmu tunda, et meie keha nii tõhusalt end kaitseb ja pahad haiguseidud nina kaudu välja viib.

Nohu ravimiseks on mitmeid tõhusaid ja looduslikke võimalusi.

Üldised nõuanded, mida peaks nohu puhul alati järgima:
  • Piimatooted menüüst välja - suurendab limaeritust.
  • Ära söö nohu ajal nisutooteid (eriti rafineerituid) - suurendab limaeritust.
  • Hakka piimhappebaktereid juurde võtma - tervendab soolestiku mikrofloorat ja limaskesta.
  • Joo palju vedelikku - nii niisutad nina seespoolt, ennetad limaskesta tundlikuks ja kuivaks muutumist ning koorikute tekkimist. 
  • Hoolitse, et toaõhk oleks tavalisest niiskem ega kuivataks limaskesti. Kuivanud limaskestad on õrnad ning nakatuvad kergesti. Juba haigeid ja õrnu limaskesti kahjustab kuiv õhk veel lisaks.
  • Jalad sooja - kui jalgadel on külm, siis perifeersed veresooned tõmbuvad kokku ning jalgade verevarustus väheneb. Reflektoorselt väheneb ka hingamisteede verevarustus.
  • Küüslauk - selle söömine hävitab kehas viiruseid-baktereid ja on suurepärane viis nii haiguste ennetamiseks kui ka ravimiseks.
  • Tuuluta tuba - vähemalt 2-3 korda päevas. Viirused-bakterid ja läppunud õhk välja, hapnikurikas ja puhas õhk asemele. Välisõhk sisaldab alati rohkem niiskust kui toaõhk.
  • Maga palju - lülita äratuskell välja ja maga end terveks. Just magamise ajal toimub rakkude taastumine ja uuenemine.
  • Nina pühkimiseks kasuta ainult paberist taskurätte ja viska need peale tarvitamist kohe kaanega prügikasti, et hoiduda taasnakatumisest.
  • Vaheta iga päev või üle päeva padjapüüri.
  • Nuuskamisega tuleb olla ettevaatlik. Nuusata ei tohi liiga tugevalt, korraga peaks puhuma ühte ninapoolt. 
  • Pese sageli käsi, et vältida pisikute levimist (ka laste mänuasju ja käsi).
  • Hoidu sigaretisuitsust, kuna see ärritab limaskesti.
  • Vanaaegne kanasupi söömine aitab ka päriselt. Kanaliha sisaldab tsüsteiini - aminohapet, mis vähendab limateket ja leevendab ninaneelu ärritust. Mõjub ka põletikuvastaselt ja kiirendab ninas tekkiva lima liikumist.
  • Tee joogat vm võimlemist, mis paneb lümfi liikuma ja teeb energiakanalid lahti.
Väline nohuabi - efektiivseimad välise nohuabi võtted
  • Küüslauk - purusta küüslauk, seo marlilapikesse ja riputa kaela (päeval) või aseta väiksele taldrikule ning hoia nina läheduses päeval ja öösel (öösel voodipeatsis). Saab kasutada ka kõige väiksemate laste puhul ja aitab hästi viirusliku nohu puhul. Aitab ära hoida ka gripi perioodil teiste nakatumise.
  • Kui küüslauku pole, võib küüslaugu asemel kasutada ka hakitud sibulat.
  • Või määri küüslaugu mahla ninajuurele. Siinjuures peaks olema ettevaatlik väikeste lastega, kuna mahl võib nahka põletada.
  • Väga hästi ja kiirelt teeb nina lahti kuum jalavann, kuhu võib lisada sinepit või ingveripulbrit. Jalavann peaks kestma vähemalt 15-20 minutit. Keha peaks soojaks minema ja nina jooksma hakkama. Pärast kuivata jalad kiirelt ja korralikult (ka varbavahed), tõmba villased sokid jalga ja voodisse.
  • Lepatriinusokid - õhtul enne magamaminekut täpita või triibuta jalataldu vatitiku abil joodiga. Seejärel jalga puuvillased sokid ja peale villased sokid. Hommikuks on nohu läinud või vähemalt oluliselt vähenenud. Eriti tõhus värskelt alanud nohu puhul.
  • Hinga kuuma auru, mis lööb lõõrid kohe valla. Laste puhul on soovitatav kasutada inhalaatorit, et vältida potentsiaalseid õnnetusi seoses kuuma auruga.
  • Loputa nina meresoola veega või gaasita mineraalveega.
Seespidine nohuabi
  • Ingver - joo ingveriteed või lihtsalt näri värskeid ingveritükke. Samuti võid teha segu - värske riivitud ingver+sidrunimahl+mesi võrdsetes osades, sega ja tarvita väikeste lusikatäitena terve päeva jooksul.
  • Söö sidrunit - sisaldab ohtralt C-vitamiini. Pigista terve sidrun tassi sooja vee sisse ning lisa lusikatäis mett. Joo mitu korda päevas.
  • Greibiseemne ekstrakt on looduslik antibiootikum, mõjub nii bakterite kui viiruste vastu.
  • Punase päevakübara tinktuur aktiveerib immuunsüsteemi.
  • Päris nohu alguses võib juua pool klaasi vett, millesse on pandud 5 tilka joodi.
Loe lisa raamatust: "Pereema raviraamat" (Terje Tähe)



pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Hoppekids, JOHA, Laica, Lego, Maxi-Cosi, Makayla Design, Muumi, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Weleda 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Beebikoolide ja huviringide kasulikkus: beebiga muusika- ja loovustundi
Juba ühe kuuse lapsega saab minna ujutamis-või võimlemistundidesse, veidi vanema lapsega saab aga minna muusika-ja loovustundidesse. Miks peaks oma lapsega nendes tundides osalema?
Revitalefekt männivaigusalvil on antibakteriaalne, põletikuvastane ja haavu parandav toime
Revitalefekt OÜ on Saaremaa ettevõtte, mis valmistab looduslikke salve ja käsitöökosmeetikat. Kõikide toodete komponendid segatakse käsitsi elaval tulel. Antud koostisega segul on tugev antibakteriaalne, põletikuvastane ja haavu parandav toime. Oleme salvi proovinud ka oma atoopilise nahaga lapsel ning saanud väga häid tulemusi.
Pipi Pikksukk Estonia teatris - üks igati vahva hea tuju etendus
oktoober
Kas teadsid, et Estonia teatris mängitakse muusikali "Pipi Pikksukk" ning see kuulub paljude laste absoluutse lemmikute hulka? Jagame teilegi etenduse muljeid läbi ühe lapsevanema ja tema laste pilgu läbi.
6 ideed, kuidas saada laps tuba koristama
Lapse segamini tuba võib vanemale palju tuska tekitada. Oma toa korrashoidmine on oluline eluoskus, mis võetakse kaasa ka täiskasvanuellu.
Kuuluta MinuLaps järelturul ning kingime Sulle Bradley Textile voodilina 16.02-15.03.2016
Nüüd on Sul võimalik saada kingituseks Bradley Textile voodilina, kui müüd oma lasteasju MinuLaps järelturul. Kõik, kes sisestavad kuni 15. märtsini MinuLaps järelturule vähemalt 25 kuulutust (sh 3 asja sporditarvete rubriiki), saavad kingituseks ühe Bradely Textile voodilina (160x240cm).

Fatal error: Uncaught Error: Non-static method View::setHeaderAttribute() cannot be called statically in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php:30 Stack trace: #0 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/design/body_templates/default_site/inner.php(63): ArticlesController->displayArticle() #1 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/view.php(358): require('/data02/virt449...') #2 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/dispatcher.php(18): View->render(Object(Page)) #3 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/index.php(4): require('/data02/virt449...') #4 {main} thrown in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php on line 30