Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Liigne sool toidus kahjustab nii lapse kui täiskasvanu tervist

teisipäev, 22. detsember 2015
Uuringud näitavad, et paljud lapsed söövad kaks korda rohkem soola kui peaksid. Rohke soolatarbimine on tervisele väga kahjulik. Soola seostatakse paljude tervisehäiretega, näiteks kõrge vererõhu ja südamehaigustega ning seetõttu tasub lapse toidusse soola lisades hoolega jälgida koguseid.

Ligikaudu kolm neljandikku soolast, mida lapsed tarbivad, tuleb töödeldud toitudest nagu kartulikrõpsud ja valmistoidud.

Toitumisteadlased on paika pannud normid, kui palju soola lapsed tohivad päevas tarbida:
  • Alla kuuekuused imikud - ära anna üldse soola;
  • 6-kuni 12-kuused lapsed - mitte üle 1 grammi;
  • 1-kuni 3-aastased lapsed - mitte üle 2 grammi;
  • 4-kuni 6-aastased lapsed - mitte üle 3 grammi;
  • 7-aastased ja vanemad lapsed - mitte üle 5 grammi.
Mida räägivad statistika ja teadus?
Viimasel kümnekonnal aastal on inimeste toitumisharjumused nii kogu maailmas kui ka Eestis muutunud – on hakatud rohkem ostma valmis- ja töödeldud toitu. Toiduainetööstus kasutab üha enam naatriumi sisaldavaid maitsetugevdajaid. See on märkamatult suurendanud igapäevase toiduga saadavat naatriumi kogust. 

Uuringutest on selgunud, et Euroopas tarbitakse keskmiselt 10-15 grammi soola päevas. Mehed armastavad soolasemaid toite kui naised. Toitumisteadlased ja tervishoiuspetsialistid aga soovitavad: mitte üle 5 grammi soola päevas! See on üks triiki täis teelusikatäis.

Sool ehk naatriumkloriid (NaCl) koosneb 40% naatriumist ja 60% kloorist. Soola kahjulik toime tulenebki naatriumist, õigemini selle liigtarbimisest. Naatriumi on organismile kindlasti vaja, kuid probleem on selles, et reeglina saadakse naatriumi soovitusest oluliselt rohkem.

Milleks meile sool?
Inimese organism vajab naatriumi vee hulga reguleerimiseks kudedes ja vererõhu mõjutamiseks, samuti happetasakaalu säilitamisel ja närviimpulsside edasikandmisel. 

Pikaajaline naatriumi liigtarbimine aga aitab osadel inimestel kaasa kõrgvererõhutõve väljakujunemisele. Kõrgvererõhutõve tüsistusteks on südamepuudulikkus, südame isheemiatõbi, silmapõhjade muutused ning nägemise halvenemine. Samuti suureneb risk infarkti ja insuldi tekkeks. Liigne soolatarbimine aitab kaasa luude hõrenemisele, soodustab kehakaalu kasvu, kahjustab mao limaskesta ja muudab selle vastuvõtlikuks mitmesugustele nakkustele, sealhulgas maohaavanditele. Liigset soolatarbimist peetakse ka neerukivide peamiseks põhjustajaks. 

Tasakaalustatud segatoitu tarbivatel inimestel pole naatriumi- ega klooripuudust iialgi põhjust karta. Naatriumipuudus võib põhjustada probleeme vaid absoluutse taimetoitluse harrastajatele, samuti rohke higistamise või ägeda kõhulahtisuse korral või kui neerude võime naatriumi tagasi imendada on puudulik. 

Peidus sool
Paljudele üllatusena sisaldab inimeste igapäevane toit palju rohkem soola kui arvatakse. Suur osa soolatarbimisest ongi varjatud iseloomuga - umbes 80% soolast saadakse poest ostetud toiduainetest ja valmistoitudest. Ülejäänu lisatakse ise juurde toidu valmistamisel ja söömisel. Soola leidub peaaegu kõigis toiduainetes, kõige rohkem muidugi keedusoolas endas, aga ka puljongipulbris, konservides, soolatud ja suitsutatud toodetes, juustus, leivas, lihasaadustes ja ketšupis.

Targalt talitab see, kes uurib poes toiduainete pakenditelt andmeid erinevate ainete, sh soola sisalduse kohta. Samas tootekategoorias võib toodetel olla väga erinev soolasisaldus ning valides magedama leiva, juustu ja singi, hoiad soola hulgas juba tublisti kokku.  

Juhul, kui pakendil on antud naatriumisisaldus grammides, siis selle saab teisendada soolaks grammideks, kui korrutada naatriumi kogus 2,5-ga. Näiteks kui pakendil on toodud info, et toode sisaldab 100 grammi kohta 1,2 grammi naatriumi, siis soolale ümberarvutatult teeb see 3 grammi soola. 

Mõned näited toidukogustest, mis sisaldavad 1 gramm soola: 
  • 8g soolaheeringat
  • 40g kartulikrõpse
  • 40g soolakurki
  • 50g suitsusinki või viinereid
  • 50g rosoljet
  • 60g verivorsti
  • 90g juustu või leiba
Kuidas soola tarbimist vähendada?
Parimaks viisiks toiduga tarbitava naatriumi vähendamiseks on vahetada oma menüüs töödeldud toidud värsketega ja kasutada toiduvalmistamisel vähem soola kui retseptis antud. Samuti võiks soola lisamise asendada järk-järgult muude toitude maitsestamise viisidega, nt ürtide ja maitsetaimede, mahla või äädika lisamisega. Toiduvalmistamisel lisa sool lõpu pole – mida kauem toit valmib, seda vähemaks jääb soola maitse; mõne toidu puhul raputa soola alles enne serveerimist.

Mõõdukas tuleb olla ketšupi, sinepi, sojakastme või valmiskastmete lisamisega, sest nende soolasisaldus on suur. Soolarikka toidu tasakaalustamiseks sobivad hästi värsked puu- ja köögiviljad. Ja veel - hoia soolatopsi kapis, mitte laual, kus see on kergesti kättesaadav! 

Inimese maitsemeeled harjuvad magedama maitsega üsna kiiresti. Nagu kõikide muutuste puhul kehtib ka soola tarbimise vähendamise puhul, et see peab toimuma järk-järgult – siis on muutus püsivam ning tervis tänulik. 

Vaata täpsemalt enim levinud toiduainete soolasisaldust soolakalkulaatorilt: www.toitumine.ee/kampaania/sool/index.html

Allikas: www.kliinik.ee
"Laste tervis võhikutele" (Katy Holland, Dr Sarah Jarvis)



pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, Carriwell, Cybex, Ecolab, GloMinerals, Herlitz, Huggies,Laica, Lavazza, Lego, Lotte, Munchkin, Muumi, PlanetBio, Shea Mooti, Solgar, Sonett, Weleda jt

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Geelküünla valmistamine
Jõulupühad on mõnus aeg koos lastega fantaasiarikaste geelküünalde tegemiseks. 
Loomaaialoomade jõulupidu Tallinna Loomaaias, 27. detsembril
detsember
Jõuluvanad ei unusta ka loomaaialoomi! Sel pühapäeval, 27. detsembril kell 12 saabuvad jõuluvanad läänevärava kaudu loomaaeda, et oma lemmikuid meelepärase toidupoolise või mänguasjaga rõõmustada.
Kas sa omad oma laste probleeme?
Kõik vanemad tahavad oma lastele parimat. Me ei taha näha neid valu kannatamas, häirituna, kurva või frustreerituna. See on justkui loomulik instinkt, et tahame sekkuda ja kaitsta neid misiganes probleemi või konflikti eest. Me teeme seda sageli automaatselt, ilma mõtlemata.
Eesti kogupere lauamäng ´Kuldkarikas´
Kargel talvemmastikul hargnev ja kuhjaga põnevust pakkuv täringumäng ajab pulsi lakke nii mudilastel kui veteransportlastel. Lauamäng "Kuldkarikas" on ainulaadne, Eesti oma laskesuusatamise lauamäng.
Kolme lapsega üksikema Tallinnast vajab lastele talveriideid
MTÜ Do Good poole on pöördunud abi saamiseks kolme lapsega üksikema Tallinnast. Ema on siiani oma jõududega hakkama saanud, kuid nüüd vajab lisaabi. Nimelt on lastel vaja talveks riideid.

Fatal error: Uncaught Error: Non-static method View::setHeaderAttribute() cannot be called statically in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php:30 Stack trace: #0 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/design/body_templates/default_site/inner.php(63): ArticlesController->displayArticle() #1 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/view.php(358): require('/data02/virt449...') #2 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/dispatcher.php(18): View->render(Object(Page)) #3 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/index.php(4): require('/data02/virt449...') #4 {main} thrown in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php on line 30