Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Kuidas renoveerida ja sisustada kodu nii, et see on hea kogu pere tervisele

teisipäev, 29. detsember 2015
Paljudes ehitusmaterjalides (segudes – värvid, lakid, liimid jms) või viimistlusvahendites (põrandakatted, tapeet jms) sisalduvad kemikaalid võivad olla kahjulikud tervisele ja keskkonnale. Seetõttu on hea teada, kuidas teha paremaid ja tervislikumaid valikuid.

Mõned ehitusmaterjalid võivad olla keskkonnas väga püsivad ja bioakumuleeruvad. Need niinimetatud PBT või vPvB ained püsivad kord keskkonda sattunult seal väga kaua ning võivad koguneda toiduahelasse. Selliste omadustega ainete jääke on leitud tööstuspiirkondadest väga kaugel, näiteks Arktika jääkarude verest.

Miks ei ole need ained seadusega keelatud?
  • Kehtivate õigusaktide nõuete järgi peavad ehitustoodete tootjad tagama oma toodete ohutuse. See tähendab, et ei tohi esineda ohtlike ainete emissioonidest tingitud riske inimestele ega keskkonnale.
  • Paljude ehitustoodete kohta on olemas spetsiaalsed nõuded, mis sätestavad, kuidas neid tooteid testida või „hinnata” nende ohutust.
  • Ehkki iga ehitustoode võib olla keemiliselt ohutu, on siiski oluline ja tervisele hea, kui ostate ehitustooteid, mis sisaldavad vähem ohtlikke kemikaale. Seda seetõttu, et õigusaktide järgi võib erinevates toodetes sisalduda madalates kontsentratsioonides ohtlikke aineid, mis võivad eralduda Teie kodu siseõhku. Kuna selliseid ohtlike ainete allikaid on palju, võite kokkuvõttes kokku puutuda mitmete erinevate ainete väikeste kogustega, ja seda pikka aega järjest.
Mida saate teha?
Looge kodus ohtlikest ainetest vaba keskkond – nii kaitsete oma tervist. Iga tarbija saab valida ohutumaid alternatiive ja mõjutada oma valikuga turul pakutavat. Kui teate, millised ained on ohtlikud, saate infot otsida siltidelt, mis on tavaliselt olemas ehitussegudel, kuid üksnes väga harva ehitustoodetel.

Teil on õigus küsida toodete koostise kohta! EL-i määrus kemikaalide ja nende ohutu kasutamise kohta (REACH) kohustab tootjaid ja tarnijaid 45 päeva jooksul vastama küsimustele teatud keemiliste ainete olemasolu kohta müüdavates toodetes.

Ökomärgised
Võimalusel valige ökomärgisega tooteid. Ökomärgisega tooted on inimestele, loomadele ja keskkonnale vähem kahjulikud, nad aitavad säästa meie tervist, kuna sisaldavad vähem ohtlikke koostisaineid. Rahvusvaheliselt tunnustatud ökomärgisega toodetel on tõendatult hea keskkonnamõju ja tagatud toimivus.

Mistahes toode, millel on mõni alltoodud ökomärgistest, on läbinud põhjaliku testimise sõltumatu institutsiooni poolt, kes on tõendanud toote vastavust ökomärgise kriteeriumitele. 



Millisest toast saab lastetuba?
Oma laste kokkupuudet ohtlike ainetega saate oluliselt vähendada, kui olete lastetoa tarvis materjale ja mööblit valides ja ostes äärmiselt valiv.

Seinad ja laed
Sisetöödeks ettenähtud värvid, lakid ja liimid võivad sisaldada ohtlikke aineid. Lenduvad orgaanilised ühendid, mida kasutatakse värvides või lakkides lahustina on ained, mis lenduvad värvimise ajal ja järel. Värvi- või lakiaurude sissehingamise korral võib esineda tervisehäireid nagu iiveldus, väsimus, peavalu, naha ja silmade ärritus. Tootjad on kohustatud pakendile märkima lenduvate orgaaniliste ainete koguse (grammi liitri kohta).

Alustage renoveerimisega aegsasti, soovitatavalt varem kui kolm kuud enne beebi sündimise tähtaega. Veenduge, et tuba ja kogu mööbel on enne beebi saabumist põhjalikult õhutatud.
  • Valige eelistatavalt selline tuba, mida on lihtne õhutada (suured aknad, ventilatsiooniriba).
  • Valige värv, mis sisaldab vähe või üldse mitte lahusteid (vaadake sildilt) või kasutage veepõhist värvi.
  • Soovite kasutada tapeeti? Pestav vinüültapeet on väga mugav, kuid sisaldab PVCd ja ohtlikke kemikaale pehmendajatena. Parem on kasutada paberist tapeeti ja tapeediliimi, mida tuleb segada veega.
Põrand ja põrandakatted
Eriti palju puutuvad põrandatega kokku beebid. Kõva ja siledat põrandat on lihtne hoida puhta ja tolmuvabana. Köögis valige linoleumi asemel plaadid, samuti vannitoas. Ärge kasutage PVCga linoleumi või laminaati, kuna need võivad sisaldada pehmendajatena ohtlikke kemikaale (ftalaadid). Uut laminaati ostes veenduge, et see ei sisalda formaldehüüdi (küsige!).

Kas eelistate vaipa? Kookos- ja sisalikiud on keskkonnasõbralikud materjalid. Kaaluge ökomärgisega vaiba soetamist.

Elukeskkond
Õhuvärskendid ei värskenda õhku, vaid levitavad lõhnaaineid, mis võivad põhjustada allergiaid. Õhuvärskendid võivad tekitada peavalu ja süvendada haigusi nagu migreen. 

Mitmete ohtlike ainete kasutamine igapäevaselt kasutuses olevates toodetes on küll õigusaktidega piiratud, kuid need võivad väikestes kontsentratsioonides Teie kodukeskkonda ikkagi jõuda mööbli, kodumasinate ja elektroonika kaudu.
  • Valige puitpõrand, mis on valmistatud Euroopas toodetud puidust ning eelistage troopilisele puidule, laminaadile ja PVC-kihiga sünteetilisele kummile bambust, looduslikest materjalidest linoleumi (korklinoleum), korki ja naturaalset kummi.
  • Ukseläved on tihtipeale kohad, kuhu koguneb tolm ja mustus; parem on hoida põrandad siledana.
  • Ärge kasutage õhuvärskendeid.
  • Tuulutage ja õhutage ruume nii palju kui võimalik – nii väldite hallitust ja ei pea kasutama hallitusvastaseid tooteid.
  • Imege regulaarselt tolmu ja peske põrandat kemikaalivabade toodetega, eriti kui Teil on kodus imik või väikesed lapsed.
Mööbel
Mööbel ning selle valmistamiseks kasutatud liimid, lakid või värvid võivad sisaldada mitmeid kahjulikke aineid. Näiteks võib kantserogeenset formaldehüüdi sisalduda pressitud puidust valmistatud toodetes, kus kasutatakse liime, mis sisaldavad formaldehüüdvaike.

Tekstiilid ja madratsid
Tekstiilid ja madratsid võivad sisaldada kahjulikke aineid. Madratsid, mis on tarnitud näiteks Hiinast, võivad sisaldada erinevaid gaase, et hoida neid putukatest vabana.

Tavaliselt kasutatakse tekstiilide värvimiseks ning nende kortsumise ja neile tekkivate plekkide vältimiseks mitmeid kemikaale. Peale selle võivad looduslikud, näiteks puuvillast valmistatud tekstiilid sisaldada nende pestitsiidide jääke, mida kasutati puuvillal selle kasvatamise ajal.
  • On võimalik osta materjale, mis ei sisalda formaldehüüdi. Küsige formaldehüüdi-vaba mööblit ja sisustustooteid!
  • Otsige kasutatud mööblit – mida kauem mööblit kasutada, seda vähem jääb sellesse ohtlikke aineid.
  • Otsige mööblit, millel on mõni järgmistest ökomärgistest - Euroopa Liidu ökomärgis - ELi Lilleke, Põhjamaade Luik, Saksamaa Sinine Ingel.
  • Otsige mööblit, mis on valmistatud ELis, kuna see toodetakse sageli rangemaid tervise- ja keskkonnaalaseid nõudeid järgides.
  • Enne kasutamist peske kõiki tekstiile mitu korda, et ohtlikke aineid välja pesta.
  • Võtke uus madrats kohe pakendist välja ja laske sel pikka aega tuulduda.
  • Valige ökomärgisega (ELi Lilleke, Saksamaa Sinine Ingel, Põhjamaade Luik) või ÖkoTexi märgisega tekstiilid.
Kuidas valida ohutumaid ehitusmaterjale ja sisustustooteid?
  • Kodu renoveerimisel ja sisustamisel on oluline meeles pidada, et kõik materjalid või tooted, mida kasutate ja valite, sisaldavad kemikaale. Küsige asjatundjatelt ohutumate ehitusmaterjalide või viimistlustoodete kohta!
  • Lugege toote etiketil olevaid ohusümboleid ja hoiatusi ning kasutage toodet vastavalt kasutusjuhendile.
  • Kasutage siseruumides ainult siseruumides kasutamiseks mõeldud ehitusmaterjale ja viimistlusvahendeid.
  • Ärge usaldage tootjate „roheväiteid”. Kasutage tooteid, mida on testinud sõltumatu institutsioon ja mille ohutus on tõendatud. Märgised, mida võite usaldada, on näiteks ELi Lilleke või Põhjamaade Luik.
  • Kemikaalisegudest koosnevate ehitustoodetega (värvid, lakid, liimid) renoveerimise ajal ja pärast renoveerimist ventileerige ruume regulaarselt, sest nii pääseb saastunud õhk välja.
  • Kui olete rase, laske renoveerimistöid teha kellelgi teisel.
  • Pühendage aega heade ja ohutute toodete leidmisele; neid on üha rohkem saadaval ja see tasub end ära.
Loe lisa: www.bioneer.ee



pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, Carriwell, Cybex, Ecolab, GloMinerals, Herlitz, Huggies,Laica, Lavazza, Lego, Lotte, Munchkin, Muumi, PlanetBio, Shea Mooti, Solgar, Sonett, Stiga, Weleda jt

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Tallinna Linnamuuseumi laternaekskursioon ´Jõulud 500 aastat tagasi´ 7.-8. jaanuaril
jaanuar
Tallinna Linnamuuseumi jätkab uuel aastal laternaekskursioonide sarjaga. Seekordne jõuluteemaline ekskursioon on taas mõeldud lastega peredele ja juttu tuleb keskaegsetest jõuludest Tallinnas.
Kuidas olla abiks lapsele, kes ei saa seda, mida tahab
Väikelastega peredes on tavapärane, et lapse soovid ületavad vanemate kannatlikkuse piiri. Ülipopulaarses raamatus "Arukas armastus" on sel teemal igati asjalik lähenemine.
Lapse arengu ABC: teismeline
Teismelise aeg on sageli peredes tormiline ning emotsionaalne. Avaldame siinkohal Perekeskuse Sina ja Mina asjaliku kirjutise teismelise arengut puudutavate müütide ning olulisemate verstapostide kohta.
Hooandja projekt - Ööpäevaringse Ämmaemanda Nõuandetelefoni avamine
Iga naine vajab mõnes eluetapis kiiret professionaalset ämmaemanda nõu. Küsimus-mure võib tekkida väga ootamatult, millele soovitakse vastust kohe, kasvõi öösel. Üleriigiline ööpäevaringne Ämmaemanda Nõuandetelefon on mõeldud kõigile tüdrukutele, naistele ja ka meestele, kellel on küsimus terve naise elukaarel toimuvute meditsiiniliste kui ka mittemeditsiiniliste küsimuste kohta. 
Geelküünla valmistamine
Jõulupühad on mõnus aeg koos lastega fantaasiarikaste geelküünalde tegemiseks. 

Fatal error: Uncaught Error: Non-static method View::setHeaderAttribute() cannot be called statically in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php:30 Stack trace: #0 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/design/body_templates/default_site/inner.php(63): ArticlesController->displayArticle() #1 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/view.php(358): require('/data02/virt449...') #2 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/dispatcher.php(18): View->render(Object(Page)) #3 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/index.php(4): require('/data02/virt449...') #4 {main} thrown in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php on line 30