Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Kuidas kaitsta end viiruste vastu naturaalsete vahenditega?

teisipäev, 30. detsember 2014
Mis oleks kui prooviks end sel aastal kaitsta gripi ja viiruste eest muul moel kui ohtrate kõrvalnähtude tõttu kritiseeritud gripivaktsiiniga või paratsetamoolist tiinete „terviseteedega“? Seda enam, et lisaks organismi enda loomulike tervenemisprotsesside mahasurumisele, koormavad need kemikaalid meie immuunsüsteemi ka kehavõõraste ainetega, mis üldtoonusele just kasuks ei tule.

Lisaks on erinevad uuringud kinnitanud tõsiasja, et ühe gripitüve vastu vaktsineerimine võib tõsta riski haigestuda sarnasesse, kuid erineva tüvega viirusesse. Paratsetamooli halba renomeed maksakahjustajana on aga veelgi õõnestanud vastilmunud  teadustööd, mis kinnitavad, et  antud ravim suurendab plahvatuslikult väikelaste astmasse ja allergiatesse haigestumise riski.

Siinkohal tasuks meenutada sedagi, et antibiootikumid on viiruste vastu võimetud ning nende kergekäeline manustamine tasub end kurjalt kätte kasuliku soolefloora hävimise ja ravimresistentsete superbakterite tekkimise näol. Kuid see kõik ei tähenda veel nagu peaksime kareda kurgu, tuikavate põskkoobaste, peavalude ja palaviku ilmnedes käed jõuetult rippu laskma. On olemas hulgaliselt kehasõbralikke ja naturaalseid vahendeid, millega end nö relvastada.

Järgnevalt olgu ära toodud mõned neist:

Tsink
Tsink on immuunsusmineraal, mille puudujääk kehas annab endast märku sagedase haigestumisega külmetustesse ja viirustesse. Uuringud kinnitavad, et tsink võib lühendada tõve kestvusaega ja tõsidust. Efekt on eriti tõhus, kui võtta tsinki 24 tunni jooksul peale esimeste haigussümptomite ilmnemist. Tsingilisandi võtmisel kestavad tõvenähud suure tõenäosusega lühemalt kui seitse päeva ning lastel, kelle menüü on 5 kuu jooksul sisaldanud piisavas koguses tsinki on tunduvalt väiksem risk haigestuda külmetushaigustesse.

Loomulikult ei tasu lootma jääda vaid purgist võetavatele lisanditele – parima biosaadavusega tsinki leidub ohtralt kaunviljades (ubades-läätsedes-kikerhernestes ), kvaliteetses kakaos, päevalille-, seesami-  ja kõrvitsaseemnetes, looma-  ja linnulihas ning mereandides ( austrites, krevettides ja vähkides).

Leedripuu marjad ja jõhvikad
Marjad sisaldavad immuunsust stimuleerivaid antioksüdante, millel on ka põletiku- ja viirustevastased omadused. Haiguste perioodil läbi viidud katses selgus, et leedripuumarjade ekstraktist tehtud siirupit võtnud inimesed paranesid gripisümptomitest keskmiselt neli päeva varem kui platseebo tarvitajad. Samuti on end praktikas ülitugevalt tõestanud jõhvikatest, meest, küüslaugust ja aaloest tehtud imesegu, mida hoitakse külmkapis ning mille tarvitamine viirusteperioodil on aidanud tervena püsida ka siis, kui kõik ümberringi juba tõvevoodisse on aheldatud.

C-vitamiin
C-vitamiin on võimas viiruste- ja külmetushaiguste vastane loodusravim, mis lühendab tõve kestvust ja kergendab kulgu.  C-vitamiin on tõhus abiline tugeva füüsilise stressi langetamisel ning uuringud on kinnitanud, et see vitamiin võib vähendada  tippsportlaste haigestumist viirustesse kuni poole võrra isegi äärmuslike treeningkoormuste tingimustes.

C-vitamiini sisaldavad külluslikult näiteks paprikad, kiivid, tsitruselised, maasikad, brokoli ja granaatõun.

Küüslauk
Vastupidiselt ameeriklastele ei tekita küüslaugu ülistamine eestlastes küll mingit imestust. Siinkandis on ammu teada, et küüslauk on supertoit, mille heade omaduste üles lugemiseks tuleb pikalt aega võtta. Lisaks bakterite, seente, parasiitide ja viiruste vastasele toimele on küüslauk ka võimas loodulik antibiootikum ja seda ilma vähimagi kõrvalnähuta. Teaduslikud  uuringud kinnitavad, et platseeboga võrreldes hoiab igapäevane doos värsket küüslauku viirused kaugel ja keha terve.

D-vitamiin
Kuigi rohkem räägitakse D-vitamiini positiivsest mõjust luudele, siis tasuks meelde tuletada ka seda, et D- vitamiin mängib üliolulist rolli meie kaasasündinud immuunsüsteemis. Kõrgema D-vitamiini tasemega inimesed haigestuvad harvemini külmetus- ja viirushaigustesse, samuti on D-vitamiinil tähtis roll auto-immuunsete protsesside korrastamisel. Talvise vähese päikesevalgusega Eestis tasuks oma organismi rõõmustada kvaliteetse õli baasil tehtud D-vitamiini lisandiga.

Roheline tee
Roheline tee on antioksüdantide ja fütotoitainete rikas jook, millel lisaks veel ka viirustevastane toime. Uuringutest selgub, et 1-5 tassi rohelise tee joomine päevas võib grippi haigestumist ennetada, seda eriti laste puhul.

NB! Tehtud uuringud baseeruvad just naturaalse tee ja mitte suhkrurikka pudelijoogi joomisel.

Probiootikumid
Sõbralikud piimhappebakterid  aitavad meie sooleflooral tasakaalus püsida ning kindlustavad meile tugeva immuunsuse, kuid mitte ainult. Probiootikumid vähendavad ka keha põletikuvastust viirustele, vähendades seega haigusesümptomeid. Katses, kus osadele samas korteris elavatele tudengitele anti viirusteperioodil piimhappebaktereid ja teistele platseebot, selgus, et probiootikume tarbivatel noortel läks viirus kiiremini üle ja ka sümptomid väljendusid kergemalt kui platseebot võtvatel kaaslastel. Ka ühes teises, 10 kliinilist katset hõlmanud uuringus leiti, et probiootikumid võivad aidata ära hoida ülemiste hingamisteede nakkusi.

Purgiprobiootikume valides peaks silmas pidama, et need sisaldaksid vähemalt paari erinevat piimhappebakteri tüve ning bakterite kogus peaks olema  vähemalt miljard bakterit grammis päeva kohta ehk 10E9 cfu/g/p.Toidulisandite kõrval võiks aga panustada ka hapendatud toitude söömisele. Parimad piimhapebakterite allikad on hapukapsas, hapukurk, isetehtud fermenteeritud aedviljad ja küüslauk ning suhkrulisandita naturaalne jogurt.

Ženšenn
Ženšenn on tugevalt immuunsust aktiviseeriva toimega ning aitab vähendada nii viirustesse jäämist kui sümptomite kestvust ja tõsidust.

NB! Ženšenni peetakse üldiselt sobivamaks just kesk- ja vanemaealistele inimestele. Kuna sel taimel on ka tugev östrogeenne mõju, siis peaksid selle tarvitamisega olema ettevaatlikud  naised, kellel on esinenud östrogeen-positiivseid kasvajaid või fibroide.

Proteolüütilised ensüümid
Haigestumisega kaasnevad sümptomid nagu nohune nina ja haige kurk ei ole põhjustatud viiruse enese poolt, vaid on meie keha immuunvastusega kaasnevad sümptomid. Proteolüütilistel ensüümidel on peale põletikuvastaste omaduste veel ka võime toetada immuunsüsteemi ja võidelda viirustega.

Meie pankreas toodab pidevalt ensüüme, seedimise kõrval kasutab keha neid ka armkoe lahustamiseks, keha mürkainetest puhastamiseks, patogeenide valgulise kihi lammutamiseks ja immuunsüsteemi tugevdamiseks. Kahjuks väheneb ensüümide tootmine paljudel juba kolmekümnendates aastates, seega oleks ensüümirikaste toitude söömine (ananass, papaia ja teised värsked, töötlemata puu- ja juurviljad; leotatud pähklid-seemned) ja ensüümilisandite võtmine igati omal kohal.


Allikas: Liis Orav, tervise- ja toitumisnõustaja, toitumistarkus.ee/kuidas-kaitsta-end-viiruste-vastu-naturaalsete-vahenditega/



pood.minulaps.ee
 - soodsalt kodused asjad tuntud kaubamärkidelt
ABC Design, Angry Birds, Biolatte, Crescent, Cybex, Ecolab, Difrax, Fehn, GloMinerals, Haba, Helmi, Herlitz, Huggies, Lotte, Munchkin, Muumi, Neutral, Shea Mooti, Sonett, Weleda

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Vürtsikilud - soolane amps nädalavahetuseks
Peale jõulu ja aastavahetuse pidustusi kulub üks maitsev soolane amps hästi ära. Proovi ja naudi!
Inspiratsiooni kodu korrastamiseks
2015. aasta on alanud ja seetõttu sobib igati hästi ette võtta kodu korrastamine. Pealegi, peod on läbi, ilmad on sombused, lund ei ole ja tuult liiga palju. Kõik see kokku loob suurepärased eeldused kodule pühendumiseks.
Kas lapsed peavad läbima niinimetatud kohutavate kaheaastaste etapi?
Enamus vanemaid küsib endalt: „Miks peavad minu lapsed läbima nn kohutavate kaheaastaste etapi?“ Vastus on: "Ei peagi!" See, mille nad läbivad, on loomulik areng. Kaheaastased lapsed arenevad täielikust sõltuvusest suurema iseseisvuse ja eraldunud isiksuse poole. Selle arengu eriliselt intensiivne periood on teise ja kolmanda eluaasta vahel ja järgmisena puberteedieas.
Suurepärane plekieemaldi ehk kodune Vanish
Kui jõulupeost jäi mõnele lemmikriidele inetu plekk, tasub proovida isetehtud tõhusat plekieemaldusvahendit. Proovi seekord jätta kõrvale teada-tuntud Vanish ning tee ise palju loodussõbralikum ja säästlikum versioon. 
Nõmme laste päevakeskus otsib vabatahtlikke, kes aitaks riskigrupi noortel sisustada vaba aega
Nõmme laste päevakeskus otsib oma meeskonda vabatahtlikke, kes aitaks läbi viia riskigrupi noortele igapäevaseid käelisi, sportlikke ja mängulisi tegevusi.

Fatal error: Uncaught Error: Non-static method View::setHeaderAttribute() cannot be called statically in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php:30 Stack trace: #0 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/design/body_templates/default_site/inner.php(63): ArticlesController->displayArticle() #1 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/view.php(358): require('/data02/virt449...') #2 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/dispatcher.php(18): View->render(Object(Page)) #3 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/index.php(4): require('/data02/virt449...') #4 {main} thrown in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php on line 30