Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Hoia kärbsed kodust eemal

teisipäev, 15. juuli 2014
Kärbseid meelitavad ligi igasugused eluga kaasnevad ained ja jäätmed. Eluruumides elavad nad soojal aastaajal, kuid lautades koorub neid aastaringselt. Kärbeste liikumine toidujäätmete, väljaheidete ja riknenud liha vahel on ebameeldiv, kuid see ohustab ka tervist.

Eestis teevad inimestele ja loomadele tüli peamiselt kaks kärbseliiki: toakärbes ja harilik pistekärbes. Muud siseruumides esinevad liigid on väike toakärbes, sinilihakärbes, porilane, pööningukärbes, laibakärbes ning kõdukärbeste sugukonda kuuluv äädikakärbes. 

Toakärbes (Musca domestica) muneb toidujääkidele, kompostihunnikutele ja jäätmete pinnale. Täiskasvanud kärbsed lendavad eluruumidesse ning toovad oma jalgade ja imikärssadega kaasa baktereid, poetades neid toiduainetele ja levitades sel viisil peamiselt kõhuhaigusi. Nad saastavad ka eluruumide pindu oma väljaheidetega. Loomalautades aeglustavad nad noorte loomade arengut ja vähendavad piimatoodangut.

Kõdukärbse (Drosophilidae) tõugud rikuvad toiduained täielikult. Kärbsed levitavad toiduainetesse ka pärmiseeni ja baktereid.

Kärbsetõrje eluruumides
Kõiki kärbseid tõrjutakse eluruumides samadel põhimõtetel. Akende ette tasub paigaldada sääsevõrgud. Tubades võib kasutada tõrjeaerosoole, kärbselinte, liblikavõrke, kärbsepiitsa jne. Kärbsed liiguvad kiiresti ning seepärast kata kinni toiduained ja sule nõud alati, kui neid ei kasutata. Hoia kõik köögiriistad ja -tarbed puhtana. Vii olmejäätmed välja piisavalt tihti ja hävita need ka õuelt. Toidujäätmed ja muud mädanevad paljunemiskohad tuleb hoolikalt komposteerida. Kärbeste sigimise takistamiseks kaetakse kompost mullaga. Nii on kärbeste munemine raskendatud ning komposti kõrge temperatuur tapab tõugud ja nukud.

Kõdukärbeste (sh äädikakärbes) eemalhoidmiseks tuleb hoolitseda, et hoiukohtadesse ei ununeks puuvilju. Kui tehakse mahla või moosi, komposteeritakse jäätmed kiiresti. Hoiuruumide aknad ja ventilatsiooniavad kaetakse tiheda võrguga.

Vältige kärbeste arenemist seisvas vees
  • Jälgige, et äravoolutorud oleksid puhtad ja ja läbivoolutatud.
  • Töödelge valgendiga äravoolutorusid, kus näib olema kärbsed.
  • Jälgige, et veerennid ega äravoolukanalid ei oleks ummistunud.
  • Katke veeanumad kaanega.
  • Ärge jätke vett seisma (nt kastekannu).
  • Tooge aiatiiki kuldkalad, kes söövad kärbsevastseid.

Takistage sääskede ja kärbeste pääsemist ruumidesse
  • Pärast pimeduse saabumist hoidke aknaid ja uksi suletuna või varjake valgust kardinatega.
  • Paigaldage akendele kärbsevõrgud, eelkõige köögi ja prügikastide ümbruses.

Hoia oma pere tervist ja ära lase kärbseid tuppa.


Allikas: http://www.putukahirm.ee/putukad/valjas/karbsed/
http://www.rentokil.ee/kortermajade-kliendid/putukad/karbeste-saaskede-lehekulg/index.html

Foto: http://www.foodengineeringmag.com/articles/89453-keeping-pests-out-of-the-process

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Koomiksilaadsed lood koolilastele - turvalisus internetis
Järjest enam räägitakse sellest, kuidas tagada koolilaste turvalisus interneti keskkonnas. Üks hea võimalus tutvustada lapsele seda temaatikat on vaadata koomiksilaadseid lugusid.
Lillevee tervendavad omadused
Lillevesi ehk hüdrosool on aromaatne vesi, mis jääb järgi pärast eeterliku õli ekstraheerimist vesi või auru destillatsiooni läbi. Lillevesi on veeslahustuv, palju õrnem kui eeterlik õli ning seda võib kanda otse nahale. Lillevesi on põletikuvastane, ei sisalda mingeid ärritavaid aineid, sobib hästi nahahoolduseks nii lastele kui ka täiskasvanutele.
Vanemad vanavanemate vastu - kuidas lahendada põlvkondade vahelisi konflikte lapselaste kasvatamisel?
Harva on perekondi, kus aeg-ajalt ei tekiks põlvkondadevahelisi lahkhelisid lastekasvatamise teemadel. Selleks, et viia kokkupõrgete mõju miinimumini, on mõned soovitused.
Kuidas toetada pere vanemat last, kui majas on väiksem õde või vend?
Vanemad lapsed tunnevad end algul sageli meelitatuna, kui andunud fänn neil kõikjal kannul käib. Aga peagi nad väsivad sellest, et neil igal sammul järel käiakse ja neid järele ahvitakse, et neil pole kunagi ühtki hetke võimalust omaette olla või veidi puhata ja kaitsta oma ruumi uudishimulike sõrmede ning krabavate käte eest.
Sidrun kui koduse majapidamise asendamatu abiline
Sidrunimahl on hape, tal on kõrge toiteväärtus ja lisaks veel naturaalne desinfektant. Selle lõhn meeldib enamusele inimestest, aga on vastuvõetamatu kahjuritele. Sidrun aitab säilitada toitu ning vahetab lihtsalt välja karmid kemikaalid erinevate ainete koostises. 

Fatal error: Uncaught Error: Non-static method View::setHeaderAttribute() cannot be called statically in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php:30 Stack trace: #0 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/design/body_templates/default_site/inner.php(63): ArticlesController->displayArticle() #1 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/view.php(358): require('/data02/virt449...') #2 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/dispatcher.php(18): View->render(Object(Page)) #3 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/index.php(4): require('/data02/virt449...') #4 {main} thrown in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php on line 30