Pedagoogilised lähenemised
Kuidas seada piire ilma karistamiseta?
Piiride vajalikkusest räägitakse palju, kuid piiride tunnetamisest ja austamisest oluliselt vähem. Peamiselt  vaieldakse selle üle, millised võtted on tõhusad või millised nipid töötavad, et saada lapse käitumine kiiresti oma kontrolli alla. 
Et laps saaks elus hakkama
Mida vajab laps, et oma eluga hästi hakkama saada? Kuidas saame vanemana oma last toetada? Krista Kivisalu on teinud intervjuu Norra pedagoogi ja lastevanemate kooli eestvedaja Godi Kelleriga. Siit on nii mõndagi kõrva taha panna. 
Kuidas suhtuda nutuhoogudesse lasteaiaga kohanemise perioodil
Lasteaiaga kohanemise perioodil kaasnevad nutuhood on mõistetavad. Vanemate jaoks võib see aeg olla emotsionaalselt üsna kurnav. Nutu põhjustest arusaamine aitab mõista lapse vajadusi ja emotsioone. 
Kuidas innustada lapsi lugema ja kirjutama
Kui lapsed hakkavad lugema ja kirjutama, avaneb nende ees täiesti uus maailm. Informatsiooni allikaid on järsku palju rohkem - poes olevad sildid, ajalehtede pealkirjad, teeviidad jne. Selleks, et innustada lapsi lugema, ei pea alati lähenema väga "teaduslikult". On palju mängulisi võimalusi motiveerimaks lapsi rohkem lugema ja kirjutama.
Lapse oma tuppa saatmine rahunemise eesmärgil mõjub hävitavalt tema enesehinnagule
Löömisega võrreldes tundub laste saatmine oma tuppa inimliku ja aruka võttena. See katkestab halva käitumise. See annab võimaluse maha rahuneda. See pole vägivaldne, kuid ometi pole tegemist optimaalse vahendiga.
Kuidas arendada lastes rahumeelsust
Lapsed vajavad rahulikkust. See loob neile teatud turvalisuse. Rahu ja enese tujude kontrollimine on tähtsad väärtused, mis johtuvad suures osas armastusest ja kodusest atmosfäärist.
Miks on hea, kui laps vaidleb vastu?
Lapsevanema jaoks oleks kahtlemata mugav, kui laps alati temaga nõustuks ja talle kuuletuks. See annab emale-isale hea tunde, et neil on õigus ning et ollakse lapsevanematena õnnestunud. Tegelikult on lapse isiksuse ja mina-arengule pikemas perspektiivis märksa kasulikum, kui ta ei ole alati vanematega nõus, vaid kui ta neile vastu vaidleb.
Pirtsaka sööja kavalusega ületrumpamine
Suurem osa väikelapsi on valivad sööjad vähemalt osa ajast, mõned on seda aga alati. Võimatu on ehk muuta valivat kaheaastatst täielikuks gurmaaniks, kuid olukorda saab kindlasti mõnevõrra parandada.
Mida teha, kui laps vingub?
Lapse vingumine on vanema jaoks äärmiselt kurnav. Vingumine on tavaliselt kõige hullem kolmanda ja kuuenda eluaasta vahel, aga paljud lapsed jätkavad kauem. 
Mida teha, kui laps kardab pimedust?
Paljud lapsed kardavad pimedust, mis väljendub näiteks õhtuti enne uinumist. Et last mõista ja aidata, on Perekeskuse Sina ja Mina koolitaja Õnne Aas-Udam kokku pannud head soovitused.
Kuidas saada lapsega hommikul uksest välja kiirelt ja stressivabalt?
Kui teil on raskusi sellega, et laps õigel ajal hommikul kodunt välja saaks, mõelge oma hommikustest rutiinsetest tegevustest teistmoodi. Mis siis, kui teie peamine töö oleks emotsionaalse sideme loomine? 
Klammerduv väikelaps ei ole ära hellitatud
Kui laps on väga klammerduv, võib see olla lapsevanema jaoks väsitav. Paljud pelgavad, et ema-isa jala küljes rippuv väikelaps ei saa kunagi iseseisvaks ja neile tundub see olevat lapse poolne manipuleerimine. 
Ilma lõunauneta väikelapse õppimisvõime on madal
Lapse lõunauni on tähtis ja vajalik, sest uni tagab lapse terve närvisüsteemi ja õppimisvõime. Magamata laps on agressiivsem, vähem keskendunud ja vähem vastuvõtlikum uuele informatsioonile.
Kuidas saada laps magama oma voodisse?
Paljud väikelapsed magavad öösiti kas osaliselt või täielikult vanemate voodis. Kui lapsed kasvavad ja hakkavad vanemate voodist haarama liiga suure osa, võib see tekitada ebamugavust. Vanemad lihtsalt ei mahu oma voodisse enam ära ning tüdinevad öisest sahmimisest. 
Kui laps kipub liiga palju kamandama
Teatud vanuses kipub ilmselt enamik lapsi kamandama. See on nende uus avastatud oskus, mida nad üritavad pingsalt testida. Kui kamandamine muutub liiga sagedaseks, on selle reguleerimiseks mõned nipid.
Õhtune unejutt on kasulik lapse arengule
Laps magab umbes 40% oma lapsepõlvest maha, kuid teeb seda väga heal eesmärgil. Lapsevanemad tunnevad pika ja sügava une väärtust. Puhanud laps on rõõmus ja tasakaalukas, ta on uudishimulik ja õpib kiiresti. Korralik uni on lapse füüsilise ja vaimse arengu jaoks väga oluline. 
Rühma liikmeks kasvamine ning mängu erinevad etapid
Liitumaks rühmaga, vajab laps teatud valmidusi. Mudilase mängude keerukamaks muutumine osutab hästi, kuidas sotsiaalsed pädevused tegelikult arenevad. Üheaastase lapse asjade ümber ajamise perioodist areneb neljandaks eluaastaks välja fantaasiarikkad rollimängud. Kõik läbitavad etapid on vajalikud, loomulikud ja neid ei tohiks vanem ise nö kiirendada.
 
Soovitusi lastehoiuga kohanemiseks
Lastehoidu või lasteaeda minek on lapse elus suure tähtsusega muutus. See on keeruline etapp ka lapsevanemale. Lapse kohanemiseks on vajalik lapsevanemate, lapse ja hoidjate koostöö. See põhineb eelkõige vastastikusel usaldusel ja positiivsel suhtlemisel. 
Mida teha, kui ei jaksa rüblikuga sammu pidada?
Väikelapseiga – lapse 2.-4. eluaasta - on tore aeg, kus väike inimene avastab ja õpib tundma maailma. See toimub suures osas aktiivse füüsilise tegutsemise kaudu. Mõistetavalt võib see arenguperiood aga lapsevanema jaoks olla väsitav, kuna on vaja pidevalt lapsel silma peal hoida, piire seada, lapse järelt koristada, jne. Mida siis teha, kuidas tulla toime olukorras, kus ei suuda enam nautida lapsega koosolemist, kui tekib kurnatus ning tüdimus või ajuti isegi soov kõigest sellest pääseda?
Aktsepteerides last sellisena kes ta on, saad õnnelikuma täiskasvanu
Aktsepteerides fakti, et laps on kes ta on, kasvatame õnnelikumaid täiskasvanuid. Aitamaks lapsel käiku lasta suuremat osa oma kaasasündinud võimetest, tasub mõelda allpool kirjeldatud soovitustele.

Õnnetunne tuleb õnnelikult vanemalt

esmaspäev, 2. märts 2015
Kas otsite retsepti, kuidas saaksite oma lapse elu õnnelikuks teha? Kõige olulisem koostisosa on kõigi lapse arengut uurivate spetsialistide arvates armastav füüsiline kontakt.

Tegelikult näitab üks pikaaegne uurimus, mis jälgis katsealuseid varasest lapsepõlvest kolmekümnendate eluaastateni, et kõige õnnelikumad olid need, kes kasvasid muside, kallistuste ja sülesistumisega, mis sageli aitasid isegi hilisemas elus tasandada vaesust, purunenud perekondi ja stressi. Sama uurimus näitas ka, et lapsed, keda on palju kallistatud, ei ole ainult õnnelikumad täiskasvanud, aga nad leiavat suuremat rahuldust kõigil elualadel - abielus ja perekonnas, sõprussuhetes ja karjääris. Ärge siis unustage küsimust: "Kas ma olen täna oma last kallistanud?"

Loomulikult ei kindlusta lapse kallistamine talle eluaegset õnne. Õnn tuleb rahuldustpakkuvaist suhetest, teiste aitamisest, enesest lugupidamisest, enda ja oma sihtide tundmisest. Niisiis on tähtis, et aitaksite lapsel kõiki neid aspekte arendada. Rõhutades, et lõpuks oleme ikkagi ise oma õnne sepad ja õnn ei tule omandist, toidust ega üldse millestki välisest.

Sellega ei taheta öelda, et lapsel peaks olema valuvaba lapsepõlv, et ta saaks õnnelik olla. Tegelikult on väga hoitud ja hellitatud lapsel võimatu vältida kultuurišokki, kui ta lõpuks reaalsesse ellu astub. On parem, kui laps mõistab varakult, et keegi pole kogu aeg õnnelik, et elus on häid ja halbu aegu ning kui on armastust, siis tullakse ka kehvade hetkedega toime. 

Olge võimalusel positiivne rollimudel; püüdke olla optimistlik ja oma osaga elus rahul. Õnnelikud vanemad kasvatavad õnnelikke lapsi. Ärge aga tundke kohustust teha õnnelik nägu, kui olete madalseisus (muidugi kui te seal kogu aeg ei ole). On täiesti normaalne öelda, et olete kurb, sest midagi läks tööl viltu või parim sõber kolis mujale. Rääkige positiivsetest asjadest, mida ette võtate, et ennast lohutada, kui olete kurb nagu kellegi kallistamine, lemmikmuusika kuulamine, klaverimäng, lugemine, pusle kokkupanemine, tervisejooks, sõbraga rääkimine või kellegi aitamine.

Vältige rääkimist toidust või rahast kui õnnetunde loojast, see eksitab last. (Loomulikult ei tohi kunagi lohutuse leidmiseks elkoholi või narkootikumide poole pöörduda, ei lapse nähes ega ka suletud uste taga.)

Allikas: raamat "Mida oodata: väikelapseaastad" (Arlene Eisenberg, Heidi E. Murkoff ja Sandee E. Hathawy, B.S.N.)



pood.minulaps.ee
 - soodsalt kodused asjad tuntud kaubamärkidelt
ABC Design, Angry Birds, Biolatte, Bradley Textile, Carriwell, Crescent, Cybex, Ecolab, Difrax, Fehn, GloMinerals, Haba, Helmi, Herlitz, Huggies, Lotte, Munchkin, Muumi, Neutral, Shea Mooti, Sonett, Weleda

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Milline on tervislikum kiirtoit - hamburger või kihiline võileib?
Eesti tänavatoidu kultuuris võistlevad tarbijate tähelepanu nimel menukad vanad ja uued hamburgeripakkujad ning ka uued toidukohad, mis valmistavad klientide soovide järgi võileibu, wrappe ja salateid. Milline on nende seast aga parim ja tervislikum valik?
Beebi õige kinnitamine turvahällis
Lapsevanemana soovime, et lapsel oleks kõik hästi ja tema elu võimalikult turvaline. Turvalisuse tagamise osas saame ise väga palju ära teha. Lapse sündides on üks esimesi turvalisusega seotud otsuseid turvahälli valik. Isegi, kui oled ostnud parima võimaliku turvahälli on oluline teada, kuidas seda õigesti kasutada. 
Sõnades on suur jõud – pööra see enda kasuks
Sõnades on suur jõud ja vägi. Sõnadega saab tekitada rõõmsaid tundeid, luua kauneid kujutluspilte või teha väga haiget lähedasele inimesele. Ja kord lendu lastud sõna enam tagasi võtta ei saa.
Jooksev Koer - anna kasutuskõlbmatud vankrid koerte abistamiseks
Aivo on tubli mees, kes ehitab tagaotsa probleemidega koertele liikumiseks ratastega tugiraame. Selleks vajab ta igasuguseid vahendeid, sealhulgas on oodatud kasutuskõlbmatud lapsevankrid.
Tervisesmuuti annab päevale hea stardi
Tervisesmuuti on vahelduseks hea alternatiiv või täiendus tavapärasele hommikusöögile-joogile. Smuuti sisse saab peita mitmeid kasulikke toitaineid, mida lapsed muidu eriti ei armasta. Lõpptulemus on alati maitsev ja värskendav. Kui laps ei armasta näiteks õuna või kiivit, linaseemneid või peeti, siis smuuti sees koos teiste komponentidega tuleb sellest ideaalne jook.

Fatal error: Uncaught Error: Non-static method View::setHeaderAttribute() cannot be called statically in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php:30 Stack trace: #0 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/design/body_templates/default_site/inner.php(63): ArticlesController->displayArticle() #1 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/view.php(358): require('/data02/virt449...') #2 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/dispatcher.php(18): View->render(Object(Page)) #3 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/index.php(4): require('/data02/virt449...') #4 {main} thrown in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php on line 30