Pedagoogilised lähenemised
Kuidas seada piire ilma karistamiseta?
Piiride vajalikkusest räägitakse palju, kuid piiride tunnetamisest ja austamisest oluliselt vähem. Peamiselt  vaieldakse selle üle, millised võtted on tõhusad või millised nipid töötavad, et saada lapse käitumine kiiresti oma kontrolli alla. 
Et laps saaks elus hakkama
Mida vajab laps, et oma eluga hästi hakkama saada? Kuidas saame vanemana oma last toetada? Krista Kivisalu on teinud intervjuu Norra pedagoogi ja lastevanemate kooli eestvedaja Godi Kelleriga. Siit on nii mõndagi kõrva taha panna. 
Kuidas suhtuda nutuhoogudesse lasteaiaga kohanemise perioodil
Lasteaiaga kohanemise perioodil kaasnevad nutuhood on mõistetavad. Vanemate jaoks võib see aeg olla emotsionaalselt üsna kurnav. Nutu põhjustest arusaamine aitab mõista lapse vajadusi ja emotsioone. 
Kuidas innustada lapsi lugema ja kirjutama
Kui lapsed hakkavad lugema ja kirjutama, avaneb nende ees täiesti uus maailm. Informatsiooni allikaid on järsku palju rohkem - poes olevad sildid, ajalehtede pealkirjad, teeviidad jne. Selleks, et innustada lapsi lugema, ei pea alati lähenema väga "teaduslikult". On palju mängulisi võimalusi motiveerimaks lapsi rohkem lugema ja kirjutama.
Lapse oma tuppa saatmine rahunemise eesmärgil mõjub hävitavalt tema enesehinnagule
Löömisega võrreldes tundub laste saatmine oma tuppa inimliku ja aruka võttena. See katkestab halva käitumise. See annab võimaluse maha rahuneda. See pole vägivaldne, kuid ometi pole tegemist optimaalse vahendiga.
Kuidas arendada lastes rahumeelsust
Lapsed vajavad rahulikkust. See loob neile teatud turvalisuse. Rahu ja enese tujude kontrollimine on tähtsad väärtused, mis johtuvad suures osas armastusest ja kodusest atmosfäärist.
Miks on hea, kui laps vaidleb vastu?
Lapsevanema jaoks oleks kahtlemata mugav, kui laps alati temaga nõustuks ja talle kuuletuks. See annab emale-isale hea tunde, et neil on õigus ning et ollakse lapsevanematena õnnestunud. Tegelikult on lapse isiksuse ja mina-arengule pikemas perspektiivis märksa kasulikum, kui ta ei ole alati vanematega nõus, vaid kui ta neile vastu vaidleb.
Pirtsaka sööja kavalusega ületrumpamine
Suurem osa väikelapsi on valivad sööjad vähemalt osa ajast, mõned on seda aga alati. Võimatu on ehk muuta valivat kaheaastatst täielikuks gurmaaniks, kuid olukorda saab kindlasti mõnevõrra parandada.
Mida teha, kui laps vingub?
Lapse vingumine on vanema jaoks äärmiselt kurnav. Vingumine on tavaliselt kõige hullem kolmanda ja kuuenda eluaasta vahel, aga paljud lapsed jätkavad kauem. 
Mida teha, kui laps kardab pimedust?
Paljud lapsed kardavad pimedust, mis väljendub näiteks õhtuti enne uinumist. Et last mõista ja aidata, on Perekeskuse Sina ja Mina koolitaja Õnne Aas-Udam kokku pannud head soovitused.
Kuidas saada lapsega hommikul uksest välja kiirelt ja stressivabalt?
Kui teil on raskusi sellega, et laps õigel ajal hommikul kodunt välja saaks, mõelge oma hommikustest rutiinsetest tegevustest teistmoodi. Mis siis, kui teie peamine töö oleks emotsionaalse sideme loomine? 
Klammerduv väikelaps ei ole ära hellitatud
Kui laps on väga klammerduv, võib see olla lapsevanema jaoks väsitav. Paljud pelgavad, et ema-isa jala küljes rippuv väikelaps ei saa kunagi iseseisvaks ja neile tundub see olevat lapse poolne manipuleerimine. 
Ilma lõunauneta väikelapse õppimisvõime on madal
Lapse lõunauni on tähtis ja vajalik, sest uni tagab lapse terve närvisüsteemi ja õppimisvõime. Magamata laps on agressiivsem, vähem keskendunud ja vähem vastuvõtlikum uuele informatsioonile.
Kuidas saada laps magama oma voodisse?
Paljud väikelapsed magavad öösiti kas osaliselt või täielikult vanemate voodis. Kui lapsed kasvavad ja hakkavad vanemate voodist haarama liiga suure osa, võib see tekitada ebamugavust. Vanemad lihtsalt ei mahu oma voodisse enam ära ning tüdinevad öisest sahmimisest. 
Kui laps kipub liiga palju kamandama
Teatud vanuses kipub ilmselt enamik lapsi kamandama. See on nende uus avastatud oskus, mida nad üritavad pingsalt testida. Kui kamandamine muutub liiga sagedaseks, on selle reguleerimiseks mõned nipid.
Õhtune unejutt on kasulik lapse arengule
Laps magab umbes 40% oma lapsepõlvest maha, kuid teeb seda väga heal eesmärgil. Lapsevanemad tunnevad pika ja sügava une väärtust. Puhanud laps on rõõmus ja tasakaalukas, ta on uudishimulik ja õpib kiiresti. Korralik uni on lapse füüsilise ja vaimse arengu jaoks väga oluline. 
Rühma liikmeks kasvamine ning mängu erinevad etapid
Liitumaks rühmaga, vajab laps teatud valmidusi. Mudilase mängude keerukamaks muutumine osutab hästi, kuidas sotsiaalsed pädevused tegelikult arenevad. Üheaastase lapse asjade ümber ajamise perioodist areneb neljandaks eluaastaks välja fantaasiarikkad rollimängud. Kõik läbitavad etapid on vajalikud, loomulikud ja neid ei tohiks vanem ise nö kiirendada.
 
Soovitusi lastehoiuga kohanemiseks
Lastehoidu või lasteaeda minek on lapse elus suure tähtsusega muutus. See on keeruline etapp ka lapsevanemale. Lapse kohanemiseks on vajalik lapsevanemate, lapse ja hoidjate koostöö. See põhineb eelkõige vastastikusel usaldusel ja positiivsel suhtlemisel. 
Mida teha, kui ei jaksa rüblikuga sammu pidada?
Väikelapseiga – lapse 2.-4. eluaasta - on tore aeg, kus väike inimene avastab ja õpib tundma maailma. See toimub suures osas aktiivse füüsilise tegutsemise kaudu. Mõistetavalt võib see arenguperiood aga lapsevanema jaoks olla väsitav, kuna on vaja pidevalt lapsel silma peal hoida, piire seada, lapse järelt koristada, jne. Mida siis teha, kuidas tulla toime olukorras, kus ei suuda enam nautida lapsega koosolemist, kui tekib kurnatus ning tüdimus või ajuti isegi soov kõigest sellest pääseda?
Aktsepteerides last sellisena kes ta on, saad õnnelikuma täiskasvanu
Aktsepteerides fakti, et laps on kes ta on, kasvatame õnnelikumaid täiskasvanuid. Aitamaks lapsel käiku lasta suuremat osa oma kaasasündinud võimetest, tasub mõelda allpool kirjeldatud soovitustele.

Lihtsad nipid vasturääkimise lõpetamiseks

esmaspäev, 25. mai 2015
Esimene kord, kui laps vanemale vastu räägib, on tavaliselt lihtsalt lapsepoolne aus emotsiooni väljendus, harilikult viidates, et miski ei meeldi talle. Probleem ei ole lapse arvamuses, vaid hoopis viisis, kuidas arvamust avaldatakse. Kui vanem siis kohe ei paranda lapse suhtlemise viisi, jääb see mudel kestma ja laps hakkab arvama, et see ongi vastuvõetav moodus oma tunnete avaldamiseks.

Mida teha
  • Tuvastage. Kui laps haugub teile vastu, siis juhtige sellele otsekohe tähelepanu. Vaadake lapsele silma ning öelge tõsise, kindla häälega midagi sellist: "See on vasturääkimine ja niimoodi pole ilus öelda, mida sa mõtled." Kuna te tahate talle häid kombeid õpetada, siis olge ka ise viisakas, vastates: "Palun ära räägi emmega niimoodi."
  • Õpetage. Laps räägib teile vastu, sest ta ei ole teiega nõus. Tema erinev arvamus ei ole probleem. Probleem peitub viisis, kuidas ta oma rahulolematust käsitleb. Õpetage ja näidake talle, kuidas viisaka ja lugupidava häälega arvamust avaldada ning siivsalt suhelda. "Ma tahan hoopis kuulda: "Emme, palun, kas ma tohin veidi kauem mängida?" Need on head kombed."
  • Märgake halbu mõjusid. Hoidke silm peal lapse sõpradel ning vanematel vendadel ja õdedel. Pöörake tähelepanu saadetele, mis telekast tulevad, kui laps on toas. Lapsed matkivad teisi, sellega nad õpivad. Mis ulatub lapse kõrvu, tuleb sageli välja nende suust.
  • Olge järjekindel. See olukord kerkib paratamatult lapsepõlves aeg-ajalt esile ja seda saab rahulikult ohjeldada. Peate lihtsalt olema vankumatu oma pühendumises lahendada iga üksik vasturääkimise episood.
Mida mitte teha
  • Ärge puhuge asja suuremaks. Ärge laske vasturääkimisel muutuda kahepoolseks vaidluseks. Tegelikult ei ole ju probleem teemas, mis põhjustas vasturääkimise. Vastuhaukumine ise on see teema, mida tuleb käsitleda.
  • Ärge eirake. Te peate reageerima vasturääkimisele järjekindlalt. Kui te seda valikuliselt eirate, sõltuvalt sellest, kuidas või millal see juhtub, siis võite arvestada, et teil tuleb aja jooksul sellega üha uuesti tegemist teha.
  • Ärge karjuge ega andke laksu. On arusaadav, et laps võib oma lõikava ja sarkastilise märkusega vanemates suurt pahameelt tekitada. Seda võidakse käsitleda kui ehmatavat lugupidamatust ja armastuse puudumist. Äkkvihaga reageerimine võib küll jahmatada lapse vaikseks, aga ei lahenda probleemi.
Loe lisa raamatust: "Nututa kasvatus" (Elizabeth Pantley)



pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
ABC Design, Angry Birds, Biolatte, Bradley Textile, Carriwell, Crescent, Cybex, Ecolab, Difrax, Fehn, GloMinerals, Haba, Helmi, Herlitz, Huggies, Lavazza, Lotte, Munchkin, Muumi, Neutral, Salasõna, Shea Mooti, Sonett, Weleda

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Hammaste eest hoolitsemine
Kui hakkad lapse hammaste eest varakult hoolitsema, on sellest kasu terve elu. Tervetest piimahammastest saavad alguse tugevad jäävhambad ning hea suuhügieen aitab vältida probleeme nagu igemepõletik.
Rabarber- kevadekuulutaja aianurgas
Rabarberist saab valmistada imemaitsvaid kooke ning boonusena on temas rikkalikult vitamiine ja mineraalaineid.
10 praktilist kasutusviisi Coca-Colale
Coca-Cola on oma happelisuse taseme poolest sarnane akuhappele, mis tõestab, et tegemist on tõelise mürgiga meie organismile. Coca-Colat saab aga edukalt kasutada koduses majapidamises.
Sireli tänavalaada raames saab aidata raskustesse sattunud peresid
Pühapäeval, 7. juunil, toimub taas Sireli tänavalaat Pääskülas! MTÜ Do Good teeb tänavalaadaga koostööd juba teist aastat ning selle raames on võimalik tuua abivajajatele asju. 
Mandlikorvid rabarberikreemiga
Kui leiad aiast või poeletilt rabarberit, tasub igal juhul proovida neid krõbedaid mandlikorvikesi taevaliku rabarberikreemiga.

Fatal error: Uncaught Error: Non-static method View::setHeaderAttribute() cannot be called statically in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php:30 Stack trace: #0 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/design/body_templates/default_site/inner.php(63): ArticlesController->displayArticle() #1 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/view.php(358): require('/data02/virt449...') #2 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/dispatcher.php(18): View->render(Object(Page)) #3 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/index.php(4): require('/data02/virt449...') #4 {main} thrown in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php on line 30