Pedagoogilised lähenemised
Kuidas seada piire ilma karistamiseta?
Piiride vajalikkusest räägitakse palju, kuid piiride tunnetamisest ja austamisest oluliselt vähem. Peamiselt  vaieldakse selle üle, millised võtted on tõhusad või millised nipid töötavad, et saada lapse käitumine kiiresti oma kontrolli alla. 
Et laps saaks elus hakkama
Mida vajab laps, et oma eluga hästi hakkama saada? Kuidas saame vanemana oma last toetada? Krista Kivisalu on teinud intervjuu Norra pedagoogi ja lastevanemate kooli eestvedaja Godi Kelleriga. Siit on nii mõndagi kõrva taha panna. 
Kuidas suhtuda nutuhoogudesse lasteaiaga kohanemise perioodil
Lasteaiaga kohanemise perioodil kaasnevad nutuhood on mõistetavad. Vanemate jaoks võib see aeg olla emotsionaalselt üsna kurnav. Nutu põhjustest arusaamine aitab mõista lapse vajadusi ja emotsioone. 
Kuidas innustada lapsi lugema ja kirjutama
Kui lapsed hakkavad lugema ja kirjutama, avaneb nende ees täiesti uus maailm. Informatsiooni allikaid on järsku palju rohkem - poes olevad sildid, ajalehtede pealkirjad, teeviidad jne. Selleks, et innustada lapsi lugema, ei pea alati lähenema väga "teaduslikult". On palju mängulisi võimalusi motiveerimaks lapsi rohkem lugema ja kirjutama.
Lapse oma tuppa saatmine rahunemise eesmärgil mõjub hävitavalt tema enesehinnagule
Löömisega võrreldes tundub laste saatmine oma tuppa inimliku ja aruka võttena. See katkestab halva käitumise. See annab võimaluse maha rahuneda. See pole vägivaldne, kuid ometi pole tegemist optimaalse vahendiga.
Kuidas arendada lastes rahumeelsust
Lapsed vajavad rahulikkust. See loob neile teatud turvalisuse. Rahu ja enese tujude kontrollimine on tähtsad väärtused, mis johtuvad suures osas armastusest ja kodusest atmosfäärist.
Miks on hea, kui laps vaidleb vastu?
Lapsevanema jaoks oleks kahtlemata mugav, kui laps alati temaga nõustuks ja talle kuuletuks. See annab emale-isale hea tunde, et neil on õigus ning et ollakse lapsevanematena õnnestunud. Tegelikult on lapse isiksuse ja mina-arengule pikemas perspektiivis märksa kasulikum, kui ta ei ole alati vanematega nõus, vaid kui ta neile vastu vaidleb.
Pirtsaka sööja kavalusega ületrumpamine
Suurem osa väikelapsi on valivad sööjad vähemalt osa ajast, mõned on seda aga alati. Võimatu on ehk muuta valivat kaheaastatst täielikuks gurmaaniks, kuid olukorda saab kindlasti mõnevõrra parandada.
Mida teha, kui laps vingub?
Lapse vingumine on vanema jaoks äärmiselt kurnav. Vingumine on tavaliselt kõige hullem kolmanda ja kuuenda eluaasta vahel, aga paljud lapsed jätkavad kauem. 
Mida teha, kui laps kardab pimedust?
Paljud lapsed kardavad pimedust, mis väljendub näiteks õhtuti enne uinumist. Et last mõista ja aidata, on Perekeskuse Sina ja Mina koolitaja Õnne Aas-Udam kokku pannud head soovitused.
Kuidas saada lapsega hommikul uksest välja kiirelt ja stressivabalt?
Kui teil on raskusi sellega, et laps õigel ajal hommikul kodunt välja saaks, mõelge oma hommikustest rutiinsetest tegevustest teistmoodi. Mis siis, kui teie peamine töö oleks emotsionaalse sideme loomine? 
Klammerduv väikelaps ei ole ära hellitatud
Kui laps on väga klammerduv, võib see olla lapsevanema jaoks väsitav. Paljud pelgavad, et ema-isa jala küljes rippuv väikelaps ei saa kunagi iseseisvaks ja neile tundub see olevat lapse poolne manipuleerimine. 
Ilma lõunauneta väikelapse õppimisvõime on madal
Lapse lõunauni on tähtis ja vajalik, sest uni tagab lapse terve närvisüsteemi ja õppimisvõime. Magamata laps on agressiivsem, vähem keskendunud ja vähem vastuvõtlikum uuele informatsioonile.
Kuidas saada laps magama oma voodisse?
Paljud väikelapsed magavad öösiti kas osaliselt või täielikult vanemate voodis. Kui lapsed kasvavad ja hakkavad vanemate voodist haarama liiga suure osa, võib see tekitada ebamugavust. Vanemad lihtsalt ei mahu oma voodisse enam ära ning tüdinevad öisest sahmimisest. 
Kui laps kipub liiga palju kamandama
Teatud vanuses kipub ilmselt enamik lapsi kamandama. See on nende uus avastatud oskus, mida nad üritavad pingsalt testida. Kui kamandamine muutub liiga sagedaseks, on selle reguleerimiseks mõned nipid.
Õhtune unejutt on kasulik lapse arengule
Laps magab umbes 40% oma lapsepõlvest maha, kuid teeb seda väga heal eesmärgil. Lapsevanemad tunnevad pika ja sügava une väärtust. Puhanud laps on rõõmus ja tasakaalukas, ta on uudishimulik ja õpib kiiresti. Korralik uni on lapse füüsilise ja vaimse arengu jaoks väga oluline. 
Rühma liikmeks kasvamine ning mängu erinevad etapid
Liitumaks rühmaga, vajab laps teatud valmidusi. Mudilase mängude keerukamaks muutumine osutab hästi, kuidas sotsiaalsed pädevused tegelikult arenevad. Üheaastase lapse asjade ümber ajamise perioodist areneb neljandaks eluaastaks välja fantaasiarikkad rollimängud. Kõik läbitavad etapid on vajalikud, loomulikud ja neid ei tohiks vanem ise nö kiirendada.
 
Soovitusi lastehoiuga kohanemiseks
Lastehoidu või lasteaeda minek on lapse elus suure tähtsusega muutus. See on keeruline etapp ka lapsevanemale. Lapse kohanemiseks on vajalik lapsevanemate, lapse ja hoidjate koostöö. See põhineb eelkõige vastastikusel usaldusel ja positiivsel suhtlemisel. 
Mida teha, kui ei jaksa rüblikuga sammu pidada?
Väikelapseiga – lapse 2.-4. eluaasta - on tore aeg, kus väike inimene avastab ja õpib tundma maailma. See toimub suures osas aktiivse füüsilise tegutsemise kaudu. Mõistetavalt võib see arenguperiood aga lapsevanema jaoks olla väsitav, kuna on vaja pidevalt lapsel silma peal hoida, piire seada, lapse järelt koristada, jne. Mida siis teha, kuidas tulla toime olukorras, kus ei suuda enam nautida lapsega koosolemist, kui tekib kurnatus ning tüdimus või ajuti isegi soov kõigest sellest pääseda?
Aktsepteerides last sellisena kes ta on, saad õnnelikuma täiskasvanu
Aktsepteerides fakti, et laps on kes ta on, kasvatame õnnelikumaid täiskasvanuid. Aitamaks lapsel käiku lasta suuremat osa oma kaasasündinud võimetest, tasub mõelda allpool kirjeldatud soovitustele.

Aita lapsel üle saada tüütust harjumusest

teisipäev, 19. detsember 2017
Vahest on lastel mingid harjumused, mis on äärmiselt tüütud või ebaesteetilised (küünte närimine, nina nokkimine, asjade suhutoppimine jne). Lapsevanema pidev näägutamine ei aita seda probleemi kuidagi lahendada, selle asemel on muid võimalusi.
  1. Jää rahulikuks - seda võib olla lihtsam öelda kui teha. Selleks, et aidata lapsel üle saada tüütust harjumusest on ülioluline jääda ise rahulikuks ja tasakaalukaks. Enne, kui ägestud, võta hoog maha ja hinga rahulikult. Lapse halvustamine või solvamine on halvim, mida võid sel hetkel teha.
  2. Jälgi last. Jälgi last, millises olukorras ta kõige enam tegeleb "halva harjumusega". Mis ajal see juhtub, millega ta parajasti sel hetkel tegeleb, kellega ta on koos, kus ta viibib jne.
  3. Sõnasta probleem. Kui oled lapse käitumist mõnda aega jälginud, räägi lapsega ja püüa aru saada, kas laps ise tajub oma käitumist teatud olukordades teistsugusena. Samuti võid lapsele pakkuda abi ning küsida, et kas saad midagi tema heaks teha, kui ta näiteks topib asju suhu.
  4. Asenda. Püüa leida tüütule harjumusele mingi alternatiivne tegevus. Lapsele, kes hakkab telekat vaadates näppe suhu toppima, võiks anda kätte näiteks porgandi või õuna. Et tal oleks mingi tervislikum alternatiiv. Selle kõige õigema asenduse leidmine võib olla keeruline ja aega nõudev, kuid see võib last aidata.
  5. Julgusta. Kui olete leidnud sobiva asenduse, julgusta last seda kasutama. Ja kui ta mingi aja möödudes märkab ise, ilma meeldetuletuseta seda kasutama, või hoopis saab aru, et vajab miskit muud, on see suur samm edasi. Sissejuurdunud halbu harjumusi on raske murda, kuid järjekindlalt ja vaikselt tegutsedes on kõik võimalik.
  6. Grupi surve. Mõned harjumused kaovad iseenesest lapse kasvamise ja arenemisega. Samuti suudavad suuremad lapsed juba märgata oma eakaaslaste käitumist ning seda matkida. Kui ühelgi teisel lapsel tema sõpruskonnas ei ole kombeks nina nokkida, siis tõenäoliselt lõpetab laps peatselt ka ise selle tegevuse.
  7. Otsi abi. Teatud juhtudel võib halbade harjumuste põhjuseks olla tõsisem probleem ning sel juhul vajab laps terapeudi või spetsialisti abi. Võib-olla on lapsel sellised sissejuurdunud hirmud ja ärevused, mida saab aidata lahendada oma ala professionaal. 
Allikas: www.positiveparentingconnection.net



pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Hoppekids, JOHA, Laica, Lego, Maxi-Cosi, Makayla Design, Muumi, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Weleda 
 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Mis saab täiskasvanuna lastest, keda lohutatakse või premeeritakse toiduga?
Laste premeerimine või lohutamine on lapse tervisele otseselt kahjulik, sest täiskasvanuna on tal tavapärasest oluliselt suurem kalduvus ülekaalulisuse tekkimisele. Antud teemal on huvitava artikli kokku pannud otseomadelt.ee.
Mürgistusohud reisil laias maailmas
Kui Eesti loodus oma loomade ja taimedega on suhteliselt ohutu ning vähemalt tuttav keskkond siin elavatele inimestele, siis reisile minnes sõltub terveks- ja ellujäämine suuresti ettevaatusest. 
Muumi Baby mähkmed - parim valik Sinu lapsele
Muumi toodetele ei ole lisatud kemikaale sisaldavaid lõhnaaineid ja vedelikke. Nahasõbralikud ja hingavad mähkmed on tehtud koostöös Soome Allergia- ja Astmaliiduga ja sobivad õrnemalegi nahale. Põhjamaine keskkonnamärk toodetes tagab, et mähkmete tootmine koormab võimalikult vähe keskkonda.
Üksikisa Valgamaal vajab abi elumaja renoveerimisel
Valgamaal Helme vallas kasvatab üks noor tragi ja hakkaja üksikisa pisikest tüdrukut. Kõht on neil kenasti täis ja riided ilusti seljas, kuid elumaja vajaks korralikult kõpitsemist.
Riisipuding roosiveega ja kaneeline rabarberikissell
Rabarberikissell ja riisipuding sobivad omavahel kokku ideaalselt. See on üks hea magustoit nii lapsele kui täiskasvanule.

Fatal error: Uncaught Error: Non-static method View::setHeaderAttribute() cannot be called statically in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php:30 Stack trace: #0 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/design/body_templates/default_site/inner.php(63): ArticlesController->displayArticle() #1 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/view.php(358): require('/data02/virt449...') #2 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/dispatcher.php(18): View->render(Object(Page)) #3 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/index.php(4): require('/data02/virt449...') #4 {main} thrown in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php on line 30