Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Teraviljad – kas kasulikud või ohtlikud?

kolmapäev, 24. juuni 2015
Nähtavasti oleme kõik kuulnud, et valges jahus puuduvad elementaarsed toitained, mida keha vajab ning halvemal juhul võib töödeldud jahu ka haiguste tekkimist soodustada. Täisteratooteid seevastu esitletakse kui tervisetoitu, kuigi ka nende tarvitamisel tuleks teatud aspektidest teadlik olla.

Kui teravilja kunagi ammu  inimtoiduks tarvitama hakati, ei valmistatud seda samamoodi nagu tänapäeval. Industrialiseerimiseelsed ühiskonnad hapendasid teravilju, et neid oleks kergem seedida, ühtlasi tegi see viljas olevad vitamiinid-mineraalid kergemini omastatavaks. Tänapäeval pritsitakse teravilja kasvuajal pestitsiididega ja jahvatatakse hiljem kõrgel temperatuuril, see aga põhjustab viljas olevate õrnade rasvhapete riknemise, mis pikkade hoiustamisaegade tõttu veelgi süveneb. Suurema rääsumise vältimiseks lisatakse jahule säilitusaineid, stabilisaatoreid ja lisandeid, mis on inimorganismile aga võõrad ja võivad kahjulikult mõjuda.

Ka on jahvatamiseks kasutatavad masinad kaasajal erinevatest metallidest, mis jahu omadusi rikuvad, seda vastandina kunagi kasutatud kividele, mis rikastasid vilja omakorda kasulike räniosakestega. Mõned ökotootjad pööravad siiski tähelepanu ka sellele aspektile ja kasutavad tänapäevalgi jahu parema kvaliteedi huvides puidust osadega veskit ja kivijahvatust.

Teraviljade valmistamise juures on oluline teada, et kui viljas olevad anti-toitaineid pole eelnevalt fermenteerimise või leotamise teel kahjutuks tehtud, võivad need põhjustada terviseprobleeme. Üks tuntumatest anti-toitainetest on fütiinhape, mis seostub seedetraktis magneesiumi, kaltsiumi, raua, vase ja eriti tsingiga, tekitab lahustamatuid ühendeid (fütaate) ja sadestub. See takistab kehal mineraale ja vitamiine (nt B3) omastamast ning nii võib suurtes kogustes kaasaegselt valmistatud täisteraviljade söömine põhjustada hoopis mineraalide puudust.

Viljas sisalduvad ensüümide inhibiitorid (takistajad) võivad ärritada kõhunääret ja seedetrakti, sest takistavad suhkru ja teraviljavalgu (gluteeni) täielikku lagundamist. See võib aga põhjustada allergiaid ja toidutalumatuse nähtusid ning sellest tulenevalt seedeprobleeme ja autoimmuunhaiguste (nagu tsöliaakia, Crohni tõbi ja ärritunud soole sündroomi) vallandumist.

Palju on olnud juttu ka mitteseedunud, opioidse (narkootilise)  toimega teraviljavalgu mõjust ajule. Väliseesti teadlane Jaak Pangsepp rääkis vereringesse jõudvatest ja aju-vere barjääri läbivatest valguosakestest ja nende seosest autismiga juba 1979. aastal.

Mõned tervise eksperdid usuvad, et kõik teraviljad (k.a. täisteraviljad) on inimkeha poolt halvasti tolereeritavad ja nendest peaks täielikult hoiduma. Väidetavalt on meie geenid 99,9% ulatuses välja kujunenud juba enne teraviljade menüüsse kaasamist ning just see ongi põhjuseks, miks teraviljad nii palju probleeme põhjustavad. Meie keha pole nende tarvitamiseks lihtsalt piisavalt kohastunud! Nii puudub inimestel näiteks ensüüm nimega fütaas, mis fütaate lagundada aitaks. Mäletsejatel on see aga olemas.

See uskumus on põhjustanud ka paleoliitilise (koopainimese, kütt-korilase) dieedi populaarseks muutumise. Selle dieedi pooldajad usuvad, et kehale on kõige kasulikum tarbida toite, mida juba koopainimesed tarbisid, seega välistatakse igasugused hiljem aretatud nn neo-süsivesikute kultuurid nagu teraviljad, kaunviljad ja rafineeritud suhkrud. Samuti hoidutakse piimatoodetest, sest loomi polnud koopainimeste ajastul veel kodustatud. Küll aga tarbitakse ohtralt leht-, puu-  ja juurvilju, marju, ürte, juuri, mune, kala ja vabalt kasvanud loomade liha. Ühesõnaga kõike seda, mida inimesed enne põllumajanduse arengut kätte võisid  saada. Paljud inimesed on paleo dieedi abil oma seedimise ja tervise jälle korda saanud. Eks see ole ka võrdlemisi loogiline, arvestades seda, kui levinud piima- ja teraviljavalgu talumatus tänapäeval on.

Allikas: Liis Orav, tervise- ja toitumisnõustaja, www.toitumistarkus.ee



pood.minulaps.ee
 - tuntud kaubamärgid, hea hind
Brändiriided ja -jalanõud, Biolatte, Carriwell, Cybex, Ecolab, GloMinerals, Herlitz, Huggies, Lavazza, Lotte, Munchkin, Muumi, Shea Mooti, Sonett, Weleda jt
 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Tallinna Merepäevad 2015 kutsub vabatahtlikuks!
Tallinna Kultuuriväärtuste Amet osib vabatahtlikke Tallinna Merepäevadele. Väga hea võimalus anda oma panus populaarsel iga-aastasel kogupere üritusel 16.-19. juulil.
Tai grillkana ehk kai yang
Suvised grilliõhtud on mõnusad. Vahelduseks tavapärasele šašlõkile, grillribile või grillvorstile, proovi hoopis isetehtud mahlaseid kanatiibasid.
Hädaolukorrad, mille puhul on vaja kindlasti pöörduda arsti juurde
Enamik lapsepõlves põetavaid haigusi ei ole rasked ning neid võib julgelt kodus ravida. Mõnikord aga esineb olukordi, kus laps vajab kiiresti arstiabi.
Hellita juukseid koduste maskidega
Koduseid juuksemaske on lihtne teha, need on puhtast toorainest ning oluliselt soodsamad kui poes müüdavad maskid.
Vanilline sefiirisegadik maasikatega
Üks imelihtne ja eriliselt maitsev suvine magustoit sefiiri, kohupiima ja marjadega.

Fatal error: Uncaught Error: Non-static method View::setHeaderAttribute() cannot be called statically in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php:30 Stack trace: #0 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/design/body_templates/default_site/inner.php(63): ArticlesController->displayArticle() #1 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/view.php(358): require('/data02/virt449...') #2 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/dispatcher.php(18): View->render(Object(Page)) #3 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/index.php(4): require('/data02/virt449...') #4 {main} thrown in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php on line 30