Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Soovitusi nahakuivuse leevendamiseks ja raviks

teisipäev, 3. veebruar 2015
Kas kannatad lõhenevate huulte ja kuivade käte pärast? Kas sulle tundub aeg ajalt nagu oleks nahk su ümber mõni number väikemaks jäänud? Kui jah, pakume mõtteid selle ebameeldiva probleemi lahendamiseks.

Ükskõik, mis põhjused  kuiva naha taga ka peituvad, tuleb endale aru anda ühest asjast: kuivust ei saa likvideerida, vaid välispidise kreemisleotamisega – asjale tuleb läheneda süstemaatiliselt ja seestpoolt.

Kuiv nahk võib olla põhjustatud vähesest veejoomisest, valedest kreemidest-puhastusvahenditest, liigüürikesest unest, hormonaalsetest muutustest, stressist või päikesest. Oluline on pöörata tähelepanu söögi puhtusele ja sellele, et toidust välistataks kahjulikud ja kehavõõrad ained (putukamürgid ja muud taimekaitsevahendid), mis organismi kuivatavad ja toksiinidega ülekülvavad. Sageli on nahaprobleemid (ekseemid, psoriaas, allergiad) taandatavad just soolestiku ja maksa halvale seisundile ja ülekoormatusele.

Aita oma nahal terveneda, pakkudes kehale rikkalikult seespidist niisutust ja toetades nahka õigete toitude söömisega.
  • Veejoomine on igasuguste niisutusprotsesside aluseks – see on ka tunduvalt odavam, kui tuubide kaupa kreeme osta. Tarbi ohtralt puhast allikavett. Hoidu mineraalveest, mis on suures koguses tarvitamiseks liiga mineraaliderikas - seda võiks juua vahetult peale trenni. Samuti ei soovitata juua gaseeritud vett, kuna süsihappegaas takistab seedimist ja hapestab liigselt organismi.
  • Veerohked aed- ja puuviljad ning marjad sisaldavad maailma kvaliteetsemat struktureeritud vett, mis mõjub palsamina kogu kehale. Kentucky Ülikooli uurimuse väitel on enamuses värskes puu ja aedviljas vett ligi 80%, mõnes rohkemgi. Tarvita ohtralt kõrge veesisaldusega  melonit, arbuusi, apelsine, õunu, sellerit, kurki, ananassi. Tsitruselised aitavad kaasa kollageeni tootmisele, mis on naha noore ja pringina hoidmisel ülioluline tegur. Puuviljades ja marjades olevad bioflavonoidid hoiavad ära vabade radikaalide kahjustused ja aitavad vitamiinidel paremini imenduda.
  • Tarbi omega 3 rasvhappeid, mis toimivad põletikuvastaselt ja paitavad nahka seespidiselt. Niisutavate omega 3 rasvhapete söömine vähendab ka kortse ja noorendab nahka. Omega 3 puudus seevastu võib tugevalt halvendada ekseemi ja nahaprobleeme. Tarbi rasvast kala (lõhet, sardiine, heeringat), lisa toitudele chia-, lina- ja kõrvitsaseemneid ning kreeka pähkleid.
  • Söö päevas peotäis rasvlahustuvatest vitamiinidest pungil pähkleid-seemneid. Parema tulemuse saad, kui neid eelnevalt mõned tunnid vees leotad. Nii eemaldad pähklitest-seemnetest anti-toitained, mis muidu kasulike mineraalide imendumist takistama võiksid hakata.
  • Tarbi tsingirikkaid toite. Tsink aitab parandada haavu, turgutades nahka ning aidates ühtlasi kaasa tulevaste probleemide ärahoidmisele. Söö kaunvilju, kõrvitsaseemneid, maksa, kalkunit, kala ja muid mereande (vetikaid, krevette, krabisid, austreid).
  • Rikasta oma menüüd teadlikult beeta-karoteeni ja A-vitamiinirikaste toiduainetega.  A-vitamiin aitab uuendada rakukasvu ja kudesid ning parandada nahakahjustusi. Ka akne ja psoriaasi puhul soovitab tavameditsiin just retinoide (A-vitamiini vorm) sisaldavaid tooteid. Söö tumerohelisi lehtvilju (lehtkapsast, spinatit) ning kollaseid, oranže, punakaid aed-, juur- ja puuvilju (kõrvits, porgand, bataat, melon, arbuus, virsikud jne.)
  • Võimas E-vitamiin aitab kaitsta nahka kuivamise ja kahjuliku UV kiirguse eest ning hoiab seeläbi ära enneaegse vananemise. Tarbi kvaliteetseid külmpressõlisid (oliivi-, linaseemne-, kanepiõli), kookosrasva, seemneid-pähkleid, avokaadot. E-vitamiini sisaldavad ka rohelised lehtviljad ja brokoli.
  • Tarbi kiudaineid, mis aitavad kehast väljutada kahjulikke keskkonnatoksiine, liigseid hormoone ja ainevahetusjääke, mis kehasse jäädes võivad muu kõrval hakata mürgitama ka nahka. Eelista puu ja juurviljadest saadavaid kiudaineid teraviljadele (kliidele), kuna liigpalju tugevaid kiudaineid võib hakata pärssima mineraalide imenduvust. Samuti esineb tänapäeval sageli teraviljatalumatust.
  • Hoidu toitudest, mis sind dehüdreerivad ja nahast niiskuse röövivad. Näiteks toimivad alkohol, kofeiin ja magustatud gaseeritud joogid diureetiliselt, viies kehast rohkem vett välja kui asemele toovad. Kõrge suhkrusisaldusega toidud, rasvas küpsetatud söögid ja liigne loomne rasv mõjuvad aga laastavalt keha kaitsvatele antioksüdantide varudele.  Ameerika Rahvuslik Psoriaasi Instituut soovitab psoriaasi põdejatel hoiduda loomse rasva ja kolesteroolirikastest toitudest, kuna need halvendavad  naha kuivust.
Välispidised nahahooldusnipid:
  • Kuum vesi uhab ära kaitsva rasukihi, jättes naha kuivaks ja välisärritajatele kergesti ligipääsetavaks. Vann või dušš ei tohiks kesta üle 5-15 minuti ja eelistada tuleks pigem leiget-õrnsooja kui kuuma vett. Muide, kas teadsid, et ka vannivahul on nahka kuivatav toime?
  • Pesuvahendiga võiks pesta vaid neid kohti, mis seda tõesti vajavad nagu kaenlaalused, jalatallad jne. Ära hõõru tugeva abrasiivse nuustikuga, vaid vali õrn švamm, mis nahka ei ehmataks.
  • Hoiduda tuleks seepidest ja kehakreemidest, mis sisaldavad petrokemikaale (vaseliini), keemilisi lõhnaaineid ja muid keemilisi ärritajaid.  Proovi leida täiesti looduslik kreem või kreemita keha hoopis extra virgin külmpress oliivõli  ja kookosõliga.
  • Peale veeprotseduuride lõppu peaks nahka õlitama-kreemitama koheselt, kui nahk on veel niiske, siis imenduvad toitained kõige kergemini.
  • Tee näole ja huultele meemaski.  Toitaineterikas mesi imendub hästi nahka,  jättes selle niisutatuks, toidetuks ja õnnelikuks.
  • Keha peaks  kuivatama õrnalt silitades ja patsutades. Energiline ja tugev hõõrumine mõjub traumeerivalt ja nahka kuivatavalt.
  • Orgaaniline õunaäädikas teeb imesid, kui seda õhtuti huultele või karedatele küünarnukkidele-kandadele määrida.
Allikas: Liis Orav, tervise- ja toitumisnõustaja, www.toitumistarkus.ee



pood.minulaps.ee - soodsalt kodused asjad tuntud kaubamärkidelt
ABC Design, Angry Birds, Biolatte, Bradley Textile, Crescent, Cybex, Ecolab, Difrax, Fehn, GloMinerals, Haba, Helmi, Herlitz, Huggies, Lotte, Munchkin, Muumi, Neutral, Shea Mooti, Sonett, Weleda

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Sõbrapäevapidu lastele Let's Play Perekeskuses, 14. veebruaril
veebruar
Sõbrapäev on juba järgmisel nädalal ning sel puhul on Let's Play Perekeskus kokku pannud lastele toreda programmi.
Kaheaastase võta-sülle-sündroom
Keeldumine kõndimisest ja uuesti sõltuvalt klammerdumine on paljude väikelaste viis tulla toime kõikumisega iseseisvuse ja sõltuvuse vahel ning sageli loobuvad nad iseseisvusest ja seega ka kõndimisest. 
7 asja mida lapsevanemana teha, et kaitsta oma last internetis peituvate ohtude eest
Järjest enam räägitakse avalikult sellest, kuidas tagada laste turvalisus internetis. On teada, et lapsed suudavad imekiiresti omandada arvuti kasutamise oskuse ning surfata mööda interneti avarusi. Selleks, et laps ei satuks "valedesse" kohtadesse, tasub lapsega põhjalikult rääkida ja sõlmida kokkulepped.
Lapse iseloom ja temperament
Tundes lapse temperamenditüübi eripära saame koos aidata lapsel kergemini kohaneda uues keskkonnas, toime tulema erinevates situatsioonides ja toetada lapse isikupärast arengut.
Tervislikud õuna-kaeraküpsised
Ilma võita, suhkruta ja munadeta kaeraküpsised? On see võimalik? Võiks arvata, et kui nad ei sisalda suhkrut ega mett, siis tõenäoliselt nad ei maitse ka eriti. Või ehk siiski? Kas suudavad õunad ja rosinad suhkru puudumist kompenseerida?

Fatal error: Uncaught Error: Non-static method View::setHeaderAttribute() cannot be called statically in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php:30 Stack trace: #0 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/design/body_templates/default_site/inner.php(63): ArticlesController->displayArticle() #1 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/view.php(358): require('/data02/virt449...') #2 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/dispatcher.php(18): View->render(Object(Page)) #3 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/index.php(4): require('/data02/virt449...') #4 {main} thrown in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php on line 30