Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Sinepi tõhus toime ravimtaime ja tervisetoiduna

teisipäev, 16. veebruar 2016
Sinepit on ühes või teises vormis kasutanud ilmselt iga pere. Sinepiplaaster ja sinepipulber on laialt levinud kui looduslik köharavim. Sinepil on aga kasulikke omadusi rohkem kui võiks arvata.

Sinepi ravitoime
Vanal ajal oli sinep ligi 40 arstimi koostises, tänapäeval on ta üldkasutatav sinepiplaastrina. Ravimtaimena on sinepil paikselt ärritav toime, seega tuleb tema kasutamisega olla küllalt ettevaatlik. Sinep ei sobi söömiseks mao-, maksa- või sapihaigetele. Sinepiplaastritega peab piiri tunnetama, et plaastri mõju ei põhjustaks piinavalt tugevat nahaärritust.
  • Sinep parandab söögiisu ja soodustab seedimist
  • Sinepipasta, -seemned ja lehed ergutavad nii sülje-, maomahla- kui ka sapinõristust. Sinepitaime toimel seedib toit maos paremini läbi.
  • Sinepiga maitsestamine pidurdab toidu mikrobioloogilist riknemist.
  • Sinep toimib põletikuvastaselt. Juba ammustest aegadest on tuntud sinepimähised, -vannid ja -plaastrid viirushaiguste, köha, kopsupõletiku, liigesepõletiku jm raviks. Sinepiga jalavannid leevendavad köha, kopsupõletikku ja bronhiiti.
  • Sinepiplaastrid tõhustavad lokaalset verevarustust, toovad leevendust reuma ja närvipõletike korral.
  • Kõrgvererõhktõve korral leevendab kaelale asetatud sinepiplaaster peavalu.
  • Sinep takistab rasva kogunemist veresoonte seintele ja aitab ära hoida trombide teket.
Välispidiselt kasutatakse enamasti sinepiplaastreid, aga ka sinepitinktuuri, mida mõlemaid üsna lihtsasti ka kodus valmistada.

Kodused sinepiplaastrid - võta aukudega kompressipaber või marli, määri sellele sooja vee ja sinepipulbri segu ning aseta haigele kohale. Alla marli ja peale soe sall.

Sinepitinktuuriga saab leevendada liigese- ja reumavalu. Selleks pane purustatud sinepiseemned viinalahusesse, lase kaks nädalat tõmmata, siis kurna ja määri tinktuuriga valutavaid kohti.

Sinep köögis
Sinepit võib toidutegemisel kasutada kahte viisi: maitseandjana ja köögiviljana. Tavaliselt mõtleme sinepist rääkides nn lauasinepit – valmis pastat, mis on mõeldud toidule maitse andmiseks. Tegelikult kasutatakse köögis nii sinepipastat, -pulbrit, -seemneid kui sinepitaime lehti. Kõige lihtsam ja praktilisem on kasutada toitude maitsestamiseksterveid sinepiseemneid. Sinepiseemned asendavad suurepäraselt näiteks piprateri, vanal ajal nimetati neid isegi lihtrahva pipraks. Sinepiseemnetega maitsestatakse punapeedi- ja kõrvitsasalatit, kala- ja lihamarinaade, heeringarulle jm. Sinepiseemneid, -pulbrit, -lehti võib  [majonees-dijoni-sinepiga] lisada mitmesugustele veise-, lamba-, sea- või põdralihast valmistatud toitudele. Sinepiga saab valmistada võileivakatteid, kastmeid, ühepajatoite, vormiroogasid, lihapraade jt.

Rasvase liha söömisel toimib sinep emulgaatorina, mis soodustab rasvade lagunemist seedimisele paremateks osadeks. Sinepi emulgeerimisvõimet kasutatakse ka toiduainetööstuses. Näiteks majoneesile ja salatikastmetele lisatud sinep soodustab vee ja õli ühtlast segunemist ning koospüsimist.

Sinepit saab kodus kasutada ka rasvaste toidunõude pesemisel – rasv uhutakse minema, mikroobid hävivad ja nõud saavad sära.

Sinepi-lillkapsa-juustuvorm
Lihtsalt valmistatav aedviljaroog, millele sinep lisab veidi särtsakust. Serveeri ahjuprae või kanaliha lisandina või omaette vegetaarroana.
  • 1 suurem lillkapsas
  • 2 dl 35% rõõska koort
  • 2 spl teralist sinepit
  • 150 g riivitud juustu
  • soola ja musta pipart
  • hakitud maitserohelist
Lõika lillkapsas õisikuteks. Pane soolaga maitsestatud keeva vette ning keeda 10 minutit, kuni lillkapsas on pehme. Nõruta hoolega ja tõsta ühekordse kihina ahjuvormi. Sega väikeses kausis rõõsk koor, sinep ja enamus juustust, maitsesta soola-pipraga. Kui soovid, võid lisada hakitud maitserohelist. Kalla saadud segu vormi, puista peale ülejäänud riivjuust ning küpseta 200-kraadises ahjus kümmekond minutit, kuni juust on kuldne.

Allikas: www.looduspere.ee



pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecolab, GloMinerals, Herlitz, Huggies,Laica, Lavazza, Lego, Lotte, Maxi-Cosi, Munchkin, Muumi, PlanetBio, Shea Mooti, Solgar, Sonett, Stiga, Qilikang, Weleda jt
 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Vanade nukkude päev Eesti Vabaõhumuuseumis, 6. märtsil
märts
Kas sa tead, millised olid nukud 100, 200, 300 aastat tagasi? Millal üldse nukke tegema asuti ja millal nendega mängima hakati? Aga milline on sinu kõige armsam nukk? Näha saab mänguasju ka Eesti Vabaõhumuusemi kogudest. Kõik osalejad on väga oodatud kaasa võtma oma kõige armsama nuku, et jagada teistega teie ühist lugu.
Pirita Kirbuturg Pirita Vaba Aja Keskuses, 12. märtsil
märts
Toad tahavad tuulutamist ja kapid korrastamist. Lapsed on talvega sirgunud mitu numbrit pikemaks. Väiksed riided ja jalatsid ootavad uusi omanikke. Jalgrattad ja spordivahendid vajavad välja vahetamist. Kõik see leiab aset kirbuturul. Tule ostma, vahetama, annetama!
Mis on lapse emotsionaalne väärkohtlemine?
Vahel võib abitus või hirm panna lapsevanemat kasutama mõjutusvahenditena ähvardamist, kritiseerimist, naeruvääristamist, hirmutamist, halvustamist, süüdistamist või  tõrjuvat ja vaenulikku käitumist. 
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Mis peaks olema soojamaareisi esmaabi kotis?
Koos lastega soojale maale reisides tasub juba enne väljasõitu teha kodus väike eeltöö ning kaasa pakkida esmaabi kott, millest saab kiiret abi enam levinud tervisehäirete puhul.

Fatal error: Uncaught Error: Non-static method View::setHeaderAttribute() cannot be called statically in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php:30 Stack trace: #0 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/design/body_templates/default_site/inner.php(63): ArticlesController->displayArticle() #1 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/view.php(358): require('/data02/virt449...') #2 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/dispatcher.php(18): View->render(Object(Page)) #3 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/index.php(4): require('/data02/virt449...') #4 {main} thrown in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php on line 30