Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Pihlakas on tulvil häid vitamiine

neljapäev, 31. august 2017
Pihlakas on Põhjamaade rahvastele suur kingitus, sest ta on kõige külmakindlam vitamiinirikaste viljadega puu. Marjade väärtus on sedavõrd suur, et neid tasub hoidistada ka talveks.

Tänapäeval ei piirdu inimesed metsast pihlakamarjade korjamisega – paljudes aedades on kasvamas ka kultuurpihlakad suurte magusate marjadega, kuid metsikuna kasvava hariliku pihlaka marjad on siiski suurema toiteväärtusega kui kultuurpihlaka omad. Asjata peljatakse pihlakamarju nende mõrkja maitse tõttu. Kui vanal ajal oodati marjade korjamisega, kuni külm neid näpistab, siis tänapäeval saab ju marjad sügavkülma pista. Sinna võib neid jättagi talve ootama või võtta paari päeva pärast välja ja toimetada nendega soovi kohasel edasi. Miinuskraadid parandavad tunduvalt metspihlakate maitseomadusi, muudavad marjad magusaks ja mahlasemaks. Hea on siinkohal see, et pihlaka raviomadused külmutamisel ei vähene nagu näiteks kibuvitsal. Kultuurpihlakamarjadel puudub häirida võiv mõrkjas maitse ja neist valmistatud hoidised on väga maitsvad, sobides edukalt asendama jõhvikat, pohla ja ka rosinaid.

Pihlakamarjad tugevdavad immuunsüsteemi, ravivad külmetushaigusi, vähendavad soolegaase, suurendavad maohappesust, vähendavad vere kolesteroolisisaldust, tugevdavad kesknärvisüsteemi ja südametegevust, normaliseerivad ainevahetust ja vererõhku ning on abiks paljude haiguste ravis.

Pihlakamarjad on suure vitamiinisisaldusega ja sobivad süüa nii toorelt kui ka kuumtöödeldult. C-vitamiini sisaldus sõltub aastast ja kasvukohast ning on suuresti kõikuv, 40-220 mg 100 g marjades. C-vitamiini rikkamad on kodumaistest marjadest vaid astelpajumarjad, mustad sõstrad ja kibuvitsamarjad. Pihlakamarjad on rikkad ka teistest vitamiinidest – sisaldavad B-grupi, D-, K-, P- ja E-vitamiine. Palju on neis kõikvõimalikke bioaktiivseid aineid, eeskätt karotenoide.

Pihlakamarjade biokeemilist väärtust tõstavad veelgi neis leiduvad parkained, pektiinid, glükosiidid, flavonoidid ja eeterlikud õlid. Marjad sisaldavad orgaanilisi happeid, seejuures ka säilitamist soodustavat sorbiinhapet, ning aitavad teiste toiduainetega hoidistes ära hoida käärimisprotsessi. Mineraalainetest on pihlakates rohkesti rauda, magneesiumi, kaaliumi, kaltsiumi, fosforit, räni, väävlit, mangaani jt. Võib olla raske uskuda, aga suhkruid sisaldavad pihlakamarjad rohkem kui maasikad-vaarikad. Pihlakate magusat maitset varjutab lihtsalt mõruaine parasorbiinhape. Siiski ei ole see mõru maitse meile kahjulik, vaid aitab isupuuduse ja maohädade korral.

Pihlakamarjad on väärt toidumarjad nii moosina, mahlana, püreena, tarretisena kui ka segahoidstena koos teiste marjade ja isegi köögiviljadega. Pihlakat loetakse mingil määral ka maitseaineks ja seda ta tõesti on. Kuivatatud marjadest jahvatatud pulber annab paljudele toitudele lisaväärtuse ja erilise maitse.

Pihlakatoorsiirup
  • 1kg pihlakaid
  • 1kg suhkrut
Hoia metspihlakamarju üks ööpäev sügavkülmas ja pane need külmunult kihiti suhkruga kaanega keedunõusse. Tambi marju sulamisel veidi katki ja jäta kaheks ööpäevaks seisma. Sega aeg-ajalt, kuni suhkur on sulanud. Lase veel veidi seista ja pane marjad marliga kaetud sõelale nõrguma. Vala siirup ettevalmistatud pudelitesse või purkidesse ja hoia külmkapis või jahedas ruumis.

Järelejäänud marjad pane hõredalt küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ja kuivata paokil uksega praeahjus 60 kraadi juures, aeg-ajalt segades. Nii saame maiuspala, mis on kommide või rosinate eest.

Pihlaka-õunapüree
  • 500g pihlakaid
  • 500g puhastatud õunatükke
  • 2kl vett
  • 500g suhkrut 1 l püree kohta
  • Vanillsuhkrut või kaneeli
Keeda sügavkülmast võetud pihlakamarju ja õunatükke veega umbes 10 minutit. Püreesta segu saumikseriga, lisa suhkur ja keeda pidevalt segades 15 minutit, maitsesta vanillsuhkruga või kaneeliga. Täida ettevalmistatud purgid, sulge õhukindlalt ja jahuta.

Vürtsikas pihlakasalat
  • 1kg kultuurpihlakaid
  • 1kg pohli
  • 200g suhkrut
  • 2 puhastatud hakitud tšillipaprikat
  • 2 purustatud küüslauguküünt
  • 2 spl hakitud punet või majoraani
  • 3 spl õunaäädikat
  • 1 spl sinepiseemneid
  • 0,5 tl soola
  • Vett
Suru puhtad marjad koos suhkruga katki ja pane keedunõusse vähese veega keema. Keeda tasasel tulel 15 minutit, sega ülejäänud ained juurde ja keeda veel 10 minutit. Eemalda vaht. Täida salatiga ettevalmistatud purgid, sulge õhukindlalt ja jahuta. Säilita jahedas.

Allikas: www.looduspere.ee



pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Haba, Herlitz, Huggies, Iittala, Jack Wolfskin, Laica, Lavazza, Lego, Lotte, Makayla Design, Maxi-Cosi, Munchkin, Muumi, PlanetBio, Solgar, Sonett, Smoby, Stiga, Qilikang, Weleda jt

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Paarisuhte müüdid
Meil kõigil on oma arusaam sellest, milline peaks välja nägema üks õnnelik ja rahuldustpakkuv paarisuhe. On mõned üldlevinud ootused, mis lähemalt vaadates ei ole päris realistlikud ning võivad paarisuhte toimimist oluliselt takistada. Neid võib nimetada ka paarisuhte müütideks.
Autoistme peatoe õige kõrgus aitab vältida raskeid kaelatraumasid
Lisaks sellele, et laste turvavarustus peab olema korralik ja õigesti paigaldatud, on oluline meeles pidada ka täiskasvanute turvalisust autosõidul. Kokkupõrke tagajärjel kerkib inimese keha autoistmelt ja pea liigub järsult kuklasse. Peast liiga kaugele või madalale reguleeritud peatugi võib põhjustada raskeid selgroo- ja kaelavigastusi. 
7 supertoitu mälu parandamiseks
Igaüks tahab paremat mälu ja mida vanemaks saame, seda olulisem on pöörata tähelepanu toitudele, mis aitavad meil säilitada hallide ajurakkude hinnalisi võimeid. Õnneks on loodus varustanud meid superheade tööriistadega, mis hoiavad meele värske ja keha toonuses. Toitumistarkus.ee lehel on ilmunud sel teemal asjalik ülevaade.
Tallinnas elav üksikema vajab oma lastele sügishooajaks riideid ja jalanõusid
MTÜ Do Good soovib aidata üksikema, kes vajab oma lastele (poistele) erinevas suuruses riideid ning jalanõusid.
Valge šokolaadi kohupiimakook marjadega
Marjahooaeg on veel täies hoos ning suvised marjad hakkavad vaikselt asenduma sügismarjadega. Kodumaised marjad on eriliselt tervislikud, sisaldades ohtralt kehale vajalikke vitamiine ja mineraalaineid. Üks lihtsalt valmiv kohupiimakook marjadega sobib ideaalselt nii peolauale kui lihtsalt nautimiseks.

Fatal error: Uncaught Error: Non-static method View::setHeaderAttribute() cannot be called statically in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php:30 Stack trace: #0 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/design/body_templates/default_site/inner.php(63): ArticlesController->displayArticle() #1 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/view.php(358): require('/data02/virt449...') #2 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/dispatcher.php(18): View->render(Object(Page)) #3 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/index.php(4): require('/data02/virt449...') #4 {main} thrown in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php on line 30