Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Omega-3 teeb lapsed targaks

teisipäev, 17. veebruar 2015
Lapse organism vajab aju normaalse kasvamise ja arengu toetamiseks küllastamata oomega-3-rasvhappeid. Üks selle grupi hapetest on DHA (dokosaheksaeenhape), mis on aju peamisi ehitusmaterjale, moodustades kuni 20 % ajukoorest. Piisav DHA kogus tagab aju õige kasvamise ja arengu ning lapse vaimsete võimete edenemise. 

Kus leidub omega-3 rasvhappeid?
Omega-3 rasvhappeid on kolme erinevat tüüpi: eikosapentaanhape (EPA), dohosaheksanoehape (DHA) ja alfa-linoleenhape (ALA). Nende parimaks looduslikuks allikaks on kalad ning teatud taime- ja pähkliõlid.

EPA-d ja DHA-d leidub peamiselt rasvastes süvaveekalades (lõhe, makrell, sardiinid, tuunikala, heeringas), ALA-d linaseemnetes, linaseemne õlis, oliiviõlis, sojaubades, sojaõlis, kõrvitsaseemnetes, kõrvitsaseemneõlis, tofus ja pähkliõlis, lillkapsas, brokkolis ja rooskapsas, muskusmelonis. Omega-3 rasvhappeid leidub ka täisterades, värsketes juurviljades ja küüslaugus. 

EPA ja DHA ja ALA kasulikud omadused ei ole täpselt ühesugused. Oluline on teada, et ALA, mida leidub taime –ja pähkliõlis, ei ole saa olla asenduseks EPA-le ja DHA-le, mida leidub kalas ja kalaõlis. Organism on võimeline küll muutma ALA-d ja DHA-d võtmetähtsusega EPA-ks, kuid selle efektiivsus ei ole täpselt teada ning see võime on kindlasti vähenenud diabeeti ja skisofreeniat põdevatel inimestel. Samuti on ALA-rasvhapete efektiivsuse kohta vähem teaduslikke tõendeid. Samas näiteks linaseemneõli, mis on parim ALA allikas, sisaldab lisaks ka kiudaineid ja tervislikke fütoöstrogeene. Uuringud näitavad ka, et inimesed, kes söövad rikkalikult ALA-d sisaldavaid toite, põevad väiksema tõenäosusega südameinfarkti.

DHA ja selle oluline mõju lapse aju arengule
Aju on kõige suurema rasvasisaldusega organ. Umbes 2/3 selle kaalust moodustavad fosfolipiidid. Dokosaheksaeenhape (DHA) on aju peamine rasvhape, mida leidub eelkõige ajukoores – hallolluses, sünaptiliste ülekandekeskuste membraanides, mitokondrites ja silma võrkkesta valgusretseptorites.

Suurem osa aju kasvamisest lõpeb lapse 5.–6. eluaastal. Sünnijärgselt on aju kaal 70% täiskasvanu aju kaalust, 15% aju kasvust toimub varajase lapsepõlve jooksul ning ülejäänu koolieelikuea esimestel aastatel.

DHA on asendamatu rasvhape. Keha ei suuda asendamatuid rasvhappeid sünteesida, kuid neid on vaja optimaalse tervise alalhoidmiseks. Asendamatutel rasvhapetel ja nende ainevahetusproduktidel on oluline roll kesknärvisüsteemi ja silma võrkkesta ehitusliku ja ainelise terviklikkuse säilitamisel. 

Raseduse ajal on loode täielikult sõltuv emalt saadavast DHA-st. Raseduse viimase kolme kuu jooksul on näha DHA hulga märgatavat suurenemist loote maksas, ajus ja silma võrkkestas. Rasedus põhjustab ema vereplasma DHA-taseme järkjärgulise vähenemise, tõenäoliselt seetõttu, et loote närvisüsteemi arenguks kulub neid aineid rohkem. Imikueas rahuldatakse DHA-vajadus emapiimaga ning koolieelikueas eelkõige rikkalikult küllastumata oomega-3 rasvhappeid sisaldava kala (makrell, forell, sardiinid) ja kalaõliga.

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) ning ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsiooni (FAO) andmete kohaselt peaksid rasedad ja rinnaga toitvad naised loote ja lapse vajaduste rahuldamiseks saama iga päev vähemalt 2,6 g küllastumata oomega-3 rasvhappeid, millest 100–300 mg peaks moodustama DHA. 

Lisauuringu tulemusena on selgunud, et neil lastel, kelle ema tarvitas asendamatuid rasvhappeid ja DHA-d, on kõrgemad intelligentsustesti tulemused ja parem psühhomotoorne areng. DHA-le omistatakse ka neurotransmitter serotoniini ning mälu parandava aine atsetüülkoliini taset tõstvat mõju.
  •  Omega-3 rasvhappe võtmine aitab parandada tähelepanuvõimet
  •  Tõestatud on ka hea mõju lugemis- ja õigekirjaoskusele;
  •  Samuti parandab see vaimset heaolu ja jõudlust ning reaktsioonivõimet.
  •  Kinnitust on leidnud ka vere dokosaheksaeenhappe taseme seos parema tulemusega kuulamisülesannetes ning suurema sõnavaraga.
Asendamatute rasvhapete ja DHA manustamine koolieelikueas võib aidata vältida hüperaktiivsusega seotud tähelepanuhäireid; eeldatav mõju on ka õppimisvõime ja õpitulemuste paranemine.

Mitmed uuringud on tõestanud, et mõned aktiivsus- ja tähelepanuhäirest (ATH, ingl k ADHD – Attention Deficit Hyperactivity Disorder) põhjustatud hüperaktiivsuse sümptomid sarnanevad neile, mida on täheldatud asendamatute ka rasvhapete vaeguse all kannatavatel loomadel ja inimestel. 6–12-aastaste poiste seas tehtud läbilõikeuuring tõestas, et neist 53 aktiivsus- ja tähelepanuhäirega poisil oli asendamatute rasvhapete tase vereplasmas märgatavalt madalam.

Teine uuring kinnitas, et oomega-3 ja oomega-6 rasvhapete täiendav võtmine aitab vähendada õpiraskustega laste aktiivsus- ja tähelepanuhäire sümptomeid. Selles uuringus kontrollisid autorid oletust, et küllastatud rasvhapete suhteline vaegus võib luua tingimused teatud käitumisprobleemide, samuti hüperaktiivsuse ja tähelepanuvõime puudumisega seotud õpiraskuste tekkeks.

Allikas: www.ultrasmart.eu
www.derma.ee


pood.minulaps.ee
 - soodsalt kodused asjad tuntud kaubamärkidelt
ABC Design, Angry Birds, Biolatte, Bradley Textile, Crescent, Cybex, Ecolab, Difrax, Fehn, GloMinerals, Haba, Helmi, Herlitz, Huggies, Lotte, Munchkin, Muumi, Neutral, Shea Mooti, Sonett, Weleda

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Miksteater Pink Piip ja Tuut Mängumajas, 22. veebruaril
veebruar
See on haarav, humoorikas ja samas liigutav lugu kodutust mehest, kes peab pargipingil üksinduses oma unistuste jõuluõhtut. Siis aga sekkub tema ellu miski, mis ähvardab kogu ta senise elu pea peale pöörata.
Tuleohutus - mida võiksid teada evakuatsioonist ja inimeste päästmisest
"Õnnetus ei hüüa tulles" - see väljend kehtib ka tulekahju puhul. Seetõttu on meist igaühel kasulik teada, kuidas õigesti käituda ootamatu tuleõnnetuse puhul.
Laste küberkiusamine
Füüsilise vägivalla ning sõnalise kiusamise kõrval koolides esineb järjest rohkem küberkiusamist. Internetikeskkonnas toimuv kiusamine võib lastelt viia kooliskäimise lusti ja põhjustada tõsise depressiooni. 
Tunnetega tugevaks
Lapse päev algab hommikul vara. Tal on lõbus ja tore. Nii kodus, lasteaias kui  koolis õpib laps palju põnevat. Ta saab suhelda oma sõpradega ja tegeleda meelistegevuse mängimisega. Kuid laps satub päeva jooksul ka olukordadesse, kus võib haiget saada nii tema keha kui hing. Laps on tugev ja samas haavatav, ta oskab imehästi end kohandada ja oma tunded vajadusel tahaplaanile seada. Kõik ikka selleks, et täiskasvanutele meele järele olla ja näidata, kui tubli ta on.
Looduslik väävlipreparaat MSM + C-vitamiin
MSM (metüülsulfonüülmetaan) ehk looduslik väävlipreparaat on toitaine, millel on kehas palju ülesandeid. MSM osaleb terve naha, juuste ja küünte kasvamises. MSM on vajalik sidekoe ja kõhre loomiseks ja liigeste liikuvuse tagamiseks. MSM tagab ensüümaktiivsuse, immuunsüsteemi toimimise ja hormonaalse tasakaalu. 

Fatal error: Uncaught Error: Non-static method View::setHeaderAttribute() cannot be called statically in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php:30 Stack trace: #0 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/design/body_templates/default_site/inner.php(63): ArticlesController->displayArticle() #1 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/view.php(358): require('/data02/virt449...') #2 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/dispatcher.php(18): View->render(Object(Page)) #3 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/index.php(4): require('/data02/virt449...') #4 {main} thrown in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php on line 30