Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Mida võiks teada kõrvavalust ja kõrvapõletikust

teisipäev, 23. veebruar 2016
Kõrvapõletik on üks piinavamaid laste seas sageli levinud haigustest. Kõrvavalu on lapsel raske taluda ning tekitab ka lapsevanematele suurt muret. Sageli tekib kõrvapõletik nohu tüsistusena ning seetõttu on nohu ravimine kõrvapõletiku ennetamiseks väga tähtis. 

Peamiseks kõrvavalu põhjuseks on keskkõrvapõletik, kuid valu võivad kõrvas põhjustada ka väliskõrvapõletik, viirushaigused või lennusõidu ajal tekkinud rõhumuutused kõrvas, võõrkehad. Enamasti tekib keskkõrvapõletik hingamisteede viirushaiguse foonil, millele siis mõne päeva möödudes lisandub kõrvavalu.

Kõige rohkem esineb kõrvapõletikke alla kolmeaastastel lastel ja väikelaps võib põdeda 2-3 keskkõrvapõletikku aastas. Haigestumise kõrghooaeg algabki siis, kui lapsed lähevad sügisel lasteaeda. Keskkõrvapõletik on keskkõrva limaskesta põletik, mida võivad põhjustada nii viirused kui ka bakterid. Viirused tekitavad põletiku kuulmetõrves ehk keskkõrva ja ninaneelu vahelises kanalis. Põletiku tõttu see kitseneb ja sulgub osaliselt ning keskkõrva ventilatsioon häirub. Bakterite lisandudes muutub põletik mädaseks ja võib tekkida kuulmekile mulgustumine. Kuna imikutel ja väikelastel on kuulmetõri lühike, annab see haigustekitajatele parema võimaluse trummiõõnde tungida.

Samuti on väikelapsed nõrgema immuunsusega, sageli soodustab põletiku teket ka suurenenud adenoid. Sekretoorse ehk vedelikuga ostiidi korral koguneb vedelik keskkõrva, mille tõttu võib lapsel tekkida kuulmislangus. Kui vedelik püsib seal kaua, siis muutub see paksuks ja tekib nn limakõrv. Viimase teket ja püsimist soodustavad pudeliga toitmine lapse pikaliasendis, varane lastekollektiivi minek, vanemate suitsetamine ja liiga lühiajaline rinnaga toitmine.

Kõrvapõletikku tuleks kahtlustada, kui lapsel tekivad lisaks eelnenud või parasjagu olevale nohule ja köhale kõrvavalu, palavik, eritus kõrvast ning kuulmise langus. Imikutel võivad kaasneda ka isutus ja rahutus. Arst näeb kõrvas tuhmi kummuvat, punetavat ja langenud liikuvusega kuulmekilet, lisaks võib kuulmekiles olla auk ja kuulmekile taga nähtav vedelikunivoo.

Kõrvavalu tekkel tuleks lapse valu vaigistada näiteks paratsetamooliga (10–15 mg/kg kohta), mis peale teada tuntud palaviku langetamise omab ka valu vaigistavat toimet. Kui kõrvast eritus puudub, võib kõrva tilgutada ka valu vaigistavaid tilku (Kõrvatilgad) ja hommikul pöörduda perearsti poole, kes otsustab, kas antibiootikumid on vajalikud või mitte. Mitte kõik kõrvapõletikud ei vaja antibiootikumravi, viiruse foonil tekkinud kõrvapõletik paraneb enam kui kaheaastastel lastel kahel kolmandikul juhtudest koos viirushaigusest paranemisega.

Kõrvaarsti juurde suunab arst lapse siis, kui haigus ei allu ravile, kõrvast eritub mäda, lapsel on korduvad kõrvapõletikud või nn limakõrv, samuti teatud kaasuvate haiguste korral. Kõrvapõletiku teket ei saa otseselt vältida, kuid ennetamiseks ja sekretoorse otiidi raviks on soovitatud nohusiirupeid ja allergiavastaseid preparaate, mis peaksid vähendama kuulmetõrve turset ja parandama keskkõrva ventilatsiooni, kuid olulist kinnitust uuringutega sellele pole saadud. 

Allikas: www.lastehaigla.ee



pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecolab, GloMinerals, Herlitz, Huggies,Laica, Lavazza, Lego, Lotte, Maxi-Cosi, Munchkin, Muumi, PlanetBio, Shea Mooti, Solgar, Sonett, Stiga, Qilikang, Weleda jt

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Tee vannituba ja tualett lapsekindlaks
Vannituba ja tualett võivad olla lapsele ohtlikud mitmel põhjusel. Lihtsaim õnnetuse ennetamise viis on last sinna üksi mitte lasta. Laps võib uppuda ka viie sentimeetri sügavuses vees, nii et lisaks vannile on ohtlikud ka tualettpott, veeämbrid ja kraanikausid.
Kuidas aidata hirmu tundvat last?
"Ma ei julge üksi magama jääda,“ kurdab laps õhtust õhtusse. Kuidas aidata last nii, et hirm teda enam ei segaks? „Ma ei taha koolis ajalugu vastama minna,“ ütleb teismeline vaikse ja mureliku häälega. Mida saab lapsevanem teha, et laps end koolis kindlamalt tunneks? Üks tähtsamaid oskusi, mille saame oma lastele õpetada, on hirmuga toimetulek.
Miks laste küsitlemine ei anna tulemusi?
Soovime vanematena oma lapsi toetada ja aidata, püüame neid mõista, suunata kohasemalt käituma, tahame olla kursis nende tegemiste ja muredega. Sellepärast küsimegi oma igapäevases argivestluses: “Kas sul on õpitud?”, “Kuidas sul täna koolis/lasteaias läks?”,  “Miks sa juba riides pole?”,  “Mis te kisate?”, Miks sa nii teed?“ jne. – ja vastuseks saame kas napi “jah/ei/hästi/normaalselt”, pahase mühatuse või isegi uksepaugu, nutu, vaikse mossitamise.
Reishi ehk Ganoderma kui iidne organismi tugevdaja
Kagu-Aasia maades on reishi raviomadused tuntud juba iidsetest aegadest. Seal seostatakse teda traditsiooniliselt pikaealisusega, seksuaalse aktiivsuse, tarkuse ja õnnega. Reishi on üks kõige tuntumaid raviseeni, mida kasutatakse idamaade meditsiinis ja ta omab laia toimespektrit ning tal puuduvad kõrvaltoimed.
Eakohased mänguasjad vanusele 1 kuu kuni 5 aastat
Lapsele mänguasja valimine võib olla korralik väljakutse ning seetõttu on hea teada, millist tüüpi mänguasjad sobivad erinevas vanuses.

Fatal error: Uncaught Error: Non-static method View::setHeaderAttribute() cannot be called statically in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php:30 Stack trace: #0 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/design/body_templates/default_site/inner.php(63): ArticlesController->displayArticle() #1 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/view.php(358): require('/data02/virt449...') #2 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/dispatcher.php(18): View->render(Object(Page)) #3 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/index.php(4): require('/data02/virt449...') #4 {main} thrown in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php on line 30