Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Linaseemned turgutavad ja tugevdavad tervist

teisipäev, 18. aprill 2017
Lina on üks vanimaid kultuurtaimi, selle seemneid on söönud nii inimesed kui loomad juba tuhandeid aastaid, ka on linaseemneid ning õli kasutatud lisaks toidulauale ka rahvameditsiinis.

Linaseemnete bioloogiline väärtus ravimtoiduainena seisneb peamiselt selles, et nendes leidub rohkesti asendamatuid rasvhappeid, valku, lima- ja kiudaineid, liht- ja liitsuhkruid, karoteene, A-, B-, E-, D-, PP- ja F-vitamiini, vähivastaseid ja muid väärtuslikke aineid. 

Eriti tähtsad on linaseemned meid nooruslikuna hoidva E-vitamiini poolest: 100 g seemneid annab päevanormi. Samuti leidub linaseemnetes palju väärtuslikku rasvõli (mõningates sortides kuni 48%), milles on rikkalikult oomega-3-, oomega-6- ja oomega-9-rasvhappeid. Nimetatud rasvhappeid peame me saama toidust, kuna organism neid ise ei sünteesi – seepärast nimetataksegi neid asendamatuteks rasvhapeteks. 

Asendamatud rasvhapped:
  • annavad organismile tugeva kaitsevõime
  • kindlustavad rakumembraanide häireteta talitluse ja koehormoonide sünteesi
  • hoiavad veresooned elastsena
  • vedeldavad verd, pidurdavad trombide teket
  • aeglustavad rasvade ja kolesterooli kogunemist verre, aitavad ennetada veresoonte lupjumist
  • vähendavad rasva moodustumist maksas
  • alandavad vererõhku
  • aitavad ära hoida allergiat
  • aitavad paljude nahahaiguste (psoriaas, ekseem) korral
  • leevendavad liigesevalu
  • ergutavad kõhunäärmetalitlust
Et rahuldada organismi asendamatute rasvhapetega, ei pea kasutama üksnes linaseemneõli, organism omastab need hästi ka purustatud linaseemnetest. Veel paremini omastatakse rasvhappeid siis, kui purustatud seemned on segatud toidu sisse. Samuti võib oma toidulauda rikastada toidulisandina mugavalt juba valmis linaõlikapslitega.

Lisaks on teadlaste farmakoloogilised ja kliinilised uuringud välja selgitanud, et linaseemned:
  • tugevdavad immuunsüsteemi, suurendavad vastupidavust nakkushaigustele
  • langetavad vere kolesteroolisisladust, suurendavad veresoonte elastsust ja vähendavad veresoonte lupjumist
  • viivad organismist välja mürkaineid mürgistuste ja nakkuste korral
  • vähendavad infarkti- ja insuldiohtu ning leevendavad südame- ja veresoonkonna haigusi
  • ergutavad seedimist
  • parandavad nägemist ja ajutegevust
  • korrastavad ainevahetust
  • ergutavad neerude talitlust
  • mõjuvad põletikuvastaselt
  • vähendavad vähiriski
  • korrastavad menstruaaltsüklit ja kergendavad üleminekueavaevusi
  • aitavad normaliseerida eesnäärme tegevust ja tõstavad potentsi
Linaseemnete kiudained on erilise väärtusega eeskätt lima- ja valkainete, vitamiinide (C-, B- ja K-vitamiin) ning mineraalainete (kaalium, kaltsium, magneesium, raud, tsink jt) tõttu. Kiudained imavad vett ning suurendavad soolestiku mahtu. Seemnetes leiduvad liitsuhkrud suurendavad ja pehmendavad sooleseinu, sooleseinte venitus aga aktiviseerib seedeelundite rütmilist kokkutõmmet ja sisu liigub normaalselt edasi. Seepärast on linaseemneid vaja süüa just kroonilise kõhukinnisuse all kannatavatel inimestel, eriti vanemaealistel.

Profülaktikaks - valmista linaseemnelima 1 spl seemnetest ja 1 kl keevast veest, lase seista 20 minutit aeg-ajalt loksutades ja segades. Seejärel kurna vedelik ja joo 0,5 kl 3 korda päevas. Võid süüa ka koos seemnetega.

Kroonilise kõhukinnisuse leevendamiseks - valmista tõmmis 1 spl seemnetest ja 1 kl keevast veest. Lase seista vähemalt 2 tundi ja joo 30 minutit enne sööki koos seemnetega 2 kl päevas.

Kiudained puhastavad hästi organismi ka jääk- ja mürkainetest. Eriti vanemad inimesed võiksid profülaktikaks süüa järjekindlalt 3 korda nädalas vähemalt 1 supilusikatäie kergelt röstitud purustatud linaseemneid ka toidu sees või iseseisvalt koos vähese veega.

Organismi puhastamiseks sobib hästi järgmine tõmmis:
  • 1 spl seemneid vala üle 1 kl keeva veega
  • lase keeda vesivannil 10 minutit, sega aeg-ajalt
  • võta 3 spl 20 minutit enne sööki 4 korda päevas
Linaseemnete kasutamine toiduks
Linaseemned sobivad pea kõikidesse toitudesse, neid võib nii tervelt kui jahvatatult lisada erinevatesse küpsetistesse, ka hommikuhelvestele. Kõige parem on toiduks kasutada purustatud seemneid – nii saab neist kätte kõik kasulikud ained (terved seemned läbivad seedekulgla tihtipealt tervetena). Parim on, kui seemnete purustamine toimub vahetult enne tarvitamist. Ka säilivad juba purustatud seemned õhukindlalt suletud anumas külmkapis kuni 2 nädalat. 

Linajahust kotletid
  • 100 g linajahu (võid jahvatada vahetult enne toidu valmistamist linaseemnetest)
  • 1 kg hakkliha
  • 2 muna
  • 2 küüslauguküünt
  • 1 sibul
  • piima, vett
  • soola, pipart ja/või meelepäraseid ürte
  • riivsaia või kliisid paneerimiseks
  • õli praadimiseks
Paisuta linajahu vees, lisa munad ja piim. Lase 10 minutit seista, seejärel lisa ülejäänud ained. Vormi saadud massist kotletid, veereta neid riivsaias või kliides ning prae pannil õli sees kuldpruuniks.

Allikas: www.looduspere.ee



pood.minulaps.ee
 - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Hoppekids, Laica, Lego, Maxi-Cosi, Makayla Design, Muumi, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Weleda jt

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Perepäev Kesklinna Lastepolikliinikus, 16.aprillil
aprill
16. aprillil kell 11:00-12:30 toimub Tallinna Lastepolikliinikus TASUTA perepäev, mille teemaks on „Laps ei ole täiskasvanu“.
Toitumisspetsialist, treener ja kolme lapse ema Pilleriin Täht: Sinu lapse tervis on Sinu kätes
Toitumisest räägib täna pea iga ajakiri ja ajaleht, iga teine blogi ja netileht. Toitumine on kuum teema, kuid enamjaolt puudutab see kõik täiskasvanuid – ülekaalulisi, alakaalulisi, haigeid ja terveid, neid, kes soovivad kaalu alandada, lihasmassi kasvatada või organismi puhastada. Miskipärast aga pööratakse laste toitumisele kordades väiksemat tähelepanu, ometigi on just 1-3 aastaste laste läbimõeldud ja tasakaalustatud toitumine oluline tegur lapse arengus ja tervises, millega laotakse alus terveks eluks.
Rootsi lõbustus- ja teemapargid
Rootsi on tuntud kui lastesõbralik maa. Seal on lastele mõeldes palju põnevaid teemaparke, lõbustusparke, muuseume ning loomaaedasid. Suvi veel kestab ning ühe toreda Rootsi reisi jõuab veel enne sügist ette võtta.
Väikesele poisile on vaja riideid ja jalanõusid
MTÜ Do Good soovib leida ühele väikesele poisile* riideid ja jalanõusid. 
Aktsepteerides last sellisena kes ta on, saad õnnelikuma täiskasvanu
Aktsepteerides fakti, et laps on kes ta on, kasvatame õnnelikumaid täiskasvanuid. Aitamaks lapsel käiku lasta suuremat osa oma kaasasündinud võimetest, tasub mõelda allpool kirjeldatud soovitustele.

Fatal error: Uncaught Error: Non-static method View::setHeaderAttribute() cannot be called statically in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php:30 Stack trace: #0 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/design/body_templates/default_site/inner.php(63): ArticlesController->displayArticle() #1 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/view.php(358): require('/data02/virt449...') #2 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/dispatcher.php(18): View->render(Object(Page)) #3 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/index.php(4): require('/data02/virt449...') #4 {main} thrown in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php on line 30