Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Kuidas ja millega nõud puhtaks?

teisipäev, 2. detsember 2014
Nõudepesu on igapäevane rutiinne tegevus. Kas pesta käsitsi või masinaga, kasutada tavalist nõudepesuvahendit või eelistada ökotoodet? Või tasub hoopis võtta kapist välja sooda ja äädikas?  

Kas pesta masinaga või käsitsi?
Nõudepesumasinad vabastavad köögis askeldava inimese tüütust ning mõnikord ajakulukast käsitsipesust. Arvestama peab vaid raha- ja ruumikuluga, mida nõudepesumasin endaga kaasa toob. Lisaks ostmise kulule tuleb arvestada ka vee-, elektri- ja pesuvahendikuluga. Nõusid soetades peab jälgima, et need oleksid masinapesuks sobivad. 

Suures masinas saab 10-12 liitri veega puhtaks 9-12 komplekti toidunõusid. Väiksemas masinas saab 6-8 liitri veega pestud 6 komplekti nõusid. Säästlik on panna masin tööle vaid siis, kui see on maksimaalselt täidetud. 

Kui samas kodus elab üks või kaks inimest ja kodus süüakse harva, võib nõudepesumasin osutuda ebasobivaks. Selle asemel, et omada mitut komplekti nõusid, jätta kasutatud toidused nõud päevadeks masinasse seisma, on ehk lihtsam üksikud tassid ja taldrikud kraani all loputada. Kui elamine juhtub väike olema, tasub samuti kaaluda käsitsi nõudepesu.

Kui peres elab mitu põlvkonda koos, süüa tehakse korraga paljudele ja ruumi ning raha on, siis on nõudepesumasina ostmine mõistlik.

Balti Keskkonnafoorumi hinnangul sisaldavad nõudepesumasinale mõeldud pesuained sageli keskkonnale kahjulikke fosfaate ja ülitundlikkust tekitavaid aineid. Käsitsipesuks mõeldud nõudepesuvahendid on üldiselt nahale vähem kahjulikud. Nõudepesumasinas pestes on lihtsad pesutabletid, eraldi loputusvahend ja nõudepesumasina sool paremad kui kolm-ühes-tooted.

Nõude käsitsipesul on võimalik saavutada kokkuhoidu, kui kasutate kahe valamuga kraanikaussi või lihtsalt kahte kaussi: ühte neist panete nõud likku nõudepesuainega ja teises loputate. Nii kulub ühe pesukorra jaoks 3-6 liitrit vett.

Kõige veekulukam on pesta nõusid jooksva vee all ja käsitsi.

Nõudepesuvahend vali naha- ja keskkonnasõbralik
Erinevaid nõudepesuvahendeid käsitsipesuks on kaubanduskeskustes kümneid - tavaliselt puuviljalõhnalisi, neoonvärvides, vahutavaid ja imetabaste omdustega reklaamitavaid. Koostis on tootepakenditel küll kirjas, aga sellest arusaamine nõuab tublisti eneseharimist. Poes ei pruugi kemikaalide nimed midagi öelda, veebist nõudepesuvahendite koostiseid enamasti ei leia.

Rusikareegel ütleb, et keskkonnasõbraliku kodukemikaalide soetamisel võiks vaadata, et see ei sisaldaks fosfaate ja kui kodus on väikelapsi või allergikuid, siis ei tohiks vahendis olla ka lõhnaaineid. 

Teiseks võimaluseks on eelistada ökotooteid või allergikutele mõeldud sarju. Õige ökotoote eristamine rohepesust eeldab samuti enda harimist. Rohepesuks kutsutakse ökoeksitamist, ehk olukorda, kus eksitavaid roheväiteid esitatakse kas piisava tõenduseta või lausa teadlikult valetades. 

Balti Keskkonnafoorumi hinnangul on ökomärgistest usaldusväärsed näiteks Prantsusmaa ECOCERT, Itaalia ICEA, Euroopa Liidu ökomärgis - ELi Lilleke või Põhjamaade Luik.

Kasulikke nippe nõude pesemiseks masinaga
  • Valige vee- ja elektrisäästlik masin, mille filtrit on lihtne puhastada.
  • Osad nõudepesumasinad on sedavõrd "nutikad", et oskavad veekulu määrata vastavalt nõude mustusastmele. Uut masinat ostes tasub sellistele lisavõimalustele mõelda.
  • Lülitage nõudepesumasin eelpesu režiimile vaid juhul, kui nõud vajavad leotamist. Eelpesuprogrammi kasutamine on igal juhul säästvam kahest pesukorrast.
  • Pühkige toidunõudelt toit ära enne, kui te nõud masinasse või pesukaussi panete. Mahapühitud toit pange kas kompostihunnikusse või biojäätmete prügikasti.
Kasulikke nippe nõude pesemiseks käsitsi
  • Peske nõusid käsitsi kahe kausi abil. Kuigi nõudepesu säästvas masinas hoiab kokku vett, saame säästa masina ehitamisele kuluvat energiat, kui peseme käsitsi  vähese veekuluga.
  • Kasutage nõudepesuvahendeid nii vähe kui võimalik ja nii palju kui vajalik. Jälgige kogust, kuna nii säästate lisaks keskkonnale ka raha.
  • Kui toit on kuivanud nõude külge, siis leotage. Kui teate ette, et leotada on vaja pikalt, siis kasutage leotamiseks külma vett.  
  • Võimalusel eelistage nõudepesuharja.
  • Ärge visake lappe iga natukese aja järel ära, vaid peske neid koos oma tavalise pesuga. Kui kasutate mikrofiiberlappe, siis teadke, et nende pesemisel ei tohi kasutada loputusvahendit.
  • Peske nõusid käsitsi madalama temperatuuriga vees. Nõudepesuvesi, mille sees on pesuvahend, ei pea olema tuline. See võib olla ka soe.

Nõusid saab pesta ka äädika ja soodaga
  • Nõudepesuvahendi asemel saab kasutada ka näiteks soodat, sütt, äädikat, sinepipulbrit jmt.
  • Kui olete hädas etikettidega, mis ei tule tassidelt maha, siis proovige äädikaga.
  • Kalalõhn kaob kätelt ja nõudelt, kui neid pesta lahja äädikalahusega. Selleks võtke kahe liitri vee kohta üks supilusikatäis äädikat.
  • Uusi savinõusid küüritakse kuuma äädikaveega.
  • Äädikhape või sidrunimahl puhastab ja desinfitseerib puidust lõikelaudu ning eemaldab neilt toidulõhnad. Puidust lõikelauad on loomulikult hügieenilisemad ja keskkonnasõbralikumad kui plastist lõikelauad.
  • Läppunud haisu eemaldamiseks küpsisepurgist või võileivakarbist kastke värske leivaviil äädikhappesse ja laske karbis öö otsa seista.
  • Kaua seisnud termospudelist kaob ebameeldiv lõhn, kui seda loputada äädikaveega.
  • Musta nõudepesuresti saab puhtaks äädika ja sooda abil.
  • Kevadist grillihooaega alustades ei pea sügiseste grillimisjääkide eemaldamiseks ostma kallist ja kanget kemikaali. Grilli peseb puhtaks ka sooda-vee pasta, millel tuleb lasta veidi mõjuda.
  • Sooda aitab läikima lüüa kohvi- ja teeplekkidega parkunud tassid. Puistake tassidele soodat ja hõõruge käsnaga puhtaks. Kui plekid on tugevamad, tehke soodast ja veest lahus ning laske sellel tassis seista. Samuti on hästi tõhus sellise plekkide eemaldamisel sooda ja äädika lahus.
  • Nõudepesuveele lisatud sooda teeb nõud puhtaks ja säravaks. Soodat võib kasutada ka nõudepesumasinas tablettide või pesuvedeliku asemel.
  • Sooda ja kuuma vee lahus peseb hästi puhtaks ka lutipudelid.
  • Kui kööginõud on läinud roostetama, vajutage kartuli lõikepind soodasse ja hõõruge sellega nõu roosteseid kohti. Seejärel loputage nõud ja pühkige need üle oliiviõlisse kastetud lapiga.
  • Klaaskarahvini sisemuse puhastamiseks valmistage lahus soodast, purustatud kuivadest munakoortest ja soojast veest. Loksutage lahust karahvinis ja lase öö läbi seista. Seejärel loputage karahvini kõigepealt lahjendatud äädikaga ja siis peske see põhjalikult sooja veega puhtaks.
  • Sooda ei sobi ka kristallesemete, maalitud portselani ja kuldäärtega esemete pesemiseks, kuna kriimustab neid.
  • Veel ei sobi sooda alumiiniumnõude puhastamiseks, kuna rikub metalli.
  • Ka puidust lõikelaudade puhastamiseks ei tasu soodat kasutada, kuna see muudab puidu halliks.

Lisalugemist: www.minulaps.ee/varia/aadikaga-kodu-puhtaks
www.minulaps.ee/varia/kuidas-kasutada-soogisoodat-koduses-majapidamises


Loe pikemalt: www.bioneer.ee/tegutse/ohtlikud_ained_tarbetoodetes/aid-17965/N%C3%B5ud-puhtaks-Aga-kuidas-




pood.minulaps.ee - soodsalt kodused asjad tuntud kaubamärkidelt
ABC Design, Angry Birds, Biolatte, Cybex, Ecolab, Difrax, Fehn, Haba, Helmi, Herlitz, Huggies, Lotte, Munchkin, Muumi, Neutral, Shea Mooti, Sonett, Weleda

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

5 küsimust, millele mõelda enne piiride seadmist
Õigete piiride loomine aitab lapsel tunda end turvaliselt ning on seeläbi ka teadlik aktsepteeritavast käitumisest. Mõnikord kipuvad lapsed piire testima ning käituvad tavapäratult (jonnivad, karjuvad, löövad jne). Ilmselt on paljud vanemad tundnud mingil hetkel end olevat kimbatuses ning mõelnud, kas seatud piirid on ikka õiged.
Ohtlikud ained, mida toidus vältida
Järjest enam räägitakse ja kirjutatakse tervislikust toitumisest. See on oluline, kuna viimaste aastate jooksul on inimeste (eriti laste) tervis muutunud nõrgaks. Liiga sageli diagnoositakse seletamatute põhjustega raskeid haigusi ja muid tervisehädasid. Paljuski on see seotud ebatervislike toiduvalikutega, sest nagu öeldakse: "Sa oled see, mida sööd". 
Õpeta laps enda eest seisma
Kõik oluline saab alguse kodust - meie väärtushinnangud, suhtumine teistesse inimestesse, meie käitumine. Avaldame mõned mõtted, mida võiks lapsele õpetada turvalisest liiklemisest, enda hoidmisest ja oma vara kaitsmisest. 
Lapsevanem ja õpetaja, jagatud koostöö
Täiskasvanute ülesanne on luua lapsele õppimiseks ja igakülgseks arenguks sobiv keskkond. Kui laps tajub vanemate ja õpetajate vahelist koostööd ja usaldust, siis on õppimine efektiivsem ja pakub rohkem ka rõõmu. 
Kaitse lapse nahka - UV- kaitseriided päikesepuhkusele kaasa
Talv on käes ja paljudel peredel seisab peatselt ees mõnus puhkusereis soojale maale. Reisi planeerides ei tohiks unustada, et otsene päikesekiirgus troopilisel maal kahjustab väikese pereliikme õrna nahka rohkem kui meie endi oma. Seetõttu tasub panustada korralikule riietusele.

Fatal error: Uncaught Error: Non-static method View::setHeaderAttribute() cannot be called statically in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php:30 Stack trace: #0 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/design/body_templates/default_site/inner.php(63): ArticlesController->displayArticle() #1 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/view.php(358): require('/data02/virt449...') #2 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/dispatcher.php(18): View->render(Object(Page)) #3 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/index.php(4): require('/data02/virt449...') #4 {main} thrown in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php on line 30