Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Kui ohutud on plastiknõud?

teisipäev, 16. juuni 2015
Paljud plastikust pakendid on mürgised ning kemikaalid, mida on kasutatud konkreetse plastpakendi tegemisel, võivad imbuda toidu või joogi sisse. Mõtle nüüd sellele, mitu korda oled sa ise või sinu sõber on öelnud, et sulle/talle ei meeldi selle või tolle toidu/joogi maitse, sest see maitseb nagu plastmass – tegelikult maitsebki, sest sa degusteerid plastikut, mis on sellesse toitu või jooki lekkinud. 

Kindlasti oled tähele pannud, et igal plastiknõul või -pudelil on peal kolmnurkne tähistus numbri või tähtede kombinatsiooniga, aga oled sa kunagi mõelnud, mida need märgistused ka tähendavad? Neist kõige hullemad tähised on 3, 6 ja 7!



Kui lähed poodi ja soovid mingit pakendatud toodet osta, siis vaata esmalt pakendikoodi, kui seal seisavad need numbrid nagu 3, 6 ja 7, siis jäta pigem see toode ostmata. 


  • Tähis – PET või PETE;
  • Materjal – Polüetüleenkile;
  • Kasutusala - joogipudelite, salatipakendite või sügavkülmapakenditena;
  • Toime – võib hakata ajapikku joogi ja toidu sisse imbuma, on kantserogeenne, kasutada üks kord;
  • Hinnang – vältida korduvkasutamist!

  • Tähis – HDPE või PE-HD;
  • Materjal – suure tihedusega polüetüleen;
  • Kasutusala – kosmeetikatoodete ja lahustite pakendid, kilekotid, prügikotid, mahla- ja veepudelid, tööstuslik pakkevahend;
  • Toime – selles ühendis olevaid keelmisi ühendeid pole senini piisavalt testitud ja sellega seoses toime teadmata;
  • Hinnang – toime teadmata, vältida kasutust!

  • Tähis – PVC või V;
  • Materjal – polüvinüülkloriid;
  • Kasutusala – joogipudelid, pakkekile, krediitkaardid, veetorud, veekanistrid, dušikardinad, mänguasjad;
  • Toime – kõige ohtlikum, seostatakse vähkkasvajate, diabeedi, loodete vääraerengute jms;
  • Hinnang – vältida iga hinna eest!

  • Tähis – LDPE või PE-LD;
  • Materjal – madala tihedusega polüetüleen;
  • Kasutusala – toidukile, isekleepuv kile, elastsed pudelid-purgid, kandekotid;
  • Toime – laguneb äärmiselt aeglaselt – keskkonnale kahjulik, inimesele negatiivset mõju pole täheldatud;
  • Hinnang – inimesele praktiliselt ohutu, keskkonnale kahjulik.

  • Tähis – PP;
  • Materjal – polüpropüleen;
  • Kasutusala – jogurti-, margariini-, sulajuustu jms toodete pakendid, meditsiinilised pakendid, magusa ning snäkkide pakendid, piimapakendid, šampoonipudelid, mikrolaineahjus kasutatavad pakendid, ühekordsed nõud;
  • Toime – vähetestitud, bioloogiliselt aktiivne, võib mõjutada närviülekannet;
  • Hinnang – täielik toime teadmata, tuleks vältida.


  • Tähis – PS;
  • Materjal – polüstüreen;
  • Kasutusala – vahtmaterjalid (burgeri-, munakarbid, kuumade jookide ühekordsed tassid), ühekordsed nõud, piimapakendid;
  • Toime – toksiline, tugevalt kantserogeennseid ühendeid täis, lümfe ning kromosoome mõjutav;
  • Hinnang – vältida iga hinna eest!

  • Tähis – Other või O;
  • Materjal – kõik teised, mida siinkohal nimetatud ei ole;
  • Kasutusala – kategoriseerimata plastikud, spordijookide ning imikutele mõeldud lutipudelid ja väikelaste pudelid, plastiknõud;
  • Toime – mõned ühendid on ohutud, teised seevastu tõestatud seos viljatuse ning arenguhäiretega;
  • Hinnang – vältida iga hinna eest!
Mida me saame teha?
  • Ära kasuta ega osta neisse materjalidesse pakendatud esemeid või tooteid! Kasuta selle asemel klaasist, portselanist, savist jms nõusid.
  • Ole teadlik erinevate plastikute tähistest ja kahjulikkusest organismile ja keskkonnale ning väldi nende kasutamist, korduvkasutamist või kuumutamist! Jälgi ka, et sinu lapse/laste mänguasjad ei ole tehtud neist plastikutest, sest teadaolevalt kipuvad väikelapsed kõike suhu panema.
  • Võimalusel ära kasuta kilekotte, vahtplasti. Ka liha on võimalik külmutada paberis, ei pea pakendama kottidesse!
Allikas: www.hingepeegel.ee


pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Brändiriided ja -jalanõud, Biolatte, Carriwell, Cybex, Ecolab, GloMinerals, Herlitz, Huggies, Lavazza, Lotte, Munchkin, Muumi, Shea Mooti, Sonett, Weleda jt

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Millal on õige aeg loobuda turvaistme kasutamisest?
Sageli kiputakse loobuma turvaistmest (booster) liiga varakult. Selleks, et aru saada, millal on tegelikult õige ja turvaline aeg, tee üks väike test. 
Vali autoklaasile ohutu päikesesirm
Kevadine päike paistab järjest eredamalt ning auto aknale kinnitatud päiksesirm on laste jaoks hädavajalik, kui just pole tumendatud aknaklaasid. Päikesesirmi ostes on oluline jälgida, et see oleks ohutu.
Mida võiks teada lasteaiaga kohanemisest?
Lasteaia hooaeg on peagi saabumas ja paljudel lastel seisab ees muutuste aeg. Sündmus, mis on seotud lapse lasteaeda  tulekuga on pere jaoks uus, tuues kaasa erinevaid tundeid: rõõmu, lootust heale koostööle lasteaia personaliga kui ka muret ja teadmatust.
Kuidas öelda teismelisele EI ja miks see on niivõrd oluline?
Teismelisega suhtlemine võib lapsevanema jaoks olla aeg-ajalt tõeline väljakutse. Sageli on vaja öelda "Ei", kuid sellega kaasneb enamasti protest ja lõputud vaidlused. Ei ütlemine on teismelise vanemaks olemise kõige raskem ja katsumusterohkem osa, kuid see on ka üks kõige olulisemaid osi, arvaku su laps asjast mida tahab.
Valmista ise pesupesemisvahend - lihtne, soodne ja keskkonnasõbralik
Kas oled kunagi mõelnud teha ise pesupesemisvahendit? See on oluliselt soodsam ja puhtam, kui tavapoes müüdav.

Fatal error: Uncaught Error: Non-static method View::setHeaderAttribute() cannot be called statically in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php:30 Stack trace: #0 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/design/body_templates/default_site/inner.php(63): ArticlesController->displayArticle() #1 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/view.php(358): require('/data02/virt449...') #2 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/dispatcher.php(18): View->render(Object(Page)) #3 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/index.php(4): require('/data02/virt449...') #4 {main} thrown in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php on line 30