Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Kaltsiumilisandid võivad tervisele kasu asemel pigem kahju teha

teisipäev, 1. märts 2016
Toidulisandite maailm on äärmiselt põnev ja mitmekesine ning on üksjagu lisandeid, mille tarbimine meile pea alati kasuks tuleb. Samas ei maksa ära unustada, et ka toidulisandite tööstus on siiski vaid tööstus, mis on ennekõike huvitatud võimalikult suurtest kasuminumbritest ja võimalikult väikestest tootmiskuludest. Nii saabki võimalikuks tõsiasi, et mitte kõik toidulisandid ei ole tervislikud ja kehale hästi vastuvõetavad.

Nii mõnedki neist pigem koormavad keha, kui aitavad tervisemure leevenemisele kaasa.

Tundub, et luu- ja liigesehaiguste puhul soovitab tavameditsiin rusikareeglina vaid kaltsiumilisandeid. Samas teame, et luud ei koosne pelgalt kaltsiumist, vaid kümnetest erinevatest vitamiinidest, mineraalidest, rasvhapetest, valkudest ja biomolekulidest, mille puudujääk luukoes võib tervisele saatuslikuks saada. Millegipärast ei pöörata neile teistele sageli üldse mingit tähepanu, küll aga võetakse toidulisandina juurde ohtralt kaltsiumit.

Kas kaltsiumilisandid tulevad ka tegelikult kehale kasuks? Tõsiasi on, et mitte alati. Tegelikult võiks isegi väita, et kaltsiumilisanditega võime endale hoopis sagedamini kasu asemel karuteene teha.

Kui vaadelda, mida ütlevad teadusuuringud kaltsiumilisandeid tarvitavate inimeste tervise kohta, siis peame möönma, et seis ei ole just hea. Kõrvalmärkuse korras võib lisada, et tegelikult polegi leida erilist tõestusmaterjal selle kohta, et purgist võetav kaltsium luu- ja liigesehaigusi leevendada või ära hoida võiks. Lisaks muule teeb ärevaks fakt, et lisandivormis kaltsium blokeerib toidust saadava kaltsiumi imendumist. Miks mitte süüa täisväärtuslikku toitu, milles on lisaks kaltsiumile veel ka kõik teised luude tervisele vajalikud kaastegurid?

2007. aastal avaldatud teadustöö tõi aga lagedale hoopis kurioosse fakti, kui selgus, et kaltsiumipreparaadid mitte ei vähenda luumurdude ohtu, vaid võivad nende tekkimisele veel kaasagi aidata.

Lisaks sellele, et purgist võetav kaltsium kuidagi luid ei kasvata, aitab see kahjuks kaasa veel nii mõnegi tõsise terviseriski tekkimisele. Nimelt tõestas 24 000 mehe ja naisega  tehtud ja ajakirjas British Medical Journal 2012. aastal avaldatud uuring, et kaltsiumilisandite tarvitajad on 139 protsenti suuremas infarktiriskis kui inimesed, kes kaltsiumipreparaate ei tarvita. Tegu oli pikaajalise uuringuga, mis vaatles lausa 11 aasta pikkust  perioodi. Antud tendentsi kinnitas ka 12 000 inimese andmed koondanud metaanalüüs, kus selgus, et kaltsiumilisandite tarvitajatel on 31% suurem infarktirisk ja 20% suurem risk haigestuda insulti.

Uurijad peavad võimalikuks, et lisandite võtmisega kaasnev suur kaltsiumiküllus veres aitab kaasa arterite kaltsifitseerumisele, samal ajal kui toidust saadav kaltsium imendatakse keha poolt palju sobilikumas aeglases tempos ja määras. Uuringute põhjal võib eeldada, et lisandina võetud kaltsium ei jõua mitte luudesse, vaid väljutatakse osaliselt uriini, kus see võib põhjustada neerukivisid. Samuti võib  veres ringlev suur kaltsiumikogus aidata kaasa aterosklerootiliste naastude tekkele südames ja arterites. Kõike eelmainitut kinnitas ka Chicago Ülikoolis 2011. aastal tehtud uurimus, mis seostas igapäevase kaltsiumipreparaadi tarbimise eesnäärmevähi ja neerukivide kõrgenenud riskiga.

Eelmainitud infole toetudes ei tundu kaltsiumilisandid pikas perspektiivis luudele ega keha üldisele heaolule kasuks tulevat. Tegu on pigem järjekordse müüdina püsiva lihtsustatud lähenemisega. On viimane aeg niisugused pseudotõed nagu „rasv teeb paksuks“, „kolesterool on ohtlik“ ja „kaltsiumilisand teeb luud tugevaks“ ajaloo prügikasti visata. Muidugi pole olemas must-valgeid lahendusi, kuid halvasti imenduvate kehavõõraste isolaatide asemel eelistab organism kindlalt pigem looduslikke kooslusi. Ka kaltsiumipreparaat peaks paremaks imendumiseks vastama teatud nõuetele. Esiteks peaks kaltsium olema heas vormis (Ca karbonaat seda ei ole), teiseks peaks see olema kombineeritud D3 vitamiiniga ning kolmandaks tuleks tagada, et preparaat või ka menüü sisaldaks ohtralt K2 vitamiini, mis kaltsiumi just sinna eskordib, kus seda vaja on. Vastasel juhul võib suur kaltsiumikogus ladestuda pehmetesse kudedesse või ajju.

Allikas: terviseterapeut ja toitumisnõustaja Liis Orav, www.toitumistarkus.ee



pood.minulaps.ee
 - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecolab, GloMinerals, Herlitz, Huggies,Laica, Lavazza, Lego, Lotte, Maxi-Cosi, Munchkin, Muumi, PlanetBio, Shea Mooti, Solgar, Sonett, Stiga, Qilikang, Weleda jt

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Lihtsad nipid beebiga lendamiseks
Lennureis beebiga võib esmapilgul tunduda keerulise ülesandena. Sujuvaks lennureisiks tasub olla ettevalmistatud ning teadlik erinevatest võimalustest.
Seljaga sõidusuunas turvavarustus ja selle kaldenurk
Seljaga sõidusuunas turvavarustuse (turvahäll ja -tool) paigaldamisel autosse on oluline tähelepanu pöörata õigele kaldenurgale.
GOSPA lapseootel emmele
aprill
GOSPA on paljude perede lemmik puhkusekoht Eestis ning seejuures on mõeldud ka lapseootel emmedele. Erilise ootuse perioodi veelgi suuremaks nautimiseks on GOSPA kokku pannud lõõgastava paketi lapseootel emmele.
Kuidas kasvatada last, kes teistega arvestab?
Lapsevanematena saame palju ära teha, et meie lapsed peaksid nii meist kui ka teistest inimestest lugu ja oleksid teistega arvestavad. Nõuanded on lihtsad, kuid eeldavad, et me kõigepealt ise endale otsa vaatame ja mõtleme, kuidas me käitume. Lapsed õpivad meie tegudest, mitte meie sõnadest.
Montessori esimesel eluaastal: üldised põhimõtted
Montessori pedagoogika on paljude lapsevanemate seas huvipakkuv, kuna selle eesmärgid on selged ja loomulikud. Avaldame siinkohal lambrine blogis välja toodud üldised Montessori põhimõtted esimesel eluaastal.

Fatal error: Uncaught Error: Non-static method View::setHeaderAttribute() cannot be called statically in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php:30 Stack trace: #0 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/design/body_templates/default_site/inner.php(63): ArticlesController->displayArticle() #1 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/view.php(358): require('/data02/virt449...') #2 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/dispatcher.php(18): View->render(Object(Page)) #3 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/index.php(4): require('/data02/virt449...') #4 {main} thrown in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php on line 30