Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Hapendatud toidud hoiavad tervena

teisipäev, 25. august 2015
Kuigi hapendamine võib tänapäeva moodsate toidutrendide ja gurmeeroogade paistel isegi pisut liiga triviaalsena tunduda, siis lähemal vaatlusel rullub meie ees lahti terve põnev maailm, mis peaks kütkestama küll igaüht, kes oma tervisest vähegi lugu peab. Nii üllatav, kui see ka ei ole, võivad need samad lihtsad hapendatud toidud dramaatiliselt paremaks muuta nii meie vaimse kui füüsilise tervise.

Meie soolestiku mikrofloora ehk bakteriaalne kogukond, mida on kaaluliselt lausa paari kilo ringis, määrab ära ca 80% meie immuunsusest. Laias laastus arvatakse meie kehas olevat baktereid lausa 10 korda rohkem kui meie oma keharakke, seega sümboolselt ja naljaga pooleks võib öelda, et moodustame iseendast vaid kümnendiku. Oleks pisut naiivne arvata, et bakterid, kes meid meie oma kehas arvuliselt nii ülekaalukalt edestavad, meie tervisele ja enesetundele erilist mõju ei avalda…

Kindlasti oleme kõik kuulnud, et bakterid jagunevad nn. halbadeks ja headeks. Tegelikult on olemas veel ka kolmandad, nn. ülejooksikud ehk oportunistliku loomuga bakterid ja seened, kes vahetavad kergelt pooli ja vannuvad truudust just neile, kes parajasti võimul on.

Halbade bakterite vastu on kaasaegne meditsiin ja keemiatööstus loonud terve armee antibiootikume ja antibakteriaalseid tooteid, mis meid eeldatavasti „saastumise“ eest kaitsma peaksid. Kurb tõsiasi on, et halbadega koos peavad kahjuks elu jätma ka head ning selles valguses ei tule need tooted pikas perspektiivis meie immuunsusele kindlasti kasuks.

Probiootiliste (ladina keelne „pro bio“ tähendab „elu jaoks“, „elu poolt“) bakterite mõju inimeste ja ka erinevate loomaliikide tervisele on palju uuritud ning ühtne seisukoht on, et need bakterid mängivad meie immuunsuse väljakujunemisel äärmiselt tähtsat rolli. Nii näiteks on katsed näidanud, et kohe peale sündimist steriilsesse keskkonda paigutatud hiirtel täheldati immuunsüsteemi arengupeetust. Head bakterid on meile eluliselt vajalikud, kuna kaitsevad meid ohtlike välismõjutuste eest ja stimuleerivad meie immuunrakke. Kuid mitte ainult!

Headest bakterid on seotud aju- ja südametervisele olulised B-vitamiini ning nahale-juustele-küüntele oluline biotiini moodustamises. Samuti hoolitsevad head bakterid K2 vitamiini tootmise eest, mis aitab kaasa sellele, et kaltsium ankurdataks just luudesse ja mitte veresoonte seintele või ajju, kus see põhjustaks lubjastumisilminguid. Head bakterid mängivad võtmerolli ka hormonaalsete jääkide kõrvaldamisel kehast, soolefloora kõrvalekalded seevastu loovad soodsa pinnase hormoonidega seotud probleemide (premenstruaalne sündroom, rinnavähk, endometrioos jt.) tekkeks.

Põnev fakt on, et suur osa meie keha nn. õnnehormoonist serotoniinist toodetakse samuti sooletraktis ja mikroobide innuka abiga. Just see on põhjuseks, miks pikk piimhappebakterite kuur depressiooni leevendajana sageli palju edukamalt toimib kui antidepressandid, mis teadupärast meie heade bakterite arvukust, vastupidi, tugevalt kärbivad. Mitte põhjuseta ei nimetata soolestikku meie teiseks ajuks. Kehas ei ole autonoomselt toimivaid piirkondi, kõik on omavahel läbipõimunult seotud. Kõik, mis toimub sooletraktis, mõjutab otseselt ka meie kesknärvisüsteemi. Ka tänapäeval järjest sagedamini esinevaid käitumis- ja arenguhäireid on võimalik edukalt korrigeerida just läbi sooletrakti tervendamise ning õnneks on seda, siiani eksperimentaalseks peetud ravisuunda, hakanud nüüdseks toetama ka järjest rohkemaarvulised teadustööd. Veel üks põhjus hoolitseda oma soolefloora eest – kui tahad olla õnnelik, tee õnnelikuks oma head bakterid.

Hapendatud toidud sisaldavad häid mikroobe, millega saame oma soolefloorat tasakaalustada. Probiootiliste bakterite elutegevuse tagajärjel muutub kardinaalselt toidu struktuur ja toitaineline profiil. Lihtsamalt öeldes on fermenteeritud toitude näol tegu bakterite poolt nö eelseeditud toiduga, milles olevad kasulikud aineid, vitamiinid ja mineraalid on organismile paremini kättesaadavad ja omastatavad.

Kui te hapendatud toitudega just sinasõber pole, on soovitav alustada tasahaaval sooletrakti harjutades. Alustuseks on piisav kasvõi paar lusikatäit hapukapsamahla enne sööki. Järk järgult kogust kasvatades ja keha harjutades pole põhjust kõhumuresid ja gaase karta. Vastupidi, paljud seedeprobleemid saavad alguse just mao alahappesusest ja soolefloora hälbimisest, mida fermenteeritud toidud kenasti korrigeerida aitavad.

Mõned näpunäited:
  • Hapendada võib kõike, alates kapsast, porgandist, peedist, paprikast kuni küüslaugu ja ürtideni välja. Hapendada võib ka kala ja seeni, just nii nagu kellegi fantaasia lubab.
  • Kui soovite, võite hapendada ka ilma soolata, selleks puhuks sobib ideaalselt kõrge naatriumisisaldusega sellerimahl, millega viljad üle võite kallata.
  • Hapendatud piim on kehale tunduvalt kergem seedida kui rõõsk piim, sest sealt on bakterid ära söönud nii sageli seedeprobleeme tekitava laktoosi kui muutnud paremini omastatavaks ka piimavalgu.
  • Hapnemise kiirendamiseks võib viljadele pealevalatavale vedelikule lisada ka probiootilise kapsli sisu.
  • Suvel toimub fermenteerumisprotsess tunduvalt kiiremini kui talvel.
  • Probiootilistele toitudele lauaäädikat ei lisata.
  • Kuumutamine kaotab hapendatud toitude probiootilise kasu, kuna tapab nii bakterid kui kaotab ensüümid. Searasvast särav kuum jõulukapsas seega probiootilise toiduna ei klassifitseeru.
  • Nõukogude ajast tuttav teeseen (kombucha) toodab suurepärast probiootilist vedelikku, mis aitab hüppeliselt tõsta immuunsust ja parandada bakteriaalset tasakaalu sooles.
  • Lillkapsaõisikuid meenutav Tiibeti piimaseen on üks võimsamaid iidseid probioote, kes toodab rohkem kui 40 erinevat kasulikku bakteritüve. Võrdluseks, et võimsamates probiootilistes lisandites võib leiduda vaid kümmekond bakterisorti. Kui soovite piimaseene tarvitamises vahe teha, võib selle terveteks kuudeks edukalt külmutada. Sulamisjärgselt tuleb seenekesele ringutamiseks pisut aega anda ja igapäevaselt hellalt uue piimaga varustada, kuni ta võimu kogub.
Allikas: www.toitumistarkus.ee



pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, Carriwell, Cybex, Ecolab, GloMinerals, Herlitz, Huggies, Lavazza, Lotte, Munchkin, Muumi, PlanetBio, Shea Mooti, Sonett, Weleda jt

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Heategevuslik Sibulalaat Löwenruh pargis, 29.-30. augustil
august
Kristiine Linnaosa Valitsus kutsub kõiki pealinlasi Heategevuslikule Sibulalaadale, mis toimub esmakordselt Löwenruh pargis (Mustamäe tee 59) 29.-30. augustil.
Tallinna Lillefestivali lõputseremoonia, 28. augustil
august
28. augustil tähistame taas ühe hooaja lõppu Tallinna lillefestivalil. Tunnustame parimaid ja saadame festivali ära ühe meeldejääva kontserdiga.
Köögivilja lasanje kukeseente ja rohkete ürtidega
Lapsed armastavad lasanjet ning suve lõpus sobib täidiseks ideaalselt värsked kodumaised kukeseened ja köögiviljad. 
MTÜ Do Good otsib väikesele poisile riideid
MTÜ Do Good otsib seekord väikesele poisile igapäevaseid riideid suuruses 86-92.
Suvised mini-toorjuustukoogid
Mõnusalt suvine toorjuustukook valmib lihtsalt ning sobib hästi nii oodatud kui ootamatute külaliste jaoks.

Fatal error: Uncaught Error: Non-static method View::setHeaderAttribute() cannot be called statically in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php:30 Stack trace: #0 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/design/body_templates/default_site/inner.php(63): ArticlesController->displayArticle() #1 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/view.php(358): require('/data02/virt449...') #2 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/dispatcher.php(18): View->render(Object(Page)) #3 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/index.php(4): require('/data02/virt449...') #4 {main} thrown in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php on line 30