Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

Avasta D-vitamiini kasulikkus

esmaspäev, 8. jaanuar 2018
Ilmselt oleme kõik kuulnud, et D-vitamiin on väga vajalik. Seda soovitatakse lastele anda juba sünnist alates. Miks siis ikkagi on D-vitamiin niivõrd oluline? 

Eelkõige seetõttu, et D-vitamiini piisav kogus kehas tagab meile nii vaimse kui füüsilise tervise. D-vitamiini kõige ilmsem ja tähtsam ülesanne kehas on kaltsiumi ja fosfori ainevahetus. Ilma selleta ei oleks meie luud terved. D-vitamiini saame mitmesugustest allikatest: päikesest, toidust ja toidulisanditest.

D-vitamiin päikeselt
Mõnede jaoks on D-vitamiini saamine ainult päikeselt õige ja loomulik valik. Teiste jaoks on päikesevalgus hirmutav ja seda peab iga hinna eest vältima; nemad veedavad suurema osa ajast toas või kannavad kaitsvat riietust ning kasutavad päikesekreemi. Ja mõned, kes elavad päikeseküllastes kohtades, arvavad saavat vajaliku D-vitamiini kätte juba siis, kui astuvad vaid mõneks minutiks õue. Tegelikkuses ei ole D-vitamiini saamine tervislikes kogustes nii lihtne kui võiks arvata. Kaks liiki ultraviolettkiirgust (UV-kiirgust) läbib osoonikihi teel Maale- ja teie nahale. On tähtis teha vahet kahel kiirgusliigil - UVA-l ja UVB-l.

UVA-kiirgus on pikemalaineline kiirgus Päikeselt. See ei põhjusta nahapõletust, ent tungib sügavamale nahasse ning põhjustab naha enneaegset vananemist, värvimuutust ja kortse. UVA-kiired on aktiivsed kogu aeg terve aasta jooksul. Nad tungivad läbi klaasi ja riiete, ent ei ärgita nahka D-vitamiini moodustama.
UVB-kiired on tähtsad kahel põhjusel. Esiteks põhjustavad nad naha päevitamist ja tekitavad põletust. Teiseks põhjustavad nad nahale sattudes D-vitamiini tekkimist. Märkate konflikti? See ongi biokeemiline mehhanism, millest lähtub diskussioon päikesevalguse kasulikkusest ja kahjulikkusest. UVB-kiirgus ei läbi klaasi ega riietust, seega ei tooda nahk D-vitamiini, kui istute kinnise akna all.

Vajaliku hulga D-vitamiini tekkeks meie organismis piisab, kui laseme päikesel endale peale paista 2-3 korda nädalas 10-15 min jooksul. Selleks ei pea tingimata kogu keha paljastama. Päikese toimel tekkinud D-vitamiin moodustab umbes 70% meie organismi vajadusest. Sellepärast on soovitav päikesevanne võtta nahka spetsiaalselt kreemitamata. Et ei tekiks nahaärritust, on soovitav seda teha kas vara hommikul või õhtupoolikul, mil kiirgus nii intensiivne ei ole. Ilusa ilmaga, olenemata aastaajast, tasub alati aega võtta päikese käes viibimiseks. 

Kuna nahapõletust ei soovita ükski arst, siis kõige lihtsam piisavas koguses D-vitamiini saamiseks on tarvitada seda toidulisandina. Oluline on jälgida seda, et toidulisand sisaldaks D3-vitamiini. On palju toiduaineid, mis sisaldavad D-vitamiini, kuid toidust saadav D-vitamiini kogus ei ole tavaliselt piisav tagamaks päevast vajadust. D-vitamiini rikkad allikad toitudest on kalarasv, munakollane, või, pärm, avokaado, greip, must sõstar, nõges, spinat. Toored päevalilleseemned on üks haruldasemaid D-vitamiini allikaid.

Kas D2-vitamiin või D3-vitamiin?
On olemas kahte tüüpi d-vitamiini: D2 (ergokaltsiferool) ja D3 (kolekaltsiferool).
  • D2-vitamiin moodustub päikesevalguse toimel taimedes ja seentes. D2 inimese keha loomulikul viisil ei tooda. Suurem osa toidulisandina manustatavat D2 on sünteetiline ja inimese organismi D-vitamiini tõstmiseks vähem tõhus.
  • D3-vitamiin tekib loomulikul teel inimese, looma või linnu kehas, kui päikesevalgus satub nahale, karvkattele või sulgedele. See on toormaterjal, millest toodetakse D-vitamiini võimsamaid vorme. D3-vitamiini peetakse üldiselt ohutumaks kui D2-vitamiini, mis on põhjustanud suurema osa üleannustamisest  või mürgitustest. 
Haigused ja haiguslikud seisundid, mida seostatakse D-vitamiini puudusega
  • Laste astma;
  • Gripp;
  • Korduvad viirusinfektsioonid;
  • Sinusiit (nina kõrvalurgete põletikud);
  • Vähk (sh rinnavähk, kopsuvähk, käärsoolevähk, eesnäärmevähk);
  • Südame-veresoonkonna haigused;
  • Osteoporoos (luuhõrenemine);
  • Osteomolaatsia (rahhiit);
  • Autoimmuunhaigused (I tüübi diabeet, II tüübi diabeet, Sclerosis Multiplex);
  • Meeleoluhäired;
  • Psoriaas.
Enamikke Põhjamaade inimesi ohustab pigem D-vitamiini vaegus kui küllus. Seetõttu tasub järgmisel korral perearsti juurde minnes küsida verenalüüsi D-vitamiinile. Vaid sel juhul teate kindlalt, kas teie kehas on piisavalt D-vitamiini või vajate lisa.

D-vitamiini tase veres:
  • Alla 25 nmol/l  – raskekujuline vaegus
  • 25-50 nmol/l – vaegus
  • 50 – 75 nmol/l –  kerge vaegus
  • 75 – 100 nmol/l – „normaalne“
  • 100 – 175nmol/l –  optimaalne
  • Üle 250 nmol/l – üleannus 

MinuLaps e-poes on saadaval hea hinnaga looduslikke D3 vitamiini toidulisandeid kogu perele. Registreeritud püsikliendid saavad nüüd püsivalt -5% soodustust kõikidelt ECOSH toidulisanditelt (sh D3 vitamiin). Vaata MinuLaps e-poe pakkumisi siit: pood.minulaps.ee/et/c/vitamiinid

Allikas: "D Vitamiini Revolutsioon" Soram Khalsa, M.D.
www.terviseleht.ee/200018/18_paevalille.php
www.ecosh.ee



pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Hoppekids, JOHA, Laica, Lego, Maxi-Cosi, Makayla Design, Muumi, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Weleda 
 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Kuidas tagada laste turvalisus veekogude läheduses?
Ilmad lähevad järjest soojemaks ning õige pea on veekogudes vesi ujumiseks ja suplemiseks piisavalt soe. Et suvised veenautimised oleksid turvalised, peaks lapsevanem olema veekogu läheduses eriti tähelepanelik.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Erimeelsuste lahendamine laste juuresolekul
Igas peres tuleb hetki, kus kerkivad esile erimeelsused ja tülid partneriga, vanavanematega, naabri või hoopis poemüüjaga. Tüli kerkimisel on üks oluline märksõna, millest lapse juuresolekul lähtuda - näita eeskuju, käitudes lugupidavalt.
Rikas laps, Tark laps - anna oma lapsele rahanduslik haridus!
Kõik lapsed sünnivad tarkadena ja kõik lapsed sünnivad rikastena. Laps õpib olema vaene ning arvama, et ta pole nii tark kui teised lapsed. "Rikas laps, Tark laps" (Robert T. Kiyosaki) on kirjutatud lastevanematele, kes väärtustavad oma laste rahanduslikku ja akadeemilist haridust ning on valmis selles protsessis aktiivselt osalema.
Hooandja projekt - haldjapere jutu- ja meisterdamisraamat Unenäoriik
Haldjapere on üks mõnus pesa Tartus, kus lapsed saavad meisterdamas käia. Seda juba kaheksandat aastat järjest.

Fatal error: Uncaught Error: Non-static method View::setHeaderAttribute() cannot be called statically in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php:30 Stack trace: #0 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/design/body_templates/default_site/inner.php(63): ArticlesController->displayArticle() #1 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/view.php(358): require('/data02/virt449...') #2 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/dispatcher.php(18): View->render(Object(Page)) #3 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/index.php(4): require('/data02/virt449...') #4 {main} thrown in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php on line 30