Tervislik elu
Hapukapsas kui ravimtoit
Hapukapsast võib pidada üheks eestlaste rahvusroaks. Vastupidiselt ameeriklastele, ei ole meile vaja seletada, et hapukapsas on kasulik ja et seda süüakse ka ilma kuumtöötlemata. Aga kas olete ikka teadlik, millise imelise potentsiaaliga ravimtoiduga hapukapsa näol tegemist on?
Paar sõna imikute ja laste soolestiku mikrofloorast
Elu on sünnist alates tulvil katsumusi. Peale pika imetamisperioodi ja tervislike eluviiside vajavad lapsed harmoonilist ja armastavat keskkonda, sest stress nõrgestab nende immuunsüsteemi. Laste immuunsüsteem võib vajada toetust nii kaua, kuni see on väljaarenenud. 
Imelik ja imeline nuikapsas, mida armastavad ka lapsed
Nuikapsas on suurepärane komponent erinevates toorsalatites, lisand erinevates paja- ja ahjuroogades ning sobib küpsetamiseks ja grillimiseks. Tegemist on ühe maitsvaima kapsasordiga ning suve mõnusaim toiduavastus. Mõnusalt krõmpsuvat ja magusat nuikapsast lapsed lausa armastavad.
Karulauk – vitamiinirikas kevadekuulutaja
Karulauguhooaeg on alanud ning see on söödavatest umbrohtudest üks esimesi kevadekuulutajaid. 
Bacillus subtilis – võimas salarelv haiguste vastu
Probiootikumid on WHO poolt defineeritud kui elus mikroorganismid, mis piisavas koguses manustatuna omistavad peremeesorganismi tervisele positiivset efekti. Kuni tänaseni on probiootikumidena käsitletud peamiselt piimhappebaktereid, kuid aina rohkem on hakanud tuntust koguma ka teised bakterid, sh Bacillus´ed.
Sipelgapuu koor - hoiab sind viirustest
Järjest enam kogub populaarsust sipelgapuu koore toidulisand (nii tinktuuri kui kapslitena). Lihtsalt öelduna on sipelgapuu koor valuvaigistav ja põletikuvastane vahend, millel on toniseerivad ning antioksüdantsed omadused. 
Peatäide ennetamine ja ravi
Suuremates lastekollektiivides (lasteaed, kool) võivad aeg-ajalt tekkida täide puhangud. See on üks äärmiselt ebameeldiv ja tüütu probleem, kuid on olemas kindlad võtted neist efektiivselt vabanemiseks.
Milline on kõige tervislikum suhkur?
Suhkrut on peaaegu igas toidus - soolastes toitudes, magusates toitudes, jookides ja kookides. Seetõttu tasub mõelda, millist suhkrut tarbime ja kui tervislik see meile on. Levinud on teadmine, et valge suhkur pole tervisele kasulik ning selle asemel võiks tarvitada pigem pruuni suhkrut.
Kuidas pääseda puukide eest?
Puugihooaeg on alanud. Igal aastal hoiatatakse puugiga kokkupuute eest, kuna nendega võivad kaasnevad puukentsefaliit või puukborrelioos. Lapsevanemad on sel teemal eriti tundlikud, sest lapsed viibivad kevad-suvisel ajal väga palju looduses ja puugiga kokkupuute tõenäosus on üsna suur.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Õunaäädikas tugevdab tervist
Õunaäädikas sobib ühekorraga nii organismi puhastamiseks kui tugevdamiseks, raviks ja isegi toiduks. Iseäranis hästi saab sellega maitsestada kevadisi rohelisi salateid nii õlikastme koostisosana kui iseseisva põneva maitseäädikana.
Köharavi - tõhusad looduslikud mähised ja salvid
Peamiseks köha põhjustajaks meie külmas ja niiskes kliimas on infektsioon hingamisteedes ning paraku kimbutab see väga sageli väikelapsi. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on väga tõhusad ja lihtsad nipid ka kõige tüütuma köha taltsutamiseks.
Miks on tatar niivõrd kasulik toiduaine?
Tatratangu peetakse „tangude kuningannaks”. Toitude valmistamisel kasutatakse tatratangu laialdaselt riisi asendajana (Indias kutsutakse seda isegi mustaks riisiks).  
Soojendav tervisenaps viiruste kõrgajal
Esimeste haigusnähtude peletamiseks tasub aeg maha võtta ning kosutada end lõõgastava joogiga. Tervist toov jook soojendab ja ergutab hästi immuunsüsteemi.
Astelpaju kui väärtuslik ravimtaim ja toidulisand
Astelpaju hooaeg on käes ning turult saab osta kodumaiseid marju. Astelpaju on väärtuslik ravimtaim ning toidulisand. Astelpaju viljades on suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mikrotoitaineid, mida keha igapäevaselt vajab.
Säilita nutikalt aia- ja metsasaadusi
Eesti kliimas on värskete kodumaiste aia- ja metsasaaduste aeg nii lühike, et suvel laetud vitamiinivarudest ei piisa organismil talve üleelamiseks. Seetõttu tuleb just suvisel perioodil mõelda, milliseid marju, aed- ja puuvilju ning seeni saab säilitada talvise vitamiinvaeguse vältimiseks ning toidulaua mitmekesistamiseks. 
Ole teadlik nätsu koostisest ja selle mõjust lapsele
Telereklaamidest ja ajakirjadest on meile kõigile meelde jäänud, et nätsu tuleks närida peale igat söögikorda. Arvestades missuguse populaarsuse närimiskumm on saavutanud ja et ka lapsed seda suures koguses tarbivad, peaksime vast huvi tundma, millest nätsud üldse tehtud on?
Sibul ja küüslauk rahvameditsiinis
Sibul ja küüslauk on kõigile tuntud kui rahvameditsiini põhiline raudvara. Sibula ja küüslauguga saab ennetada ja ravida külmetushaigusi, tõsta keha üldist toonust ning on abiks kümnete erinevate vaevuste korral.
Huuletubakas hävitab noorte tervist
Tubakast rääkides on seni rohkem tähelepanu pööratud suitsetatavatele tubakatoodetele, mille klassikaliseks näiteks on sigaret, vähem on aga räägitud suitsuvabadest tubakatoodetest. Nende tarvitajateks on Eestis just teismelised ja noored. 
Suhkrust ja selle mõjust tervisele
Oleks hea, kui iga inimene mõistaks, kuidas tekib suhkru tarbimise nõiaring ehk pidev magusaisu ja suhkrusõltuvus. Terje Tähe ülipopulaarses raamatus "Pereema raviraamat" on suhkru mõju kohta väga asjakohane kirjutis.

6 võimalust vähendada mürgiste kemikaalide tarbimist jõulude ajal

teisipäev, 9. detsember 2014
Jõulud on järjest lähenemas ning ettevalmistused saabuvateks pühadeks käivad täie hooga. Suures jõulusaginas on hea meeles pidada ka seda, kuidas hoida enda ja oma pere tervist parimal võimalikul viisil.

1. Kuused
Kunstkuused on tehtud tavaliselt PVC-st. PVC sisaldab plasti pehmendajaid, mida nimetatakse ka ftalaatideks. Uuringud kinnitavad, et ftalaadid kahjustavad hormonaalsüsteemi talitust. PVC tootmisprotsessis vabaneb dioksiine, mis on suure tõenäosusega kantserogeensed. PVC võib sisaldada ka pliid, mis on potentsiaalne neurotoksiin. See võib kuuselt maha tulla tolmuna ning lapsed võivad sellega kokku puutuda näiteks kuuske ehtides. Kunstkuused võivad sisaldada ka leegiaeglustit, mis on seotud paljude raskete lapseea haigustega.

"Päris kuused" võivad endas peita aga pestitsiidide jääke (olenevalt sellest, kuidas neid on kasvatatud). Seetõttu on kõige turvalisem ja ohutum tuua kuusk tuppa otse metsast, kui tead, et need on kasvanud looduslikul teel (ilma nö stimuleerimata).

2. Jõuluvalgustus
Erinevad jõuluvalgustused on tehtud tavaliselt PVC-st ja võib seega sisaldada ohtlikku pliid. Otsi plii vabasid tulesid, millel on märgistus RoHS Compliant - üldine märgistus, mis näitab, et toode ei sisalda pliid, kaadmiumi, elavhõbedat, kuuevalentset kroomi, polübromobifenüüli ja polübromodifenüüleetreid.

Tasuks meeles pidada, et jõuluvalgustus ei ole laste mänguasi. Mida kaugemal lapsi neist hoida, seda parem.

3. Kaunistused
Poodides müüakse väga palju ilusaid jõuluehteid ja kaunistusi. Paraku on need sageli tehtud materjalidest, mis on tervisele kahjulikud (nt plii). Seetõttu on lastega peres kindlasti parem valik naturaalsetest materjalidest tehtud jõuluehted - puidust, tekstiilist, kootud või heegeldatud, paberist jne.

4. Maiustused
Jõuluajaga kaasneb iga-aasta suur maiustuste tarbimine (eriti lastel). Kõige halvem ongi see, et kõige suurema koguse kahjulikke maiustusi (reeglina tehtud valgest suhkrust, valgest jahust, maisisiirupist, kunstlikest värvainetest, säilitusainetest jne) tarbivad sel perioodil just lapsed. Kommid, šokolaadid, batoonid jne on hommikuti sussi sees, jõulupidudel laual ja jõuluvana kingikotis. Detsembris jagub neid absoluutselt igale poole. 

Et hoida lapse tervist, püüa leida tervislikumaid maiustuste alternatiive. Sussi sisse ja kingitusteks leiab häid valikuid näiteks ökopoodidest (neis on praktiliselt kõike - kummikommid, batoonid, pulgakommid, šokolaadid, müslid jne). Ise tehtud pidulaua saiad, koogid ja tordid on kindlasti maitsvamad ja hinnatumad ka lähedaste seas. Ja pealegi saad siis kindel olla selles, millest maiustus koosneb.

5. Lõhnaküünlad
Lõhnaküünalde põletamine annab tuppa mõnusa jõululõhna, kuid tavaliselt sisaldavad need tervist kahjustavaid aineid. Tavaliselt süüdatakse küünlad õhtuti ruumides, kus hiljem ka terve öö magatakse. Vastavalt ameeriklaste uuringule, tuleks peale parafiinist aroomiküünalde põletamist kindlasti tuba tuulutada. Neist lenduvad mürgised orgaanilised ühendid, mis tekitavad astmat ja nahahaigusi. Aastaid kestnud harrastus võib põhjustada vähki, sest naftast saadud parafiini põlemisel tekivad kantserogeenid. Selliste küünalde hind on küll odavam, kuid põlemistemperatuur pole nii kõrge, et kahjulikud ained saaksid ära põleda.

Ohutumad on kvaliteetsest mesilas- ja sojavahast toodetud lõhnaküünlad, olles harva terviseprobleemide põhjustajaks.

6. Kingitused
Laste mänguasjad sisaldavad sageli palju mürgiseid aineid - pliid, kaadmiumi, hormoone kahjustavaid kemikaale, leegiaeglustajaid jne. Vanematel on seega üsna keeruline valida mänguasju, mis on lisaks välisele meeldivusele ka lapse tervisele ohutu.

Alternatiiviks on otsida mänguasju, mis on tehtud puidust ning milles on kasutatud veepõhiseid värve, samuti looduslikest materjalidest (puuvill, vill jne) valmistatud lelusid. Suuremale lapsele võib kinkida hoopis mõnusaid emotsioone - teatri või kontserdi piletid, väljasõidu, kinkekaardi (raamatupood, muusikariistade plaadipood jne).

Lisalugemist mänguasjade kohta: 
"Väldi tervisele kahjulikke mänguasju", www.minulaps.ee/tervislik-elu/valdi-tervisele-kahjulikke-manguasju
"Millised on head mänguasjsad", www.minulaps.ee/mida-teha-kodus/millised-on-head-manguasjad


Kasutatud materjal:
www.bioneer.ee/eluviis/tarbimine/aid-8493/Mida-peaks-teadma-plastikust-toidun%C3%B5ude-kohta-
koduhaldjas.blogspot.com/2013/10/lohnakuunalde-varjukulg.html
healthychild.org/6-steps-to-reduce-toxic-chemicals-this-holiday-season-from-decorations-to-gifts/




pood.minulaps.ee - soodsalt kodused asjad tuntud kaubamärkidelt
ABC Design, Angry Birds, Biolatte, Cybex, Ecolab, Difrax, Fehn, Haba, Helmi, Herlitz, Huggies, Lotte, Munchkin, Muumi, Neutral, Shea Mooti, Sonett, Weleda
 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Tähtede ja numbrite mänguline õpetamine
Et last ootab ees vähemalt tosin kooliaastat (ja kakskümmend või rohkem aastat, kui kavas on ülikool ja doktorantuur), pole mingit põhjust kiirustada tavaõppega. Varane lapsepõlv peaks olema lihtsate rõõmude pärusmaa. Ometigi huvitavad tähed ja numbrid paljusid lapsi juba õige noores eas.
Hädas soolatüügastega? See imelihtne lahendus töötab pea alati!
Soolatüükad on inetud ja tekitavad piinlikust. Loomulikult võib neid ravida ka toiduga immuunsüsteemi ergutades või vereurmarohu-võilille mahlaga hõõrudes, kuid kui olete seda juba  tulutult teinud ning teie pingutused pole vilja kandnud, siis tutvustame nüüd lahendust, mis mujal maailmas võrdlemisi populaarseks on saanud.
Esmaabi - kui võõrkeha satub hingamisteedesse
Kui inimene üheaegselt sööb, joob, räägib ega näri piisavalt toitu, võib kõripealis jääda valel ajal avatuks. Toit võib söögitoru asemel libiseda hingekõrisse. Edasine sõltub juba sellest, kui suur on võõrkeha ja kuhu see sattus. Esmaabi teadmised on sel puhul kriitiliselt vajalikud ning võib päästa elu.
Kiindumussuhte tähtsus lapse arengus
Lapse ellujäämine sõltub otseselt vanemlikust hoolitsusest, kuid inimeseks kasvamiseks ei piisa vaid bioloogiliste vajaduste rahuldamisest. Inimene ei ole ainult bioloogiline, vaid eelkõige vaimne, hingeline ja sotsiaalne olend. Sügav usaldus iseenda ja maailma vastu kujuneb emotsionaalsete vajaduste rahuldatusest.
Isetehtud nõudepesumasina puhastusvahend
Kõige puhtama ja soodsama nõudepesumasina puhastusvahendi saad siis, kui teed selle ise. Puhastusvahendil on vähe komponente ja seda on lihtne teha.

Fatal error: Uncaught Error: Non-static method View::setHeaderAttribute() cannot be called statically in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php:30 Stack trace: #0 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/design/body_templates/default_site/inner.php(63): ArticlesController->displayArticle() #1 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/view.php(358): require('/data02/virt449...') #2 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/dispatcher.php(18): View->render(Object(Page)) #3 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/index.php(4): require('/data02/virt449...') #4 {main} thrown in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php on line 30