Pedagoogilised lähenemised
Kuidas seada piire ilma karistamiseta?
Piiride vajalikkusest räägitakse palju, kuid piiride tunnetamisest ja austamisest oluliselt vähem. Peamiselt  vaieldakse selle üle, millised võtted on tõhusad või millised nipid töötavad, et saada lapse käitumine kiiresti oma kontrolli alla. 
Et laps saaks elus hakkama
Mida vajab laps, et oma eluga hästi hakkama saada? Kuidas saame vanemana oma last toetada? Krista Kivisalu on teinud intervjuu Norra pedagoogi ja lastevanemate kooli eestvedaja Godi Kelleriga. Siit on nii mõndagi kõrva taha panna. 
Kuidas suhtuda nutuhoogudesse lasteaiaga kohanemise perioodil
Lasteaiaga kohanemise perioodil kaasnevad nutuhood on mõistetavad. Vanemate jaoks võib see aeg olla emotsionaalselt üsna kurnav. Nutu põhjustest arusaamine aitab mõista lapse vajadusi ja emotsioone. 
Kuidas innustada lapsi lugema ja kirjutama
Kui lapsed hakkavad lugema ja kirjutama, avaneb nende ees täiesti uus maailm. Informatsiooni allikaid on järsku palju rohkem - poes olevad sildid, ajalehtede pealkirjad, teeviidad jne. Selleks, et innustada lapsi lugema, ei pea alati lähenema väga "teaduslikult". On palju mängulisi võimalusi motiveerimaks lapsi rohkem lugema ja kirjutama.
Lapse oma tuppa saatmine rahunemise eesmärgil mõjub hävitavalt tema enesehinnagule
Löömisega võrreldes tundub laste saatmine oma tuppa inimliku ja aruka võttena. See katkestab halva käitumise. See annab võimaluse maha rahuneda. See pole vägivaldne, kuid ometi pole tegemist optimaalse vahendiga.
Kuidas arendada lastes rahumeelsust
Lapsed vajavad rahulikkust. See loob neile teatud turvalisuse. Rahu ja enese tujude kontrollimine on tähtsad väärtused, mis johtuvad suures osas armastusest ja kodusest atmosfäärist.
Miks on hea, kui laps vaidleb vastu?
Lapsevanema jaoks oleks kahtlemata mugav, kui laps alati temaga nõustuks ja talle kuuletuks. See annab emale-isale hea tunde, et neil on õigus ning et ollakse lapsevanematena õnnestunud. Tegelikult on lapse isiksuse ja mina-arengule pikemas perspektiivis märksa kasulikum, kui ta ei ole alati vanematega nõus, vaid kui ta neile vastu vaidleb.
Pirtsaka sööja kavalusega ületrumpamine
Suurem osa väikelapsi on valivad sööjad vähemalt osa ajast, mõned on seda aga alati. Võimatu on ehk muuta valivat kaheaastatst täielikuks gurmaaniks, kuid olukorda saab kindlasti mõnevõrra parandada.
Mida teha, kui laps vingub?
Lapse vingumine on vanema jaoks äärmiselt kurnav. Vingumine on tavaliselt kõige hullem kolmanda ja kuuenda eluaasta vahel, aga paljud lapsed jätkavad kauem. 
Mida teha, kui laps kardab pimedust?
Paljud lapsed kardavad pimedust, mis väljendub näiteks õhtuti enne uinumist. Et last mõista ja aidata, on Perekeskuse Sina ja Mina koolitaja Õnne Aas-Udam kokku pannud head soovitused.
Kuidas saada lapsega hommikul uksest välja kiirelt ja stressivabalt?
Kui teil on raskusi sellega, et laps õigel ajal hommikul kodunt välja saaks, mõelge oma hommikustest rutiinsetest tegevustest teistmoodi. Mis siis, kui teie peamine töö oleks emotsionaalse sideme loomine? 
Klammerduv väikelaps ei ole ära hellitatud
Kui laps on väga klammerduv, võib see olla lapsevanema jaoks väsitav. Paljud pelgavad, et ema-isa jala küljes rippuv väikelaps ei saa kunagi iseseisvaks ja neile tundub see olevat lapse poolne manipuleerimine. 
Ilma lõunauneta väikelapse õppimisvõime on madal
Lapse lõunauni on tähtis ja vajalik, sest uni tagab lapse terve närvisüsteemi ja õppimisvõime. Magamata laps on agressiivsem, vähem keskendunud ja vähem vastuvõtlikum uuele informatsioonile.
Kuidas saada laps magama oma voodisse?
Paljud väikelapsed magavad öösiti kas osaliselt või täielikult vanemate voodis. Kui lapsed kasvavad ja hakkavad vanemate voodist haarama liiga suure osa, võib see tekitada ebamugavust. Vanemad lihtsalt ei mahu oma voodisse enam ära ning tüdinevad öisest sahmimisest. 
Kui laps kipub liiga palju kamandama
Teatud vanuses kipub ilmselt enamik lapsi kamandama. See on nende uus avastatud oskus, mida nad üritavad pingsalt testida. Kui kamandamine muutub liiga sagedaseks, on selle reguleerimiseks mõned nipid.
Õhtune unejutt on kasulik lapse arengule
Laps magab umbes 40% oma lapsepõlvest maha, kuid teeb seda väga heal eesmärgil. Lapsevanemad tunnevad pika ja sügava une väärtust. Puhanud laps on rõõmus ja tasakaalukas, ta on uudishimulik ja õpib kiiresti. Korralik uni on lapse füüsilise ja vaimse arengu jaoks väga oluline. 
Rühma liikmeks kasvamine ning mängu erinevad etapid
Liitumaks rühmaga, vajab laps teatud valmidusi. Mudilase mängude keerukamaks muutumine osutab hästi, kuidas sotsiaalsed pädevused tegelikult arenevad. Üheaastase lapse asjade ümber ajamise perioodist areneb neljandaks eluaastaks välja fantaasiarikkad rollimängud. Kõik läbitavad etapid on vajalikud, loomulikud ja neid ei tohiks vanem ise nö kiirendada.
 
Soovitusi lastehoiuga kohanemiseks
Lastehoidu või lasteaeda minek on lapse elus suure tähtsusega muutus. See on keeruline etapp ka lapsevanemale. Lapse kohanemiseks on vajalik lapsevanemate, lapse ja hoidjate koostöö. See põhineb eelkõige vastastikusel usaldusel ja positiivsel suhtlemisel. 
Mida teha, kui ei jaksa rüblikuga sammu pidada?
Väikelapseiga – lapse 2.-4. eluaasta - on tore aeg, kus väike inimene avastab ja õpib tundma maailma. See toimub suures osas aktiivse füüsilise tegutsemise kaudu. Mõistetavalt võib see arenguperiood aga lapsevanema jaoks olla väsitav, kuna on vaja pidevalt lapsel silma peal hoida, piire seada, lapse järelt koristada, jne. Mida siis teha, kuidas tulla toime olukorras, kus ei suuda enam nautida lapsega koosolemist, kui tekib kurnatus ning tüdimus või ajuti isegi soov kõigest sellest pääseda?
Aktsepteerides last sellisena kes ta on, saad õnnelikuma täiskasvanu
Aktsepteerides fakti, et laps on kes ta on, kasvatame õnnelikumaid täiskasvanuid. Aitamaks lapsel käiku lasta suuremat osa oma kaasasündinud võimetest, tasub mõelda allpool kirjeldatud soovitustele.

Võimatu ülesanne - väikelapsega poes

esmaspäev, 27. november 2017
Mudilasega koos poes käimine on paljudes peredes peaaegu võimatu ettevõtmine. Kui teie laps ei kappa minema külmutatud toidu osakonnast, siis lööb ta ümber hoolikalt laotud kuivtoidupakkide virna. Kui ta pole näljane, tahab ta juua ja kui ta juua ka ei taha, on tal vaja kohe potile minna jne jne... Poodi tuleb aga minna.

Mõned ideed, kuidas käia mudilasega poes võimalikult stressivabalt.
  • Ärge minge koos väikelapsega poodi. Kui proovimine, nagu jalatsite puhul, pole oluline, siis saate isegi mudilase rõivad kergemini ostetud ilma temata. Kasutage võimalust poodi minna, kui leiate kellegi, kes on sel ajal lapsega kodus. Korraldage võimalust poodi minna, kui leiate kellegi, kes on sel ajal lapsega kodus. Korraldage lapsehoid/poeskäik koos mõne sõbraga, kellel on samuti väike laps. Võite siis kordamööda lapsi valvata. Võite käia poes abikaasaga kordamööda: üks teist jääb lapsega koju ja teine käib poes. Kui te töötate mõlemad väljaspool kodu, korraldage nii, et üks teist läheb otse koju ja teine käib koduteel poest läbi. Võite oma töölõunaks võileiva kaasa võtta ning kasutada lõunavaheaega ostude tegemiseks.
  • Kui te ei saa ilma lapseta minna, veenduge, et ta oleks suhteliselt heas tujus - söönud, puhanud, mitte ülierutatud. Mudilase käitumist pole võimalik ette näha, aga katastroofi stsenaariumit ei tasuks ka ette valmistada ja see oleks näljase, väsinud ja pahura mudilase poodi viimine. 
  • Kaasake abimehi. Sobib peaaegu igaüks, kes on piisavalt väle väikelapsele järele jooksma. Isegi noorem kui teismeline laps, kes ei tohi küll veel üksi lapsehoidja olla, suudab hästi mudilast valvata sel ajal, kui teie ise oste teete.
  • Tehke nimekirju. Enne kodust lahkumist koostage detailne nimekiri asjadest, mida teil vaja on. Seda on hõlpsam teha, kui panete toiduained kirja järjekorras, mida te tavaliselt kasutate poes ringi liikumiseks. Kõige viimaks pange kirja külmutatud toit ja muud kergesti riknevad asjad ja jätke nimestikku ruumi neile toiduainetele, mis teile kohe meelde ei tule. Kuigi peate sellele kodus aega kulutama, aitab see tohutult aega säästa ja väldib ka viimasel minutil kassa juurest poodi tagasi tormamist näiteks munakarbi järele, mille unustasite riiulilt võtta.
  • Häälestage mudilane positiivselt. Rääkige talle, mida te osta kavatsete, aga ärge pange talle pähe ideid, öeldes: "Me ei osta kommi, peokingi, mänguasju." Mudilased on piisavalt andekad neid asju ise välja mõtlema ja soovima (ja kui nemad seda teevad, peate teie olema piisavalt andekas "ei" ütlema). Kasutage positiivset lähenemist ka oodatavale käitumisele. Enne uste avanemist öelge talle: "Sina sõidad nüüd ostukärus" ja mitte: "poes sa ringi kõndida ei tohi ja midagi puutuda samuti mitte." Ärge unustage teda kiitmast, kui ta käitus talutavalt.
  • Andke talle sõiduvõimalus. Saate kindlasti vähema ajaga hakkama, kui väikelaps on spetsiaalses ostukärus ega tuterda omapäi mööda vahekäike. Kui teie ostunimekiri pole väga pikk, kasutage lapse jalutuskäru. Pange kärusangade külge väike ostukorv ja hoidke pisikest turvaliselt kärus kogu ostude tegemise aja. Suurtes kaubanduskeskustes on ostukäru suureks abiks. Võtke kindlasti kaasa väikesi mänguasju, et mudilasel oleks tegevust sellal, kui teie oste teete. 
  • Tehke kähku. Ärge lugege silte, koguge kuponge, võrrelge hindu ja uurige kaupa - jätke see kõik selleks ajaks, kui olete poes üksi. Te võite vaadata kasvõi ühte hinda ja juba on mudilane kolme vahekäigu kaugusel.
  • Mõelge, kas nurgapealsed väikepoed poleks mugavamad. Kui teil pole muud vaja kui pakk piima ja leiba, võib kõrgema hinna korvata kiirus ja mugavus.
  • Hoiduge ohukohtadest. Kui teate hästi, mida ja kust osta, vältige või vähemalt kiirustage mööda "kuumadest" kohtadest (nagu mänguasjade osakond, portselani ja klaasi osakond või reklaamiks välja pandud maiustused). Mõnes kaupluses võib olla kassasid, mille juures pole maiustuste riiulit, et vältida väikelapse jonnihooge.
  • Leidke mudilase kätele ja peale tegevust. Kui ta aitab käru lükata, kanda kreekereid, lugeda kolme vajalikku jogurtipakki, leida täht A või punane värv või isegi valida kahe vanema soovitatud moosipurgi vahel, pole tal loodetavasti mahti kõndida või jonnima hakata. Samuti pole seda võimalust väikelapsel, kes ise lükkab väikest laste ostukäru ja paneb sellesse purunematuid pakke (vanema pilgu all muidugi). Isegi kui poeskäik sedasorti abistamisega kauem aega võtab, saate selle vähemalt tehtud. Samal ajal tunneb laps ennast hästi, et sai kasulik olla ja vahest sai ta isegi midagi uut ostmise kohta teada.
Allikas: "Mida oodata: väikelapseaastad" (Arlene Eisenberg, Heidi E. Murkoff ja Sandee E. Hathaway)



pood.minulaps.ee
 - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Hoppekids, JOHA, Laica, Lego, Maxi-Cosi, Makayla Design, Muumi, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Weleda 
 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Loeng - Piiride seadmine lapsega suheldes, 14. jaanuaril
jaanuar
Kas laps lihtsalt "sõidab sinust üle" eirates keelde ja reegleid? Kui see kipub olema teie peres teema, olete väga oodatud asjakohalisele loengule lasteklubis Väike Päike.
Mäss turvatoolis - kuidas sellega toime tulla?
Autos eakohase turvavarustuse kasutamine on seadusega kohustuslik ning seda peavad ka lapsevanemad alati järgima. Sageli osutavad aga lapsed turvatoolis istumisele suurt vastupanu ning autosõit võib olla üsna stressirikas. Selles tahetevahelises võitluses peab võitjaks jääma igal juhul lapsevanem.
Imeline juurikas ingver
Ingver soojendab keha, võtab ära valu ning tugevdab ja tervendab hingamiselundeid.
Pärnus elavad suurpere lapsed vajavad talveriideid ja -jalanõusid
MTÜ Do Good poole on pöördunud 6 lapsega suurpere Pärnust. Pere tuleb vaevu ots- otsaga kokku, kuna pereisa on hetkel töötu. Lapsed vajavad kiirelt soojasid õueriideid ja jalanõusid.
Lihtsalt valmivad jõulused purgikoogid
Purgikoogid on väga head, sest kõik portsjonid saab eelnevalt ette valmistada ning kui magusa söömise aeg saabub, ei pea vaeva nägema koogi lõikamise ega jagamisega. 

Fatal error: Uncaught Error: Non-static method View::setHeaderAttribute() cannot be called statically in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php:30 Stack trace: #0 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/design/body_templates/default_site/inner.php(63): ArticlesController->displayArticle() #1 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/view.php(358): require('/data02/virt449...') #2 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/dispatcher.php(18): View->render(Object(Page)) #3 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/index.php(4): require('/data02/virt449...') #4 {main} thrown in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php on line 30