Pedagoogilised lähenemised
Kuidas seada piire ilma karistamiseta?
Piiride vajalikkusest räägitakse palju, kuid piiride tunnetamisest ja austamisest oluliselt vähem. Peamiselt  vaieldakse selle üle, millised võtted on tõhusad või millised nipid töötavad, et saada lapse käitumine kiiresti oma kontrolli alla. 
Et laps saaks elus hakkama
Mida vajab laps, et oma eluga hästi hakkama saada? Kuidas saame vanemana oma last toetada? Krista Kivisalu on teinud intervjuu Norra pedagoogi ja lastevanemate kooli eestvedaja Godi Kelleriga. Siit on nii mõndagi kõrva taha panna. 
Kuidas suhtuda nutuhoogudesse lasteaiaga kohanemise perioodil
Lasteaiaga kohanemise perioodil kaasnevad nutuhood on mõistetavad. Vanemate jaoks võib see aeg olla emotsionaalselt üsna kurnav. Nutu põhjustest arusaamine aitab mõista lapse vajadusi ja emotsioone. 
Kuidas innustada lapsi lugema ja kirjutama
Kui lapsed hakkavad lugema ja kirjutama, avaneb nende ees täiesti uus maailm. Informatsiooni allikaid on järsku palju rohkem - poes olevad sildid, ajalehtede pealkirjad, teeviidad jne. Selleks, et innustada lapsi lugema, ei pea alati lähenema väga "teaduslikult". On palju mängulisi võimalusi motiveerimaks lapsi rohkem lugema ja kirjutama.
Lapse oma tuppa saatmine rahunemise eesmärgil mõjub hävitavalt tema enesehinnagule
Löömisega võrreldes tundub laste saatmine oma tuppa inimliku ja aruka võttena. See katkestab halva käitumise. See annab võimaluse maha rahuneda. See pole vägivaldne, kuid ometi pole tegemist optimaalse vahendiga.
Kuidas arendada lastes rahumeelsust
Lapsed vajavad rahulikkust. See loob neile teatud turvalisuse. Rahu ja enese tujude kontrollimine on tähtsad väärtused, mis johtuvad suures osas armastusest ja kodusest atmosfäärist.
Miks on hea, kui laps vaidleb vastu?
Lapsevanema jaoks oleks kahtlemata mugav, kui laps alati temaga nõustuks ja talle kuuletuks. See annab emale-isale hea tunde, et neil on õigus ning et ollakse lapsevanematena õnnestunud. Tegelikult on lapse isiksuse ja mina-arengule pikemas perspektiivis märksa kasulikum, kui ta ei ole alati vanematega nõus, vaid kui ta neile vastu vaidleb.
Pirtsaka sööja kavalusega ületrumpamine
Suurem osa väikelapsi on valivad sööjad vähemalt osa ajast, mõned on seda aga alati. Võimatu on ehk muuta valivat kaheaastatst täielikuks gurmaaniks, kuid olukorda saab kindlasti mõnevõrra parandada.
Mida teha, kui laps vingub?
Lapse vingumine on vanema jaoks äärmiselt kurnav. Vingumine on tavaliselt kõige hullem kolmanda ja kuuenda eluaasta vahel, aga paljud lapsed jätkavad kauem. 
Mida teha, kui laps kardab pimedust?
Paljud lapsed kardavad pimedust, mis väljendub näiteks õhtuti enne uinumist. Et last mõista ja aidata, on Perekeskuse Sina ja Mina koolitaja Õnne Aas-Udam kokku pannud head soovitused.
Kuidas saada lapsega hommikul uksest välja kiirelt ja stressivabalt?
Kui teil on raskusi sellega, et laps õigel ajal hommikul kodunt välja saaks, mõelge oma hommikustest rutiinsetest tegevustest teistmoodi. Mis siis, kui teie peamine töö oleks emotsionaalse sideme loomine? 
Klammerduv väikelaps ei ole ära hellitatud
Kui laps on väga klammerduv, võib see olla lapsevanema jaoks väsitav. Paljud pelgavad, et ema-isa jala küljes rippuv väikelaps ei saa kunagi iseseisvaks ja neile tundub see olevat lapse poolne manipuleerimine. 
Ilma lõunauneta väikelapse õppimisvõime on madal
Lapse lõunauni on tähtis ja vajalik, sest uni tagab lapse terve närvisüsteemi ja õppimisvõime. Magamata laps on agressiivsem, vähem keskendunud ja vähem vastuvõtlikum uuele informatsioonile.
Kuidas saada laps magama oma voodisse?
Paljud väikelapsed magavad öösiti kas osaliselt või täielikult vanemate voodis. Kui lapsed kasvavad ja hakkavad vanemate voodist haarama liiga suure osa, võib see tekitada ebamugavust. Vanemad lihtsalt ei mahu oma voodisse enam ära ning tüdinevad öisest sahmimisest. 
Kui laps kipub liiga palju kamandama
Teatud vanuses kipub ilmselt enamik lapsi kamandama. See on nende uus avastatud oskus, mida nad üritavad pingsalt testida. Kui kamandamine muutub liiga sagedaseks, on selle reguleerimiseks mõned nipid.
Õhtune unejutt on kasulik lapse arengule
Laps magab umbes 40% oma lapsepõlvest maha, kuid teeb seda väga heal eesmärgil. Lapsevanemad tunnevad pika ja sügava une väärtust. Puhanud laps on rõõmus ja tasakaalukas, ta on uudishimulik ja õpib kiiresti. Korralik uni on lapse füüsilise ja vaimse arengu jaoks väga oluline. 
Rühma liikmeks kasvamine ning mängu erinevad etapid
Liitumaks rühmaga, vajab laps teatud valmidusi. Mudilase mängude keerukamaks muutumine osutab hästi, kuidas sotsiaalsed pädevused tegelikult arenevad. Üheaastase lapse asjade ümber ajamise perioodist areneb neljandaks eluaastaks välja fantaasiarikkad rollimängud. Kõik läbitavad etapid on vajalikud, loomulikud ja neid ei tohiks vanem ise nö kiirendada.
 
Soovitusi lastehoiuga kohanemiseks
Lastehoidu või lasteaeda minek on lapse elus suure tähtsusega muutus. See on keeruline etapp ka lapsevanemale. Lapse kohanemiseks on vajalik lapsevanemate, lapse ja hoidjate koostöö. See põhineb eelkõige vastastikusel usaldusel ja positiivsel suhtlemisel. 
Mida teha, kui ei jaksa rüblikuga sammu pidada?
Väikelapseiga – lapse 2.-4. eluaasta - on tore aeg, kus väike inimene avastab ja õpib tundma maailma. See toimub suures osas aktiivse füüsilise tegutsemise kaudu. Mõistetavalt võib see arenguperiood aga lapsevanema jaoks olla väsitav, kuna on vaja pidevalt lapsel silma peal hoida, piire seada, lapse järelt koristada, jne. Mida siis teha, kuidas tulla toime olukorras, kus ei suuda enam nautida lapsega koosolemist, kui tekib kurnatus ning tüdimus või ajuti isegi soov kõigest sellest pääseda?
Aktsepteerides last sellisena kes ta on, saad õnnelikuma täiskasvanu
Aktsepteerides fakti, et laps on kes ta on, kasvatame õnnelikumaid täiskasvanuid. Aitamaks lapsel käiku lasta suuremat osa oma kaasasündinud võimetest, tasub mõelda allpool kirjeldatud soovitustele.

Mõned nipid, kuidas harjutada last lapsehoidjaga

kolmapäev, 6. mai 2015
Kui laps jõuab väikelapseikka, kaasneb sellega palju muutusi ja kasvab tema eneseteadvus. Üks suur samm on lapsehoidja tutvustamine ja temaga harjumine. Väikelapsed saavad aru, et "emme ja issi lähevad ära", kuid nad ei mõista miks nad lähevad.

Sinu ülesanne on lapsele hoidjat varem tutvustada ja kinnitada lapsele, et alati, kui te lahkute, tulete te pärast tagasi. Sinu lapse vanuses on see eriti oluline, sest sel ajal esineb sageli küllaltki tugevat lahusolekuärevust. Järgnevad soovitused on abiks, kui lapsele tuleb hoidja võtta.
  • Kui palkad hoidja esimest korda, palu tal esmalt tulla last hoidma tunniks-paariks siis, kui sa ise oled kodus ja teed oma toimetusi.
  • Korralda neile midagi lõbusat, et see oleks meeldiv kogemus. Kui laps tuleb sind otsima, vii ta hoidja juurde tagasi ja ütle kindlalt: "Ta on siin selleks, et sinuga mängida." Mine oma toimetuste juurde tagasi.
  • Kui te lapse esimest korda hoidjaga jätate, siis räägi enne väljaminekut kindlasti lapsele, et tuleb hoidja. Alusta nii: "Mäletad (hoidja nimi), kes eelmisel nädalal sinuga mängimas käis? Ta tuleb täna õhtul jälle, kui emme ja issi välja lähevad."
  • Vali eriline tegevus, mida laps koos hoidjaga teeb - näiteks uus mäng või mänguasi.
  • Kui lähete välja õhtul, mine enne hoidja saabumist koos lapsega tema magamistuppa, valige koos välja pidžaama, mille ta voodisse minnes selga paneb ja raamat, mida ta koos hoidjaga loeb. Meenuta lapsele, et koju tulles astud sa kindlasti tema tuppa ja annad head-ööd-musi. Mõned lapsed paluvad sul ennast üles äratada, kui sa koju jõuad, sest siis nad teavad, et sa oled tagasi. Kui lapsel on selline soov, võiks lapsele öelda, et teie saabudes magab ta sügavat und, aga hommikul kindlasti kohtute.
  • Ära viivita lahkumisega. Kui oled rääkinud hoidjale õhtusöögi- ja magamamineku ajast ja rutiinist, suudle last hüvastijätuks, ütle, et tuled varsti tagasi ja lahku. Mida kauemaks sa koju jääd, kui hoidja on juba kohal, seda enam teadvustab laps sinu lahkumist ja seda rohkem on aega ärevuse tekkimiseks. Ole kindel ja asjalik. Sa lähed välja ja tuled hiljem tagasi. Ära anna võimalust pisarateks ega palveteks "ainult üks mäng veel."
  • Pea meeles, et on loomulik, kui laps muutub enne sinu lahkumist kurvaks või läheb endast välja. Seda võib juhtuda esimesel või isegi mitmel korral, kui sa välja lähed. Sinu mure lahkumise pärast võib kesta kauem kui lapsel!
Allikas: "Väikelapse kasvatamise SOS" (Jo Frost)



pood.minulaps.ee - soodsalt kodused asjad tuntud kaubamärkidelt
ABC Design, Angry Birds, Biolatte, Bradley Textile, Carriwell, Crescent, Cybex, Ecolab, Difrax, Fehn, GloMinerals, Haba, Helmi, Herlitz, Huggies, Lavazza, Lotte, Munchkin, Muumi, Neutral, Salasõna, Shea Mooti, Sonett, Weleda

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Meero Muusik emadepäeva kontsert Salme Kultuurikeskuses, 8. mail
mai
Mõeldes Sinule - on  emadele ja vanaemadele pühendatud kogupere kontsert, kus laule esitevad Perfect Bändi saatel
Meero Muusik huvikooli vokaalansamblid ja solistid, kes on  oma lauluoskuste poolest tunnustatud mitmete auhindadega üleriigilistelt ja kohalikelt laulukonkurssidelt.
Dukiboo - rahvusmustrites lasteriided
Dukiboo on rahvusmustritest inspireeritud lasteriiete bränd, mis sündis kahe lapsepõlvesõbranna koostöös, kellest kumbki ei ole varasemalt tegelenud rõivatööstusega. “Kõik algas tegelikult kangekaelsetest lastest,” tunnistab Anne. 
Kaua säilib sinu toit külmkapis tegelikult?
Eestis müüdaval kaubal on küll kohustuslik tootja poolt peale märkida suletud pakendi säilimisaeg, aga kahjuks ei pea kirja panema seda infot, kui kaua säilib kaup avatuna.
Ettevaatust - Hispaania maasikas!
Pea iga suuremas kaubanduskeskuses müüakse imeilusaid ja suuri maasikaid. Nende lummav lõhn meelitab paljusid, eriti lapsi. Paraku on Hispaania maasikas täis pestitsiide ning tervislikust maasikast on asi kaugel.
Šokis lapse aitamine
Su laps võib õnnetusse sattudes šokki langeda, eriti kui tegu on tõsise verejooksu või raskete põletushaavadega. Šokki langemine on organismi reaktsioon tohutule rünnakule nagu raske õnnetus või trauma.

Fatal error: Uncaught Error: Non-static method View::setHeaderAttribute() cannot be called statically in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php:30 Stack trace: #0 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/design/body_templates/default_site/inner.php(63): ArticlesController->displayArticle() #1 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/view.php(358): require('/data02/virt449...') #2 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/dispatcher.php(18): View->render(Object(Page)) #3 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/index.php(4): require('/data02/virt449...') #4 {main} thrown in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php on line 30