Pedagoogilised lähenemised
Kuidas seada piire ilma karistamiseta?
Piiride vajalikkusest räägitakse palju, kuid piiride tunnetamisest ja austamisest oluliselt vähem. Peamiselt  vaieldakse selle üle, millised võtted on tõhusad või millised nipid töötavad, et saada lapse käitumine kiiresti oma kontrolli alla. 
Et laps saaks elus hakkama
Mida vajab laps, et oma eluga hästi hakkama saada? Kuidas saame vanemana oma last toetada? Krista Kivisalu on teinud intervjuu Norra pedagoogi ja lastevanemate kooli eestvedaja Godi Kelleriga. Siit on nii mõndagi kõrva taha panna. 
Kuidas suhtuda nutuhoogudesse lasteaiaga kohanemise perioodil
Lasteaiaga kohanemise perioodil kaasnevad nutuhood on mõistetavad. Vanemate jaoks võib see aeg olla emotsionaalselt üsna kurnav. Nutu põhjustest arusaamine aitab mõista lapse vajadusi ja emotsioone. 
Kuidas innustada lapsi lugema ja kirjutama
Kui lapsed hakkavad lugema ja kirjutama, avaneb nende ees täiesti uus maailm. Informatsiooni allikaid on järsku palju rohkem - poes olevad sildid, ajalehtede pealkirjad, teeviidad jne. Selleks, et innustada lapsi lugema, ei pea alati lähenema väga "teaduslikult". On palju mängulisi võimalusi motiveerimaks lapsi rohkem lugema ja kirjutama.
Lapse oma tuppa saatmine rahunemise eesmärgil mõjub hävitavalt tema enesehinnagule
Löömisega võrreldes tundub laste saatmine oma tuppa inimliku ja aruka võttena. See katkestab halva käitumise. See annab võimaluse maha rahuneda. See pole vägivaldne, kuid ometi pole tegemist optimaalse vahendiga.
Kuidas arendada lastes rahumeelsust
Lapsed vajavad rahulikkust. See loob neile teatud turvalisuse. Rahu ja enese tujude kontrollimine on tähtsad väärtused, mis johtuvad suures osas armastusest ja kodusest atmosfäärist.
Miks on hea, kui laps vaidleb vastu?
Lapsevanema jaoks oleks kahtlemata mugav, kui laps alati temaga nõustuks ja talle kuuletuks. See annab emale-isale hea tunde, et neil on õigus ning et ollakse lapsevanematena õnnestunud. Tegelikult on lapse isiksuse ja mina-arengule pikemas perspektiivis märksa kasulikum, kui ta ei ole alati vanematega nõus, vaid kui ta neile vastu vaidleb.
Pirtsaka sööja kavalusega ületrumpamine
Suurem osa väikelapsi on valivad sööjad vähemalt osa ajast, mõned on seda aga alati. Võimatu on ehk muuta valivat kaheaastatst täielikuks gurmaaniks, kuid olukorda saab kindlasti mõnevõrra parandada.
Mida teha, kui laps vingub?
Lapse vingumine on vanema jaoks äärmiselt kurnav. Vingumine on tavaliselt kõige hullem kolmanda ja kuuenda eluaasta vahel, aga paljud lapsed jätkavad kauem. 
Mida teha, kui laps kardab pimedust?
Paljud lapsed kardavad pimedust, mis väljendub näiteks õhtuti enne uinumist. Et last mõista ja aidata, on Perekeskuse Sina ja Mina koolitaja Õnne Aas-Udam kokku pannud head soovitused.
Kuidas saada lapsega hommikul uksest välja kiirelt ja stressivabalt?
Kui teil on raskusi sellega, et laps õigel ajal hommikul kodunt välja saaks, mõelge oma hommikustest rutiinsetest tegevustest teistmoodi. Mis siis, kui teie peamine töö oleks emotsionaalse sideme loomine? 
Klammerduv väikelaps ei ole ära hellitatud
Kui laps on väga klammerduv, võib see olla lapsevanema jaoks väsitav. Paljud pelgavad, et ema-isa jala küljes rippuv väikelaps ei saa kunagi iseseisvaks ja neile tundub see olevat lapse poolne manipuleerimine. 
Ilma lõunauneta väikelapse õppimisvõime on madal
Lapse lõunauni on tähtis ja vajalik, sest uni tagab lapse terve närvisüsteemi ja õppimisvõime. Magamata laps on agressiivsem, vähem keskendunud ja vähem vastuvõtlikum uuele informatsioonile.
Kuidas saada laps magama oma voodisse?
Paljud väikelapsed magavad öösiti kas osaliselt või täielikult vanemate voodis. Kui lapsed kasvavad ja hakkavad vanemate voodist haarama liiga suure osa, võib see tekitada ebamugavust. Vanemad lihtsalt ei mahu oma voodisse enam ära ning tüdinevad öisest sahmimisest. 
Kui laps kipub liiga palju kamandama
Teatud vanuses kipub ilmselt enamik lapsi kamandama. See on nende uus avastatud oskus, mida nad üritavad pingsalt testida. Kui kamandamine muutub liiga sagedaseks, on selle reguleerimiseks mõned nipid.
Õhtune unejutt on kasulik lapse arengule
Laps magab umbes 40% oma lapsepõlvest maha, kuid teeb seda väga heal eesmärgil. Lapsevanemad tunnevad pika ja sügava une väärtust. Puhanud laps on rõõmus ja tasakaalukas, ta on uudishimulik ja õpib kiiresti. Korralik uni on lapse füüsilise ja vaimse arengu jaoks väga oluline. 
Rühma liikmeks kasvamine ning mängu erinevad etapid
Liitumaks rühmaga, vajab laps teatud valmidusi. Mudilase mängude keerukamaks muutumine osutab hästi, kuidas sotsiaalsed pädevused tegelikult arenevad. Üheaastase lapse asjade ümber ajamise perioodist areneb neljandaks eluaastaks välja fantaasiarikkad rollimängud. Kõik läbitavad etapid on vajalikud, loomulikud ja neid ei tohiks vanem ise nö kiirendada.
 
Soovitusi lastehoiuga kohanemiseks
Lastehoidu või lasteaeda minek on lapse elus suure tähtsusega muutus. See on keeruline etapp ka lapsevanemale. Lapse kohanemiseks on vajalik lapsevanemate, lapse ja hoidjate koostöö. See põhineb eelkõige vastastikusel usaldusel ja positiivsel suhtlemisel. 
Mida teha, kui ei jaksa rüblikuga sammu pidada?
Väikelapseiga – lapse 2.-4. eluaasta - on tore aeg, kus väike inimene avastab ja õpib tundma maailma. See toimub suures osas aktiivse füüsilise tegutsemise kaudu. Mõistetavalt võib see arenguperiood aga lapsevanema jaoks olla väsitav, kuna on vaja pidevalt lapsel silma peal hoida, piire seada, lapse järelt koristada, jne. Mida siis teha, kuidas tulla toime olukorras, kus ei suuda enam nautida lapsega koosolemist, kui tekib kurnatus ning tüdimus või ajuti isegi soov kõigest sellest pääseda?
Aktsepteerides last sellisena kes ta on, saad õnnelikuma täiskasvanu
Aktsepteerides fakti, et laps on kes ta on, kasvatame õnnelikumaid täiskasvanuid. Aitamaks lapsel käiku lasta suuremat osa oma kaasasündinud võimetest, tasub mõelda allpool kirjeldatud soovitustele.

Lastehoiu mõju väikelapse stressitasemele

esmaspäev, 21. august 2017
Hommikust õhtuni kestev kollektiivis viibimine tekitab väikelastele stressi. Uuringud on näidanud, et varakult alanud pikad koduvälised hoiupäevad korreleeruvad rahutuse ning agressiivse käitumisega ka hiljem koolieas.

Tavapäraselt arvatakse, et konfliktid ning mõõdukas stress tugevdavad last - et kui mudilasel napib probleemseid kogemusi, osutub ta täiskasvanuna pingelistes olukordades abituks ning haavatavaks - igaveseks allaandjaks. Ometi näitavad uurimustulemused, et mida kauem füsioloogiline stressisüsteem puhata saab, püsides puutumatu ja häirimatuna, seda tugevamad on närvid täiskasvanueas. See kehtib just esimeste eluaastate kohta, kuna siis ei ole veel välja kujunenud psüühilised toimetulekuvõtted, mida täiskasvanu kasutab väga aktiivselt. Toimetulekuoskuste kujunemist varajase harjutamisega paraku kiirendada ei saa.

Kui füsioloogiline stressisüsteem aktiveerub varakult, kujuneb lapsest täiskasvanu, kes reageerib igale probleemile jõulise füsioloogilise muutusega (koos kõikide tervistkahjustavate tagajärgedega). Kui nimetatud mehhanism saab piisavalt kaua rahus püsida, jääb stressitase täiskasvanueas madalamaks.

Päevahoid ja stress
Päevahoiu mõjude analüüsimisele keskendunud Watamura jälgis stressikõikumisi kortisoolitaseme muutuste kaudu. Tavaolukordades ilmneb selle aine puhul teatav ööpäevane rütm - tase on kõrgeim umbes pool tundi pärast ärkamist, langeb oluliselt kahe esimese ärkvelolekutunni jooksul. Suur langus toimub keskpäeva paiku, misjärel püsib kortisoolitase üsna stabiilsena, langedes veidi hilisel pärastlõunal. Ööpäevased rütmid võivad täiskasvanute puhul pisut erineda, kuid hommikuna kõrghetk ja õhtune madal tase on kõikide inimestel sarnane - see ilmneb juba kolmandal elukuul.

Watamura uurimisrühm tõdes, et lasteaedades viibinud alla kolmeaastastel tõusis kortisoolitase ühtlaselt kogu päeva jooksul. Suurim stressihormooni tõus lasteaiapäeva kestel oli kahe- ja kolmeaastastel. Selles vanuserühmas tõusis kortisoolitase ühtlaselt kogu hoiupäeva vältel lausa 70-80%-l lastest. Kodus olevatest alla kaheaastastest lastest 71%-l ning kodustest kahe- kuni kolmeaastastest lastest 64%-l kortisoolitase päeval langes (st järgis tavapärast ööpäevarütmi).

Lasteaia hoiupäevadest tulenev kõrge kortisoolitaseme näitaja taandus kodusoleku ajal ka nende laste puhul, kes argipäevadel hommikust õhtuni lasteaias olid - nende stressihormooni ööpäevarütm normaliseerus puhkepäevadel. Tulemustest selgus, et kodus ei tõusnud stressihormooni tase ühelgi lapsel. Päevahoius seevastu oli stressihormooni taseme kerkimine pigem reegel kui erand ja tõus oli kõige jõulisem 2-4 aastastel. 

Uuriti ka vanemaid lapsi. Tõdeti, et kortisoolitase tõusis vähesel määral juhuslikult, aeg-ajalt ja vaid mõningatel 5 aastastel lasteaialastel. 6-7 aastastel kortisoolitase koolipäeva jooksul enam ei tõusnud.

Päevahoid ja seal veedetud aeg
2-4 aastastel on päevahoius kohanemine kõige stressirohkem. Näiteks kaheaastane on innukas kontakteeruja, kuid paraku napib tal suhtlemiseks vahendeid. Seetõttu ei arenda selles vanuses hommikust õhtuni kestev seltskond kuidagi sotsiaalseid oskuseid, vaid pigem tekitab stressi. Negatiivsed suhtlemiskogemused ei õpeta ega arenda mudilast, vaid kergitab stressihormooni taset.

Oluline on päevahoiu puhul ka ajahetke tähendus. Näiteks õhtupoolikuti on stressitase kõige kõrgem ning just siis erineb kortisoolitase tavapärasest ööpäevarütmist kõige enam. Sel ajal on ka õnnetuste ning haigestumiste risk suurim, mistõttu vajavad lapsed eriliselt hoolikat valvamist pärastlõunasel ajal. 

Rühmas toimetulek ei ole 2-3 aastaste mudilaste arenguülesanne. Stress on seda suurem, mida rohkem peab laps teistega kontakteeruma ja mida vähem on tal oma nooruse tõttu selleks oskusi. Kui laps läheb kollektiivi hilisemas eas, ei kasva stressitase enam päeva jooksul.

Alla 3 aastane laps talub sobiva suurusega rühmas stressivabalt 6 tunni pikkust hoiupäeva. Järgmiseks oluliseks piiriks peetakse 10 tundi. Näiteks kui alla 3 aastase hoiupäev kestab pidevalt 10 tundi ja kauem, ei jõuagi kortisoolitase õhtu ning öö jooksul normaliseeruda, vaid on hommikul tavapärasest isegi kõrgem. Ka ei lange see kuigivõrd päeva jooksul. Vastavalt uuringu tulemusele naasid lapsed tavarütmi kollektiivivabadel päevadel. Argipäevadel ilmnenud kortisoolitõus ei põhjustanud püsivaid muutusi kortisooli ööpäevarütmis, juhul kui nädala jooksul saadi piisavalt puhata. Aga kui 2-4 aastane veedab lasteaias pidevalt 10 tunni pikkuseid päevi, on tegemist ilmselge terviseriskiga.

Loe edasi: raamat "Väikelapse sotsiaalsus" (Liisa Keltikangas-Järvinen)



pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Biolatte, BabyBjörn, Carriwell, Cybex, Ecosh, GloMinerals, Herlitz, Hoppekids, Laica, Lego, Maxi-Cosi, Makayla Design, Muumi, Solgar, Sonett, Stiga, Terranova, Weleda 

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Kui Su tütar unistab näitlejadebüüdist, siis nüüd on selleks võimalus!
Otsime 6-8 aastast näitlemishimulist armast väikest tütarlast, kes kehastaks..armast väikest tütarlast tulevases lühifilmis, kus elame kaasa tüdrukutirtsu vaimukale sisemaailmale lasteaia viimasel aastakul. Filmivõtted toimuvad septembris Tallinnas. 
Kuidas käituda teismelisega, kes püüab pidevalt kohustuste täitmist edasi lükata?
Meil kõigil on olemas sisemine viivitaja, kes lükkab edasi asju, mida me eriti teha ei taha. Kuid teismelise sisemine viivitaja on meisterlik kubjas, kes sunnib teda vältimatut edasi lükkama märksa kauem kui seda teeks kõige laisemgi täiskasvanu.
Piip ja Tuut vabaõhuetenduses - Preili Landskrone ja härra Pilstickeri armastuslugu 29.-31. august
august
Suve lõpetuseks sobib üks mõnus teatrielamus. Soovitame kogu perega vaatama minna Salme Reegi nimelise teatri aastaauhinna 2014 saanud etendust "Preili Landskrone ja härra Pilstickeri armastuslugu".
 
Söö teadlikult - eelista kvaliteeti kvantiteedile
Kas teadsid, et Põhja-Ameerikas kasvavad epideemiana jämesoole talitluse häired? Need tulenevad peamiselt kehvadest söömisharjumustest, negatiivsetest emotsioonidest ning ebapiisavast kehalisest aktiivsusest ja puhkusest. Tulemuseks on tervisehäired ja haigused, mille ravi kulmineerub lõpuks retseptiravimite ja kirurgilise sekkumisega. 
Beebi õlakotis kaasas – Delta Baby Travel imikutarvete kott, voodi ja mähkimisalus ühes
Iga beebiga liikuv lapsevanem teab, et lapsega käib kaasas veel terve virn tarvikuid mähkmetest lutipudelite-, salvrätikute, kreemide- ja vahetusriieteni. Selleks, et kõike seda asjade kaasas kandmist teha võimalikult lihtsaks on välja toodetud innovaatiline Delta Baby Travel imikutarvete kott.

Fatal error: Uncaught Error: Non-static method View::setHeaderAttribute() cannot be called statically in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php:30 Stack trace: #0 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/design/body_templates/default_site/inner.php(63): ArticlesController->displayArticle() #1 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/view.php(358): require('/data02/virt449...') #2 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/dispatcher.php(18): View->render(Object(Page)) #3 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/index.php(4): require('/data02/virt449...') #4 {main} thrown in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php on line 30