Pedagoogilised lähenemised
Kuidas seada piire ilma karistamiseta?
Piiride vajalikkusest räägitakse palju, kuid piiride tunnetamisest ja austamisest oluliselt vähem. Peamiselt  vaieldakse selle üle, millised võtted on tõhusad või millised nipid töötavad, et saada lapse käitumine kiiresti oma kontrolli alla. 
Et laps saaks elus hakkama
Mida vajab laps, et oma eluga hästi hakkama saada? Kuidas saame vanemana oma last toetada? Krista Kivisalu on teinud intervjuu Norra pedagoogi ja lastevanemate kooli eestvedaja Godi Kelleriga. Siit on nii mõndagi kõrva taha panna. 
Kuidas suhtuda nutuhoogudesse lasteaiaga kohanemise perioodil
Lasteaiaga kohanemise perioodil kaasnevad nutuhood on mõistetavad. Vanemate jaoks võib see aeg olla emotsionaalselt üsna kurnav. Nutu põhjustest arusaamine aitab mõista lapse vajadusi ja emotsioone. 
Kuidas innustada lapsi lugema ja kirjutama
Kui lapsed hakkavad lugema ja kirjutama, avaneb nende ees täiesti uus maailm. Informatsiooni allikaid on järsku palju rohkem - poes olevad sildid, ajalehtede pealkirjad, teeviidad jne. Selleks, et innustada lapsi lugema, ei pea alati lähenema väga "teaduslikult". On palju mängulisi võimalusi motiveerimaks lapsi rohkem lugema ja kirjutama.
Lapse oma tuppa saatmine rahunemise eesmärgil mõjub hävitavalt tema enesehinnagule
Löömisega võrreldes tundub laste saatmine oma tuppa inimliku ja aruka võttena. See katkestab halva käitumise. See annab võimaluse maha rahuneda. See pole vägivaldne, kuid ometi pole tegemist optimaalse vahendiga.
Kuidas arendada lastes rahumeelsust
Lapsed vajavad rahulikkust. See loob neile teatud turvalisuse. Rahu ja enese tujude kontrollimine on tähtsad väärtused, mis johtuvad suures osas armastusest ja kodusest atmosfäärist.
Miks on hea, kui laps vaidleb vastu?
Lapsevanema jaoks oleks kahtlemata mugav, kui laps alati temaga nõustuks ja talle kuuletuks. See annab emale-isale hea tunde, et neil on õigus ning et ollakse lapsevanematena õnnestunud. Tegelikult on lapse isiksuse ja mina-arengule pikemas perspektiivis märksa kasulikum, kui ta ei ole alati vanematega nõus, vaid kui ta neile vastu vaidleb.
Pirtsaka sööja kavalusega ületrumpamine
Suurem osa väikelapsi on valivad sööjad vähemalt osa ajast, mõned on seda aga alati. Võimatu on ehk muuta valivat kaheaastatst täielikuks gurmaaniks, kuid olukorda saab kindlasti mõnevõrra parandada.
Mida teha, kui laps vingub?
Lapse vingumine on vanema jaoks äärmiselt kurnav. Vingumine on tavaliselt kõige hullem kolmanda ja kuuenda eluaasta vahel, aga paljud lapsed jätkavad kauem. 
Mida teha, kui laps kardab pimedust?
Paljud lapsed kardavad pimedust, mis väljendub näiteks õhtuti enne uinumist. Et last mõista ja aidata, on Perekeskuse Sina ja Mina koolitaja Õnne Aas-Udam kokku pannud head soovitused.
Kuidas saada lapsega hommikul uksest välja kiirelt ja stressivabalt?
Kui teil on raskusi sellega, et laps õigel ajal hommikul kodunt välja saaks, mõelge oma hommikustest rutiinsetest tegevustest teistmoodi. Mis siis, kui teie peamine töö oleks emotsionaalse sideme loomine? 
Klammerduv väikelaps ei ole ära hellitatud
Kui laps on väga klammerduv, võib see olla lapsevanema jaoks väsitav. Paljud pelgavad, et ema-isa jala küljes rippuv väikelaps ei saa kunagi iseseisvaks ja neile tundub see olevat lapse poolne manipuleerimine. 
Ilma lõunauneta väikelapse õppimisvõime on madal
Lapse lõunauni on tähtis ja vajalik, sest uni tagab lapse terve närvisüsteemi ja õppimisvõime. Magamata laps on agressiivsem, vähem keskendunud ja vähem vastuvõtlikum uuele informatsioonile.
Kuidas saada laps magama oma voodisse?
Paljud väikelapsed magavad öösiti kas osaliselt või täielikult vanemate voodis. Kui lapsed kasvavad ja hakkavad vanemate voodist haarama liiga suure osa, võib see tekitada ebamugavust. Vanemad lihtsalt ei mahu oma voodisse enam ära ning tüdinevad öisest sahmimisest. 
Kui laps kipub liiga palju kamandama
Teatud vanuses kipub ilmselt enamik lapsi kamandama. See on nende uus avastatud oskus, mida nad üritavad pingsalt testida. Kui kamandamine muutub liiga sagedaseks, on selle reguleerimiseks mõned nipid.
Õhtune unejutt on kasulik lapse arengule
Laps magab umbes 40% oma lapsepõlvest maha, kuid teeb seda väga heal eesmärgil. Lapsevanemad tunnevad pika ja sügava une väärtust. Puhanud laps on rõõmus ja tasakaalukas, ta on uudishimulik ja õpib kiiresti. Korralik uni on lapse füüsilise ja vaimse arengu jaoks väga oluline. 
Rühma liikmeks kasvamine ning mängu erinevad etapid
Liitumaks rühmaga, vajab laps teatud valmidusi. Mudilase mängude keerukamaks muutumine osutab hästi, kuidas sotsiaalsed pädevused tegelikult arenevad. Üheaastase lapse asjade ümber ajamise perioodist areneb neljandaks eluaastaks välja fantaasiarikkad rollimängud. Kõik läbitavad etapid on vajalikud, loomulikud ja neid ei tohiks vanem ise nö kiirendada.
 
Soovitusi lastehoiuga kohanemiseks
Lastehoidu või lasteaeda minek on lapse elus suure tähtsusega muutus. See on keeruline etapp ka lapsevanemale. Lapse kohanemiseks on vajalik lapsevanemate, lapse ja hoidjate koostöö. See põhineb eelkõige vastastikusel usaldusel ja positiivsel suhtlemisel. 
Mida teha, kui ei jaksa rüblikuga sammu pidada?
Väikelapseiga – lapse 2.-4. eluaasta - on tore aeg, kus väike inimene avastab ja õpib tundma maailma. See toimub suures osas aktiivse füüsilise tegutsemise kaudu. Mõistetavalt võib see arenguperiood aga lapsevanema jaoks olla väsitav, kuna on vaja pidevalt lapsel silma peal hoida, piire seada, lapse järelt koristada, jne. Mida siis teha, kuidas tulla toime olukorras, kus ei suuda enam nautida lapsega koosolemist, kui tekib kurnatus ning tüdimus või ajuti isegi soov kõigest sellest pääseda?
Aktsepteerides last sellisena kes ta on, saad õnnelikuma täiskasvanu
Aktsepteerides fakti, et laps on kes ta on, kasvatame õnnelikumaid täiskasvanuid. Aitamaks lapsel käiku lasta suuremat osa oma kaasasündinud võimetest, tasub mõelda allpool kirjeldatud soovitustele.

Kuidas kaitsta last internetis peituvate ohtude eest?

reede, 2. mai 2014
Üha enam on lastel võimalus kasutada arvutit ja uurida internetti. Selleks, et lapse jaoks oleks uute teadmiste avastamine internetis turvaline, peaks lapsevanem teatud olulised asjad läbi mõtlema.

7 asja, mida lapsevanemana teha, et kaitsta oma last internetis peituvate ohtude eest:
  • Võta isiklik vastutus kindlustamaks lapse turvalisus internetis. Arutage koos, mis on interneti kasutamisel aktsepteeritav ja mis mitte.
  • Hari iseennast. Ürita ennast hoida kursis arengutega interneti kasutamises:
    • õpi kasutama neid interneti tööriistu, mida sinu lapski kasutab (jututoad, msn jne.);
    • õpi tundma oma lapse ja tema sõprade interneti kasutamisharjumusi (kontrolli ka logifaile, et näha, kus Sinu laps on käinud);
    • tuvasta need netilehed, mida Sa sooviksid et Su laps külastab;
    • tuvasta need netilehed, millest laps peaks hoiduma;
    • tee endale selgeks kuhu pöörduda tõsisemate probleemide puhul.
  • Räägi oma lapsega! Selgita talle interneti võimalusi, aga ka seal valitsevaid ohte. Külasta lapsele huvipakkuvaid lehekülgi koos temaga. Tunne aktiivset huvi, mida laps internetis teeb. Selgita oma lapsele, et internetis tuleb samamoodi viisakalt käituda nagu kodus, lasteaias või koolis.
  • Pane arvuti üldkasutatavasse ruumi (näiteks elutuppa). Nii saad paremini kontrollida lapse arvutikasutuse kestust.
  • Lepi lapsega kokku reeglites ja jälgi nende reeglite mõlemapoolset täitmist.
  • Julgusta last alati tulema Sinu juurde kui midagi arvutiga või internetis juhtub.
  • Pea alati meeles, et arvuti EI ASENDA lapsevanemat!
Eale vastav ohutu internetikasutus
Väga hea ülevaate sellest, millele tuleks vastavalt lapse vanusele tähelepanu pöörata, leiad internetis noorte turvalisust kajastavalt kodulehelt 

Kokkulepe lapsega
Lapsega tuleks koos läbi arutada, mida tohib teha ja mida mitte ja koostada interneti kasutamise reeglid. Kokkulepe peaks olema koostatud vastavalt lapse vanusele. Väga kasulik oleks kokkulepe koostada kirjalikult ja see siis arvuti juurde nähtavale kohale meeldetuletuseks üles riputada.


Allikas: targaltinternetis.ee

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Mida teha asjadega, mida enam ei vaja?
Kui Teil leidub majapidamises/ettevõttes asju, mida ise enam ei soovi, kuid millest on abi kellelegi teisele, siis saate need loovutada abivajajale.
Internetipangas püsikorralduse tegemine heategevuseks on imelihtne
Paljud abivajajad sõltuvad heade inimeste annetustest. Isegi näiteks 3€ on juba abiks, kui seda teevad mitmed inimesed ja just püsikorraldusena. Püsiabi peetakse abiorganisatsioonide alal kõige väärtuslikumaks, seetõttu näitame, kui lihtne on püsikorralduse sõlmimine internetipangas. Võtab vaid mõne minuti ja on praktiliselt sama lihtne kui tavaline ülekande tegemine.
Aitame koolitüdrukud hädast välja – päriselt
Kas teadsite, et igal kolmandal inimesel maailmas ei ole võimalust kasutada korralikku, puhast ja privaatset tualetti? Suurem osa nendest inimestest elab Aafrikas ja Aasias. Mis seal’s ikka, võite õlgu kehitada, me kõik oleme mõnel toredal suvepäeval põõsa taga oma häda ära õiendanud. Tegelikkuses on aga iga tagasihoidlik tualett aluseks tervemale elule, suuremale inimväärikusele, vabadusele ning võrdsusele naiste,meeste, poiste ja tüdrukute vahel.
Mida teha toas alla aastase lapsega?
Beebi saabumisega perre sai õhinaga kokku ostetud kõiksuguseid erinevaid mänguasju, alustades motoorikakeskusest ja lõpetades pisikeste muusikariistadega. Selgus aga, et kõige paremad lelud on hoopis tühjad WC paberi rullid, koera joogikauss, tühi salatikarp jne.
Plastiliiv - põnev vaheldus plastiliinile
Plastiliiv - see on liiva ja plastiliini vahepealne materjal, millega mängides tuleb kõigil naeratus näole. Plastiliiv sobib sisemänguks nii iseseisvalt kui ka gruppides, mängus saab laps rakendada oma loovust ja fantaasiat. Mõnusa tekstuuriga mängides ja liivavormidega kujundeid meisterdades areneb peenmotoorika.