Pedagoogilised lähenemised
Kuidas seada piire ilma karistamiseta?
Piiride vajalikkusest räägitakse palju, kuid piiride tunnetamisest ja austamisest oluliselt vähem. Peamiselt  vaieldakse selle üle, millised võtted on tõhusad või millised nipid töötavad, et saada lapse käitumine kiiresti oma kontrolli alla. 
Et laps saaks elus hakkama
Mida vajab laps, et oma eluga hästi hakkama saada? Kuidas saame vanemana oma last toetada? Krista Kivisalu on teinud intervjuu Norra pedagoogi ja lastevanemate kooli eestvedaja Godi Kelleriga. Siit on nii mõndagi kõrva taha panna. 
Kuidas suhtuda nutuhoogudesse lasteaiaga kohanemise perioodil
Lasteaiaga kohanemise perioodil kaasnevad nutuhood on mõistetavad. Vanemate jaoks võib see aeg olla emotsionaalselt üsna kurnav. Nutu põhjustest arusaamine aitab mõista lapse vajadusi ja emotsioone. 
Kuidas innustada lapsi lugema ja kirjutama
Kui lapsed hakkavad lugema ja kirjutama, avaneb nende ees täiesti uus maailm. Informatsiooni allikaid on järsku palju rohkem - poes olevad sildid, ajalehtede pealkirjad, teeviidad jne. Selleks, et innustada lapsi lugema, ei pea alati lähenema väga "teaduslikult". On palju mängulisi võimalusi motiveerimaks lapsi rohkem lugema ja kirjutama.
Lapse oma tuppa saatmine rahunemise eesmärgil mõjub hävitavalt tema enesehinnagule
Löömisega võrreldes tundub laste saatmine oma tuppa inimliku ja aruka võttena. See katkestab halva käitumise. See annab võimaluse maha rahuneda. See pole vägivaldne, kuid ometi pole tegemist optimaalse vahendiga.
Kuidas arendada lastes rahumeelsust
Lapsed vajavad rahulikkust. See loob neile teatud turvalisuse. Rahu ja enese tujude kontrollimine on tähtsad väärtused, mis johtuvad suures osas armastusest ja kodusest atmosfäärist.
Miks on hea, kui laps vaidleb vastu?
Lapsevanema jaoks oleks kahtlemata mugav, kui laps alati temaga nõustuks ja talle kuuletuks. See annab emale-isale hea tunde, et neil on õigus ning et ollakse lapsevanematena õnnestunud. Tegelikult on lapse isiksuse ja mina-arengule pikemas perspektiivis märksa kasulikum, kui ta ei ole alati vanematega nõus, vaid kui ta neile vastu vaidleb.
Pirtsaka sööja kavalusega ületrumpamine
Suurem osa väikelapsi on valivad sööjad vähemalt osa ajast, mõned on seda aga alati. Võimatu on ehk muuta valivat kaheaastatst täielikuks gurmaaniks, kuid olukorda saab kindlasti mõnevõrra parandada.
Mida teha, kui laps vingub?
Lapse vingumine on vanema jaoks äärmiselt kurnav. Vingumine on tavaliselt kõige hullem kolmanda ja kuuenda eluaasta vahel, aga paljud lapsed jätkavad kauem. 
Mida teha, kui laps kardab pimedust?
Paljud lapsed kardavad pimedust, mis väljendub näiteks õhtuti enne uinumist. Et last mõista ja aidata, on Perekeskuse Sina ja Mina koolitaja Õnne Aas-Udam kokku pannud head soovitused.
Kuidas saada lapsega hommikul uksest välja kiirelt ja stressivabalt?
Kui teil on raskusi sellega, et laps õigel ajal hommikul kodunt välja saaks, mõelge oma hommikustest rutiinsetest tegevustest teistmoodi. Mis siis, kui teie peamine töö oleks emotsionaalse sideme loomine? 
Klammerduv väikelaps ei ole ära hellitatud
Kui laps on väga klammerduv, võib see olla lapsevanema jaoks väsitav. Paljud pelgavad, et ema-isa jala küljes rippuv väikelaps ei saa kunagi iseseisvaks ja neile tundub see olevat lapse poolne manipuleerimine. 
Ilma lõunauneta väikelapse õppimisvõime on madal
Lapse lõunauni on tähtis ja vajalik, sest uni tagab lapse terve närvisüsteemi ja õppimisvõime. Magamata laps on agressiivsem, vähem keskendunud ja vähem vastuvõtlikum uuele informatsioonile.
Kuidas saada laps magama oma voodisse?
Paljud väikelapsed magavad öösiti kas osaliselt või täielikult vanemate voodis. Kui lapsed kasvavad ja hakkavad vanemate voodist haarama liiga suure osa, võib see tekitada ebamugavust. Vanemad lihtsalt ei mahu oma voodisse enam ära ning tüdinevad öisest sahmimisest. 
Kui laps kipub liiga palju kamandama
Teatud vanuses kipub ilmselt enamik lapsi kamandama. See on nende uus avastatud oskus, mida nad üritavad pingsalt testida. Kui kamandamine muutub liiga sagedaseks, on selle reguleerimiseks mõned nipid.
Õhtune unejutt on kasulik lapse arengule
Laps magab umbes 40% oma lapsepõlvest maha, kuid teeb seda väga heal eesmärgil. Lapsevanemad tunnevad pika ja sügava une väärtust. Puhanud laps on rõõmus ja tasakaalukas, ta on uudishimulik ja õpib kiiresti. Korralik uni on lapse füüsilise ja vaimse arengu jaoks väga oluline. 
Rühma liikmeks kasvamine ning mängu erinevad etapid
Liitumaks rühmaga, vajab laps teatud valmidusi. Mudilase mängude keerukamaks muutumine osutab hästi, kuidas sotsiaalsed pädevused tegelikult arenevad. Üheaastase lapse asjade ümber ajamise perioodist areneb neljandaks eluaastaks välja fantaasiarikkad rollimängud. Kõik läbitavad etapid on vajalikud, loomulikud ja neid ei tohiks vanem ise nö kiirendada.
 
Soovitusi lastehoiuga kohanemiseks
Lastehoidu või lasteaeda minek on lapse elus suure tähtsusega muutus. See on keeruline etapp ka lapsevanemale. Lapse kohanemiseks on vajalik lapsevanemate, lapse ja hoidjate koostöö. See põhineb eelkõige vastastikusel usaldusel ja positiivsel suhtlemisel. 
Mida teha, kui ei jaksa rüblikuga sammu pidada?
Väikelapseiga – lapse 2.-4. eluaasta - on tore aeg, kus väike inimene avastab ja õpib tundma maailma. See toimub suures osas aktiivse füüsilise tegutsemise kaudu. Mõistetavalt võib see arenguperiood aga lapsevanema jaoks olla väsitav, kuna on vaja pidevalt lapsel silma peal hoida, piire seada, lapse järelt koristada, jne. Mida siis teha, kuidas tulla toime olukorras, kus ei suuda enam nautida lapsega koosolemist, kui tekib kurnatus ning tüdimus või ajuti isegi soov kõigest sellest pääseda?
Aktsepteerides last sellisena kes ta on, saad õnnelikuma täiskasvanu
Aktsepteerides fakti, et laps on kes ta on, kasvatame õnnelikumaid täiskasvanuid. Aitamaks lapsel käiku lasta suuremat osa oma kaasasündinud võimetest, tasub mõelda allpool kirjeldatud soovitustele.

10 võimalust, kuidas saada heaks kuulajaks

kolmapäev, 17. juuni 2015
Kõige olulisem oskus läheduse säilitamise juures lapsega on kuulamisoskus. Mitte tema õpetamine, nõu andmine või lahenduste väljapakkumine. Laps vajab teie käest seda, et te teda põhjalikult kuulaksite. 

Selleks, et saada heaks kuulajaks, ei piisa ainult selle harjumuse väljakujundamisest. Nagu kõik teised harjumused, vajab ka see harjutamist.
  1. Pidage meeles, et suu tuleb siis kinni hoida. Kas see on ikka juhus, et inglisekeelse sõna listen (kuulama) tähed annab ümber panna sõnaks silent (vaikus)?
  2. Suunake iga kord lapsega suheldes tähelepanu temale. Kas olete vahel autopiloodil; kas teil on pea mõtteid täis ja te reageerite automaatselt? Kui nii, siis kasutage sisemist pausinuppu (selleks kulub vaid 3 sekundit). Jääge lihtsalt vait, hingake sisse, pange arvuti kinni. Vaadake lapsele silma. Ja nüüd kuulake.
  3. Märgake väikseid signaale sellest, et laps tahab vestlust alustada ja reageerige neile. See, et te keskendute lapse küsimusele ja rebite ennast lahti nendest asjadest, millega te parasjagu tegelete, eeldab tõsist enesedistsipliini, kuid temale annab see märku, et ta saab teie peale loota, kui ta neid vajab. Ja need korrad on palju olulisemad kui need, mil teie temaga jutuajamise algatate, üritades näiteks ta rääkima panna sellest, kuidas ta koolipäev oli.
  4. Kui teil pole võimalik teda kohe kuulata, siis öelge: "Ma kuulen, et sa oled sellepärast vihane. Ma tahaksin meie jutuajamisele keskenduda, aga ma ei saa seda teha, sest üritan teid kõiki praegu kooli saata. Kas sobib, kui me räägime sellest pärast õhtusööki?" Ja siis te ei tohi seda ära unustada. Olge olemas. Just nii teenite te välja lapse usalduse.
  5. Olge kohal, päriselt ja selles hetkes. See on aeg, mil oma last kuulata. See probleem seal töö juures võib oodata. Laps saab aru, kui te teda tõeliselt kuulate. Ta ei pruugi seda välja näidata, aga kui te teete näo, et kuulate teda, kuigi tegelikult ei tee seda, mõjub see tema enesehinnangule halvasti.
  6. Selleks, et arutelu algatada, tunnistage tema tundeid ja peegeldage neid ilma hukkamõistu ja soovitusteta. Sellised laused näiteks nagu "Sa oled venna peale vihane" ja "Tundub, et sa oled tänase ekskursiooni pärast mures" on heaks algatuseks jutuajamisele.
  7. Esitage kriitikavabu küsimusi, mis eeldavad tõelisi vastuseid. Küsimused "Kellega sa täna lõunalauas koos istusid?" või "Kuidas sul õigekirjatöö läks?" viivad teid kindlasti kaugemale kui "Kuidas sul täna koolis läks?". Küsimused, mis algavad sõnaga miks, viivad lapse kaitseseisundisse.
  8. Ärge pakkuge lahendusi ja nõuandeid. See tähendab, et te peate siin oma ärevusega toime tulema. Laps vajab võimalust auru välja lasta ja kui ta pole seda teinud, ei suuda ta hästi mõelda. Siis on tal aga vaja võimalust ise lahendusteni jõuda, sest nii arendab ta oma enesekindlust ja pädevust.
  9. Jutuajamine peab olema kõigi jaoks turvaline. Ärritatuna või pahasena ei ole keegi võimeline kuulama. Kui inimene ei tunne end turvaliselt, tõmbub ta reeglina endasse või ründab ja mõtlemine läheb justkui lukku. Kui te märkate, et laps muutub vihaseks, hirmunuks või haavunuks, siis taganege ja looge mõne aja pärast temaga taas side. Tuletage nii lapsele kui iseendale meelde, kui väga te last armastate ja et te tahate leida kõigi jaoks sobiva lahenduse.
  10. Jutuajamine peab olema lapsele turvaline, nii et juhtige oma emotsioone. Ärge võtke asju isiklikult. Hingake korralikult. Põhiline on aga see, et kui tunnete ennast vastutavana või hirmununa, siis võtke ennast kokku ja jätke oma tunded kõrvale. Asi ei puuduta teid ja see, kui te endast välja lähete, ei aita. Tegelikult on nii, et sõltumata sellest, mida laps ütleb, võite te selle sisu hiljem seedida. Tuletage endale meelde, et kõige olulisem on aidata lapsel keerulistest tunnetest läbi murda ja kui tema on selleks valmis, siis aidata tal sobiliku lahenduseni jõuda.
Loe lisa raamatust: "Rahumeelne lapsevanem, rõõmsad lapsed" (Laura Markham)



pood.minulaps.ee - tuntud kaubamärgid, hea hind
Brändiriided ja -jalanõud, Biolatte, Carriwell, Cybex, Ecolab, GloMinerals, Herlitz, Huggies, Lavazza, Lotte, Munchkin, Muumi, Shea Mooti, Sonett, Weleda jt

Kommenteeri artiklit

Kommenteerimiseks pead olema sisse logitud

Mõtteid maisist, GMO-st ja kõikide kinoelamuste lahutamatust kaaslasest, soodsast megakombost
Kas olete kunagi mõelnud, mida sisaldab meile kinodes mõnusa filmikõrvasena pakutav popcorn? See, et seal kohutavalt palju soola on, ei ole vist kellelegi märkamatuks jäänud…  Aga veel?
Õhus on seiklust!
august
Kõrguste vallutamine, võrkudesse hüppamine, mängulisus ja pikad õhusõidud - see on seikluspark puude otsas! Valgeranna seikluspargis on tegevust igas vanuses lapsele, põnevust ka täiskasvanule.
Anafülaktiline šokk ja esmaabi
Anafülaksia on eluohtlik, kiiresti kujunev ülitundlikkuse reaktsioon, mis võib viia šokini. Selle tagajärjel võivad väga kiiresti tekkida pöördumatud kahjustused organites.
Elu tõsiasjad - kust tulevad lapsed?
Kui laps soovib teada, kust tulevad lapsed, on vanemad sageli kimbatuses. Kas rääkida tõtt või läheneda leebemalt ning välja mõelda mingi lugu. Unustage kurejutud ja ärge hakake rääkima lindudest ja mesilastest. Kõik eksperdid on ühel meelel, et lastele on vaja rääkida tõtt. Olgu laps kui tahes noor, kui ta on piisavalt vana küsimaks, on ta ka küllalt vana, et talle otsekohene vastus anda.
Valmista tõhus sääsetõrjevahend kodustest vahenditest
Sääsed on tüütud ning nende hammustustest tekkivad sügelevad punnid on veelgi ebameeldivamad. Erinevaid sääsetõrjevahendeid on müügil palju, kuid kõige tõhusam ja tervislikum on neid ise teha.

Fatal error: Uncaught Error: Non-static method View::setHeaderAttribute() cannot be called statically in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php:30 Stack trace: #0 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/design/body_templates/default_site/inner.php(63): ArticlesController->displayArticle() #1 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/view.php(358): require('/data02/virt449...') #2 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/core/dispatcher.php(18): View->render(Object(Page)) #3 /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/index.php(4): require('/data02/virt449...') #4 {main} thrown in /data02/virt44937/domeenid/www.minulaps.ee/htdocs/php_include/application/controllers/articles/ArticlesController.php on line 30