„Väike prints Hamlet“ on muinasjutuline lugu väikesest poisist, kes tunneb end suures lossis väga üksikuna, sest kellelgi pole aega temaga mängida. Teatraalse fantaasiamängu kõrval jääb lavastusest kõlama jõuluaega sobiv mõte: kuigi me ei saa hetkega kogu maailma muuta, võime seda tasapisi vähemalt enda ja oma lähedaste jaoks paremaks teha.
„Väike prints Hamlet“ on muinasjutuline lugu väikesest poisist, kes tunneb end suures lossis väga üksikuna, sest kellelgi pole aega temaga mängida. Ühel päeval ilmub talle isa vaim, kes palub paljastada mõrvar – kaval kuningas Claudius. Poiss satub põnevatesse seiklustesse, kus ta saab loota vaid oma julgusele ja leidlikkusele. Hamlet päästab ohtlikust olukorrast suurima sõbra Ophelia, kavaldab üle Claudiuse püüdliku abilise Poloniuse ja päästab lõpuks kuningriigi. Lavastus püüab tuntud tegelaste abil näidata, et nii muinasjuttudes kui tavaelus saavutatakse edu teisi toetades ja aidates.
Avaldame siinkohal ühe pere ülevaate etendusest:
Käisime vaatamas muinasjutilist lugu "Väike prints Hamlet", mis toimus Estonia teatri Kammersaalis. Kammersaal oli meie jaoks uus koht, sest tavapäraselt tuttava suure saali asemel osutus laste (3- ja 5-aastane) jaoks Kammersaal põnevaks ja hubaseks katusealuseks kambriks. Kammersaali on sisenemine teiselt poolt maja ning seejärel saab kas jalgsi treppidest liikudes või liftiga sõita teatrimaja viiendale korrusele.
Kammersaali tagaruumis on ka väike puhvetilaud, kus väiksed maiasmokad saavad šokolaadi või koogiga maiustada ja mahla peale juua. Kammersaali õhkkond on väga hubane ning maheda valgusega. Piletitel ei ole istumiskohti määratud, seega saime ise valida just sellise koha, mis kõige rohkem meeldis. Hästi positiivne on see, et istmeread on asetatud tõusvalt ning seetõttu näeb hästi ka kõige tagumisest reast. Samuti on istmete reavahed mõnusalt laiad.
Kuigi enne etendust rääkisin lastele lühidalt süžeest, mõtlesin endamisi, kuidas nad sellest päriselt aru saavad. Minu suureks üllatuseks oli etendus kujundatud vägagi lastepäraseks ning näitlejad suhtlesid aktiivselt publikuga (lastega). Lapsed kutsuti kaasa rääkima ja mõtlema ning seega olid ka lapsed justkui etenduse sees. Natuke tõsisemate kohtade juures tegid näitlejad ka ise nalja, et lapsed ära ei ehmuks. Etendus oli just parasjagu pikk (1h) ning seetõttu pidasid lapsed hästi vastu. Nihelemist polnud kuuldagi ja pigem elasid lapsed etendusele väga kaasa. See oli saalis istudes hästi tuntav.
Kogu etendust saatsid ka muusikud ning kuulata sai klavessiini, flöödi ja tšello ilusat kõla.
Ametlikult on etendus soovitatav vanusele 7+, kuid 3- ja 5-aastased tütred pidasid ilusti vastu. 3-aastase jaoks oli vahepeal natuke ehmatavaid kohti, aga need saime ka ilusti ületatud. 5-aastane vaatas terve etenduse suure huvi ja keskendumisega. Pärast etendust veel arutasime nähtu üle ning 5-aastane ütles kuidagi väga tabavalt, et ta teadis küll, et nad näitlevad ja see oli kõik väga hästi tehtud. Et natuke tõsisemad kohad olid tegelikult naljakad.
Etendus andis kogu perele positiivse emotsiooni ning nagu muinasjuttudestki teada, lõpevad need alati hästi.
Teatraalse fantaasiamängu kõrval jääb lavastusest kõlama jõuluaega sobiv mõte: kuigi me ei saa hetkega kogu maailma muuta, võime seda tasapisi vähemalt enda ja oma lähedaste jaoks paremaks teha.
"Väike prints Hamlet" etendused toimuvad sel hooajal veel kuni 16. detsembrini. Vaata lähemalt:
www.opera.ee/lavastus/vaike-prints-hamlet-2/